Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
monografi

Monografi Nedir?

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Monografi Nedir?

Monografi Nedir?

Ünlü bir kimsenin hayatını kişiliğini eserlerini başarılarını ayrıntılarıyla ele alan veya bilimsel bir alanda özel bir konu ya da sorun üzerine yazılan inceleme yazısına monografi (tek yazı) denir Monografide herhangi bir yer bir eser bir yazar Tarihî bir olay bilimsel bir alana ait bir sorun özel bir görüşle veya bakış açısıyla değerlendirilebileceği gibi bir konu üzerinde derinlemesine bir inceleme de yapılabilir

Başka bir kaynaktan monografi nedir?

Monografi : olay ve olguları olduğu gibi tanımlamaya yarayan çalışmalardır örnek olayların incelenmesinden genel kurallara ulaşmayı sağlarlar yani somut olaylardan genel ilkelere ulaşılır bu yöntemde görüşme ve anket sık kullanılan araçlardır

monografi araştırmalarında en çok rastlananlar örnek olay monografileri (vaka´metodu) ve değişim monografileridir vaka metodunda tek bir olay ele alınarak ayrıntılı biçimde tanıtılır elde edilen bilgiler benzer durumlarda da geçerlidir varsayımı kullanılır değişim monografisinde ise olayların zaman içindeki değişimleri izlenerek mevcut durum tanıtılır

toplumsal olaylarda iki yaklaşımla değişmeler incelenir: zaman derinliği ve zaman kesiti araştırmaları zaman derinliği araştırması bir olayın zaman boyutu içinde incelenmesidir olayın farklı toplumlarda aynı zaman dilimi içerisinde incelenmesi de zaman kesiti incelemesidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com