Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
devletin, görevleri, nelerdir

Devletin Görevleri Nelerdir

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Devletin Görevleri Nelerdir

Devlet Nedir? Görevleri Nelerdir?

Devlet, bir ulusun egemen olduğu topraklarda kurduğu yönetim örgütüdür Demokratik toplumlarda devletin vatandaşına karşı çeşitli görevleri vardır Devlet, bu görevleri yasama, yürütme ve yargı organlarıyla yerine getirir

GÖREVLERİ

1-YASAMA:Yasama, kanun koyma, değiştirme demektir Yasama yetkisini, anayasamıza göre millet adına TBMM kullanır Yetkisini başka kurum veya kişiye devredemezTBMM, halk oyuyla seçilen 550 milletvekilinden oluşur Seçimler 5 yılda bir yapılır

2-YÜRÜTME:Yürütme yetkisi ve görevi Türk milleti adına Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu tarafından kullanılır

3-YARGI:Yargı yetkisi Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır Hakimler görevlerinde bağımsızdır Hiçbir kurum veya kişi mahkemelere emir veremez Hakimler görevlerini anayasa ve hukuka uygun yaparlar Yüksek mahkemelerimizden bazıları; Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay'dır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com