Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
basan, cin, kişiyle, kür, sarayını, şad

40 Kişiyle Çin Sarayını Basan Kür Şad

Eski 03-29-2007   #1
puslu

40 Kişiyle Çin Sarayını Basan Kür Şad

Kürşad (Kür Şad)

Göktürk prensi (Öl 635) Göktürk Hakanı Çuluk Kağan'ın küçük oğlu Babası, bir Çin prensesi olan, üvey annesi İçing Hatun (Katun) tarafından zehirletildi Yerine geçen amcası Kara Kağan'ın düşüncesiz yönetimi ve kıtlık yüzünden, Türk ordusu, Çinlilere yenildi Kürşad da esir edilerek, Çin'e götürüldü (630) Kara Kağan, Çin'de ölünce (634), Çinliler, kendi taraftarları olan Göktürk prensi Sirba'yı, Türk hakanı yaptılar Sirba, Çin'e bağlanmayı kabul etti
Türkler, gizlice çalışarak, kırk kişilik bir ihtilal birliği kurdular ve başına Kürşad'ı getirdiler Kürşad, birlik başkanlığını, ihtilal başarıya ulaşırsa, imparator olmamak ve siyasetle uğraşmamak şartıyla kabul etti İhtilalciler, Kürşad'ın kardeşinin oğlu İşpera'yı (İşbara), Türk kağanı ilan ettiler Bu sırada Çin tahtında Tang'ların ikinci imparatoru Li-şih-min vardı Türk ihtilal birliği başkanı Kürşad'ın planına göre, imparator Li-şih-min, önce esir edilerek Türk iline kaçırılacak, sonra da Çin sarayında esir bulunan Türk soyluları ve Çinlilerin elinde bulunan Türk topraklarıyla değiştirilecekti Çin imparatorunun, her gece kılık değiştirerek başkent Çangan'da dolaştığı da, Türk ihtilal birliği tarafından biliniyordu Ancak, kararlaştırılan gece şiddetli yağmur yağdı ve imparator, saraydan çıkmadı Kürşad, ihtilal planını değiştirerek, imparatorun sarayına bir baskın yapmayı kararlaştırdı O gece kırk Türk, Çin imparatorluk sarayını bastı Yüzlerce Çinli muhafız öldürüldü Ancak, imparator ele geçirilemedi İhtilalciler, Çin başkentinden ayrıldılar Fakat, büyük bir Çin ordusu, bunları takip etti İhtilalciler, Vey ırmağı kıyısında durdular Kabaran ırmağı geçemediler Burada yapılan efsanevî savaşta, kahramanca dövüşen ve kendilerini koruyan Kürşad ve arkadaşları, birer birer ecel şerbetini içtiler

Bu ihtilal, başarıya ulaşamadı, ancak, Türklerin içindeki istiklal ateşini yeniden alevlendirdi ve bir süre sonra Göktürk devleti yeniden kuruldu

Not :Kür Şad bazı kesimlerce Türklerin bugüne kadar gelebilmesinin ilk ve en büyük nedeni olarak kabul edilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-29-2007   #2
flipper

Kür Şad bazı kesimlerce Türklerin bugüne kadar gelebilmesinin ilk ve en büyük nedeni olarak kabul edilmektedir
5 bin yıllık Türk tarihini(yazılı) inceledim yıllarca, böyle bir tespiti ilk defa duydum ne desem bilmem ki Bugün bana
hayalindeki üç dilekten biri mi gerçekleşsin bu tespiti mi öğrenmek isteresin deselerdi bunu tercih ederdim binlerce teşekkürlerr

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-30-2007   #3
speed

gerçekten etkileyici bir olay biz türklerin bağımsızlığına ne kadar düşkün olduğunu gösteriyor
eline sağlık

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-03-2007   #4
bozoklu38

arkadaşlar Kürşad ihtilalinin en güzel anlatımı için HNihâl Atsız'ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor isimli romanlarını okumanızı tavsiye ederim tarih, edebiyat ve mükemmel bir anlatım mutlaka okuyun
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com