Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atış, doğrultuda, düşey

Düşey Doğrultuda Atış

Eski 10-14-2007   #1
[KAPLAN]

Düşey Doğrultuda Atış

Bütün atış hareketleri (hava direnci ihmal edilirse) sabit ivmeli harekettir Atış hareketlerinde atılan cisim yerçekimi kuvveti etkisinde kalacağından, yerçekimi ivmesiyle yere düşer Dünya'nın yerçekimi ivmesi ortalama 9,8 m/s2 dir Cismin ağırlığı ve atış şekli ne olursa olsun (serbest düşme, aşağı düşey atış, yatay atış, eğik atış) , sürtünmeler ihmal edildiğinde, ivmesi her zaman 9,8 m/s2 olur Hava direnci ve diğre etkileri atış hareketleri konusunda ihmal edeceğiz Bu durumda atış hareketleri sabit ivmeli hareket denklemleriyle çözülebilir

Serbest Düşme

Eğer hava olmasaydı bütün cisimler aynı ivme ile yere düşerlerdi Dünya'da bu ivmenin adı yerçekim ivmesidir ve değeri ortalama 98 m/s2 dir Yani hava direncini ihmal edersek yeryüzü yakınlarındaki bütün cisimler bütün cisimler Dünya'ya bu ivmeyle düşeceklerdir İvmeli hareket konusundaki denklemler ve grafikler serbest düşme için de geçerlidir Serbest düşen cismin ilk hızı sıfır, ivmesi yerçekim ivmesidir (yaklaşık 10 m/s2)

ΔX = v0t + 1/2at2 ve v = v0 + at

denklemlerini her türlü düşey atış için kullanabiliriz Serbest düşme için v0=0 ve a=g=10 m/s2 alınır Atış hareketlerinde aşağı yön (+), yukarı yön (-) kabul edilirse, hız ve ivmenin işaretleri ona göre belirlenir
Cismin hızının her bir saniyede 10 m/s arttığına ve yerdeğiştirmesinin zamanın karesiyle orantılı (x= 5t2) arttığına dikkat edin

Aşağıdan Yukarıya Düşey Atış

Cisim yerden belli bir maksimum yüksekliğe kadar çıkar sonra serbest düşme yapar Maksimum yükseklikteki anlık hızı sıfırdır Bu hareketi ilk hızı olan düzgün yavaşlayan doğrusal harekete benzetebiliriz formülleri aynıdır Cisim maksimum yükseklikte anlık olarak durur ve bundan sonra ters yönde hızlanan hareket yapar

İlk hız vektörü ile ivme vektörünün birbirine zıt yönlü olduğuna dikkat edin

Yukarıdan Aşağıya Düşey Atış

Belli bir yükseklikteki cismin aşağıya doğru bir ilk hızla atılması anlamına gelir Bu hareket ilk hızı olan düzgün hızlanan doğrusal harekete benzer Formülleri aynıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com