Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ana, anonim, ilgili, işi, mimarmühendisinşaat, sözleşme, örneği, şirket

Mimar.mühendis.inşaat Işi Ile Ilgili Anonim şirket Ana Sözleşme örneği

Eski 01-23-2011   #1
Şengül Şirin

Mimar.mühendis.inşaat Işi Ile Ilgili Anonim şirket Ana Sözleşme örneği

ANONİM ŞİRKET ANA SÖZLEŞMESİ ANONİM ŞİRKETİ ANA SÖZLEŞMESİ KURULUŞ: Madde 1- Aşağıda adları, soyadları, ikâmetgahları ve uyrukları yazılı kurucular arasında Türk Ticaret Kanunu'nun anonim şirketlerin ani surette kuruluşları hakkındaki hükümlerine göre bir anonim şirket teşkil edilmiştir

Sıra No: Kurucunun Adı-Soyadı İkâmetgah Adresi Uyruğu

1
2
3
4
5
6
7

UNVAN: Madde 2- Şirketin ünvanı; Anonim Şirketi'dir

AMAÇ VE KONU:

Madde 3- Şirketin amaç ve konusu başlıca şunlardır:

a) Mimari, şehircilik, restorasyon, iç mimari, dekorasyon, altyapı inşaat mühendisliği, harita mühendisliği, elektrik mühendisliği, makina mühendisliği, projeler yapmak, yaptırmak, kontrol etmek, proje yarışmalarına, proje ihalelerine, yurt içinde ve yurt dışında katılmak, bu işleri taahhüt etmek

b) Gerek kamu ve gerekse özel sektöre ait inşaat taahhüt işleri yapmak, yapı ihalelerinde yurt içinde ve yurt dışında katılmak

c) İnşaat elemanları imalatında bulunmak

d) Şirketin konusu ile ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında tasarruflarda bulunmak, know-how,patent, imtiyaz, lisans gibi haklar iktisap edip bu haklar üzerinde tasarruflarda bulunmak,fizibilite ve rantabilite hesaplarını yapmak ve yaptırmak

e) Şirketin konusu ile ilgili bulunan yerli ve yabancı şirketlere iştirak etmek, hisse senedi ve ortaklık paylarını devir almak ve devretmek, bu amaçla hakiki ve hükmi şahıslarla ortaklık tesis etmek, yeni şirketler kurmak, mevcut şirketlere hissedar veya ortak olmak, filyaller kurmak

f) Şirketin konusu ile ilgili gerek kamu ve gerekse özel sektöre ait kuruluşların ve yapı kooperatiflerinin organizasyon, yürütme, danışmanlık hizmetlerini yapmak

g) Gerek kamu ve gerekse özel sektöre ait tatil siteleri ve toplu konutları kurmak, kurulu olanları satın almak, kiralamak, kiraya vermek ve işletmek,

h) Şirketin konusu ile ilgili gerek kamu ve gerekse özel sektöre ait gayri menkulleri ve tarihi eserleri kiralamak, işletmek, devretmek ve bu mallar üzerinde tasarruflarda bulunmak

i) Şirketin konusu ile ilgili yayınlarda bulunmak, broşür, mecmua, dergi ve benzerlerini yayınlamak, gereğinde bunlara ilişkin imtiyazları almak ve gene gereğinde bunları devretmek, konusu ile ilgili fikri haklar iktisap etmek, devretmek

j) Her türlü yapı ve dekorasyon malzemeleri ve malları ile dayanıklı tüketim malları, ev eşyaları, tarım ve iş makinaları ve parçaları, alım satım, taahhüt, imalat, ithalat ve ihracat işlerini yapmak, bunların nakliyat işlerini gerçekleştirmek, bu malları toptan perakende ve konsinyater olarak satmak

k) Konuları ile ilgili olarak, kamu ve özel sektöre ait yurt içi ve yurt dışı temsilcilik, bayilik, distribütörlük, depozitörlük, ticari vekillik yolu ile alım satımlar yapmak

l) Şirket maksadının gerçekleşmesi için makina, alet edevat, yedek parça teçhizat ve malzemeyi satın almak, satmak, işletmek kiralamak, ithal ve ihraç etmek ve çalıştırmak

Yukarıda belirtilen konuları gerçekleştirmek için şirket:

1-Fabrika, atölye, depo, imalathane, satış yeri, otel, motel, turistik tesis, irtibat bürosu, yazıhane, büro, şantiyeler, işyerleri inşa ve tesis edebilir, kiraya verebilir, kiralayabilir, gayrimenkul ve taşıt aracı iktisap edebilir, kiralayabilir, satar, gayri menkulleri ipotek, menkulleri rehin edebilir, başkalarından ipotek ve rehin alabilir, bunları fekkettirebilir, gayri menkuller üzerinde irtifak hakkı ve diğer ayni haklar tesis edebilir Bu kayıtları tapudan sildirebilir, gayri menkulleri ifraz ve tevhid ettirebilir

2-Şirket konusu ile ilgili ticari, sınai iş ve taahhütlere girişebilir, uzun, orta ve kısa vadeli istikrazlarda bulunabilir, teminatlı veya teminatsız krediler temin edebilir

3-Şirketin konusu ile ilgili biriktirme hesapları açabilir Bunlar üzerinde gerekli tasarruflarda bulunabilir Sınai ve ticari anlaşmalar ve sözleşmeler yapabilir Yukarıda gösterilen konulardan başka ileride Şirket için faydalı ve lüzumlu görülecek başka işlere girişilmek istendiği takdirde Yönetim Kurulu'nun teklifi üzerine keyfiyet Genel Kurul'un onayına sunulacak ve bu yolda karar alındıktan sonra Şirket bu işleri de yapabilecektir Ana sözleşme değişikliği niteliğinde olan işbu kararın uygulanması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan gerekli izin alınacaktır

Cevap : Mimar.mühendis.inşaat Işi Ile Ilgili Anonim şirket Ana Sözleşme örneği

Eski 01-23-2011   #2
Şengül Şirin

ŞİRKETİN MERKEZ VE ŞUBELERİ:

Madde 4- Şirketin merkezi Ankara'dadır Adresi

'dır Adres değişikliğinde yeni adres, ticaret siciline tescil ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ilân ettirilir ve ayrıca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bildirilir Tescil ve ilân edilmiş adrese yapılan tebligat şirkete yapılmış sayılır Tescil ve ilân edilmiş adresten ayrılmış olmasına rağmen, yeni adresini süresi içinde tescil ettirmemiş şirket için bu durum fesih sebebi sayılır Şirket Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bilgi vermek şartı ile yurt içinde ve dışında şubeler açabilir

ŞİRKETİN SÜRESİ:

Madde 5- Şirketin süresi kesin kuruluşundan başlamak üzere yıldır Bu süre Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan izin alınmak suretiyle uzatılıp kısaltılabilir

SERMAYE VE HİSSE SENETLERİNİN NEVİ:

Madde 6- Şirketin sermayesi -TL()lira kıymetindedir Bu sermaye her biri 25,000,000- lira kıymetinde hisseye ayrılmıştır

Bunun hisseye karşılık olan -lirası,

hisseye karşılık olan -lirası,

tarafından muvazaadan ari olarak tamamı taahhüt edilmiş olup, 1/4'ü tescil ve ilân tarihinden itibaren en geç üç ay içinde, kalanı ise // tarihinde ödenecektir

Bu husustaki ilânlar ana sözleşmenin 12maddesi gereğince yapılır Hisse senetleri nama yazılıdır Hisse senetleri ()'lık küpürler halinde bastırılabilir Sermayenin tamamı ödenmedikçe hamiline yazılı hisse senedi çıkarılamaz

Eski 01-23-2011   #3
Şengül Şirin

YÖNETİM KURULU VE SÜRESİ:

Madde 7- Şirketin işleri ve idaresi Genel Kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu Hükümleri dairesinde hissedarlar arasından seçilecek ( 4 ) üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yürütülür

İlk Yönetim Kurulu Üyesi olarak: seçilmişlerdir

Yönetim Kurulu Üyeleri en çok 3 yıl için seçilebilirlerİlk Yönetim Kurulu Üyeleri ( 3 )yıl için seçilmişlerdir Seçim süresi sona eren Yönetim Kurulu Üyeleri yeniden seçilebilirler Genel Kurul lüzum görürse Yönetim Kurulu Üyelerini her zaman değiştirebilirler

ŞİRKETİN TEMSİL VE İLZAMI-YÖNETİM KURULU ÜYELERİ'NİN GÖREV TAKSİMİ:

Madde 8- Şirketin yönetim ve dışarıya karşı temsili Yönetim Kurulu'na aittir Şirket tarafından verilecek bütün belgelerin ve yapılacak sözleşmelerin geçerli olabilmesi için, bunların Şirketin ünvanı altına konmuş ve Şirketi imzama yetkili ( 2 ) kişinin imzasını taşıması gereklidir

DENETÇİLER VE GÖREVLERİ:

Madde 9- Genel Kurul gerek hissedarlar arasından, gerekse dışarıdan en çok üç yıl için bir veya birden fazla Denetçi seçer Bunların sayısı beşi geçemez İlk Denetçi olarak: TCuyruklu bir yıl süre için seçilmiştir Denetçiler Türk Ticaret Kanunu'nun 353-357maddelerin de sayılan görevleri yapmakla yükümlüdürler

GENEL KURUL:

Madde 10- Genel Kurul toplantılarında aşağıdaki esaslar uygulanır: a) Davet şekli: Genel Kurullar, olağan ve olağanüstü toplanırlar Bu toplantılara davette, Türk Ticaret Kanunu'nun 355,365, 366 ve 368maddeleri hükümleri uygulanır b) Toplantı vakti: Olağan Genel Kurul, şirketin hesap devresi sonundan itibaren 3 ay içinde ve senede en az bir defa, olağanüstü Genel Kurullar ise, şirket işlerinin icap ettirdiği hallerde ve zamanlarda toplanır c) Rey verme ve vekil tayini: Olağan ve Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında hazır bulunan hissedarların veya vekillerinin bir hisse için bir oyu vardır Genel Kurul toplantılarında hisse darlar, kendileri, diğer hissedarlar veya hariçten tayin edecekleri vekil vasıtasıyla temsil ettirebilirler Şirkete hissedar olan vekiller kendi oylarından başka temsil ettikleri hisse darların sahip olduğu oyları da kullanmaya yetkilidirler Vekaletnamenin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Komiser Yönetmeliğinin 21maddesindeki esaslara göre düzenlenmesi şarttır d) Müzakerenin yapılması ve karar nisabı: Şirket Genel Kurul toplantılarında, Türk Ticaret Kanunu'nun 369maddesinde yazılı hususlar müzakere edilerek gerekli kararlar alınır Genel Kurul Toplantıları ve bu toplantılardaki karar nisabı, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabidir e) Toplantı yeri: Genel Kurul şirketin merkez adresinde veya yönetim merkezinin bulunduğu şehrin elverişli bir yerinde toplanır

TOPLANTILARDA KOMİSER BULUNMASI:

Madde 11- Gerek olağan ve gerekse olağanüstü genel kurul toplantılarında Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı komiserinin bulunması ve toplantı tutanaklarını ilgililerle birlikte imza etmesi şarttır Komiser gıyabında yapılacak Genel Kurul Toplantılarında alınacak kararlar ve komiserin imzasını taşımayan toplantı tutanakları geçerli değildir

İLAN:

Madde 12- Şirkete ait ilanlar Türk Ticaret Kanunu'nun 37maddesinin 4fıkrası hükümleri saklı kalmak şartıyla şirket merkezinin bulunduğu yerde çıkan bir gazete ile en az 15 gün evvel yapılır Mahallinde gazete yayınlanmadığı taktirde ilan en yakın yerlerdeki gazete ile yapılır Ancak Genel Kurulun toplantıya çağırılmasına ait ilanlar Türk Ticaret Kanunu'nun 368 maddesi hükmü gereğince ilan ve toplantı günleri hariç olmak üzere en az 2 hafta evvel yapılması zorunludur Sermayenin azaltılması ve tasfiyeye ait ilanları için kanun'un 397 ve 438 maddeleri hükümleri uygulanır

HESAP DÖNEMİ:

Madde 13- Şirket hesap yılı Ocak ayının birinci gününde başlar ve Aralık ayının sonuncu günü sona erer Fakat birinci hesap yılı şirketin kesin olarak kurulduğu tarihten başlar ve o senenin Aralık ayının sonuncu günü sona erer

KÂRIN TESPİTİ VE DAĞITIMI:

Madde 14- Şirketin genel masrafları ile muhtelif amortisman bedelleri gibi şirketçe ödenmesi veya ayrılması zorunlu olan miktar hesap yılı sonunda tespit edilen gelirlerden indirildikten sonra geriye kalan miktar safi kârı teşkil eder Bu suretle meydana gelecek kârdan evvela %5 kanuni ihtiyat akçesi ayrılır Ve kalandan itfa edilmemmiş hisse senetlerinin bedelleri ödenen kısmına %10 ( yüzde on ) oranında birinci temettü verilmesine yetecek miktarda çıkarılır Geri kalan kısmı Genel Kurulun tespit edeceği şekil ve surette dağıtılır Kurucular ve yönetim kurulu üyeleriyle, memur ve hizmetlilere ayrılacak miktarlarla, ikinci temettü hissesi olarak hissedarlara dağıtılması kararlaştırılan ve kara iştirak eden kuruluşlara dağıtılan paradan Türk Ticaret Kanunu'nun 466maddesinin 2fıkrasının 3 numaralı bendi gereğince %10 kesilerek adi ihtiyat akçesine eklenir

İHTİYAT AKÇESİ:

Madde 15- Şirket tarafından ayrılan ihtiyat akçeleri hakkında Türk Ticaret Kanunu'nun 466 ve 467 maddeleri hükümleri uygulanır

KANUNİ HÜKÜMLER:

Madde 16- Bu ana sözleşmede bulunmayan hususlar hakkında Türk Ticaret Kanunu hükümleri uygulanır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com