Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ardanuç, artvin, çakıllar, köyü, tanıtımı

Çakıllar Köyü Ardanuç Artvin Tanıtımı

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çakıllar Köyü Ardanuç Artvin Tanıtımı

Çakıllar Köyü Ardanuç Artvin

İlçe: ARDANUÇ

İl: ARTVİN

Köy Muhtarı: Şemşeettin ÇELİK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 495 6214280

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 108

İle Uzaklığı: 60 km

İlçeye Uzaklığı: 25 km

Rakım: 1400 m

Tarihi

Çakıllar Köyünün eski adı olan Norgiyal ismi ile ilgili rivayetler mevcuttur Çakıllar Köyünden olan Emekli Öğretmen Nayim AKSAKAL'ın ifadesine göre vaktiyle burada yaşayan birisi, yanında çalışan Norgi isimli şahısa köpeğini işaret ederek ona yemek vermesini istemiş "Norgi (köpeğe)Yal Ver" şeklindeki sözü zamanla Norgiyal olarak hafızalara yerleşmiş Cumhuriyetin ilanından sonra da Köyün Türkçe ismi olarak ta özellikle köyün alt kısmındaki çakıllık arazıye istinaden Çakıllar ismi verilmiştir

Kültür

Köyde yaşam tamamiyle geçmişle iç içedir Köyde yapılan düğünlerin büyük bir kısmı hala eski gelenek ve görenekelre göre yapılmaktadır Ekmek pişirme işi sobalarda ya da pileki adı verilen özel toprak kaplarda yapılmaktadır

Coğrafya

Artvin iline 60 km, Ardanuç ilçesine ise 40 km uzaklıktadır Köye Ardanuç ilçe merkezinden ulaşılmak istendiğinde Basa(Yolüstü) köyünden geçen yoldan gidilmesi tavsiye edilir Bu yol Aşağıırmaklar köyüne kadar asfalt olup devamındaki 5 kmlikl kısım stabilizedirKöye gidilirken yol boyunca manzara çok güzeldir Ormanlık alanlar, çayırlık alanlar ve geniş bir görüş açısı göz zevkinizi gidermek için muhakkak yolculuk yapmanızı gerektirecek niteliktedir

Eğitim

Köyde 1990 yılına kadar sürekli açık olan bir ilköğretim okulu mevcuttu ancak bu ilköğretim okulunun sadece ilk kademesi eğitim öğretime açık idi 1982-1983 eğitim öğrtim yılında bu ilkokuldan 25 civarında öğrenci mezun olmuştur Diğer sınıflardaki öğrenci sayısı da dikkate alındığında o yıllarda ilkokulun öğrenci sayısı 55-60 kişi civarındadır Ancak köyden hızlı bir göç yaşanması nedeniyle öğrenci sayısı sürekli azalmış ve 1990 yılından itibaren ilköğretim okulu öğrenci sayısının 10'un altına düşmesi nedeniyle bazı yıllar kapanmış ve nihayetinde 1996 yılından itibaren ise ise sürekli kapalı duruma gelmiştir Köyün yetiştirdiği ilk öğretmen Nayim AKSAKAL'dır ve 1965-1996 yılları arasında 31 yıl ülkemizin çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmıştırGünümüzde bu köyden devlet kademelerinde görev yapan çok sayıda insan vardır Ayrıca Köyün ilk akademisyeni Turgut AKSAKAL ( (1994-1995) KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler FAkültesi Araştırma Görevlisi, ikinci akademisyeni ise Turan AKSAKAL(2004-?) KTÜ Artvin Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisidir

İklim

Köyün rakımı 1000 metrenin üzerinde olduğu için kışları kar yağışlı yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir Ancak yazın karasal iklim ve yükseklinin fazla olması etkisiyle geceleri havalar serin geçmekte ve yorgansız yatılamamaktadır Bu yönüyle insan yaşamı için yaz mevsimi çok güzel iklim özelliklerini taşımaktadır Köy kışın ve yazın tamamıyla turistik amaçlarla kalınabilecek güzellikte bir havaya sahiptir

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur Ancak öğrenci yetersizliği nedeniyle kapalı bile olsa köyde ilkokul mevcuttur Köyün içme suyu şebekesi köy imkânları çerçevesinde mahalle mahalle olarak giderilmiş ve hemen hemen her evde içme suyu mevcuttur 2008 yılı içinde ise Kürdevan Yaylasından içme suyu getirilmiş olup her evde çamaşır makinesi çalıştıracak şekilde su şebekesi mevcutturkanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır Köye ulaşım Gerek Şavşat-Artvin Karayolundan gerekse Ardanuç üzerinde sağlanmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com