Yalnız Mesajı Göster

Gastroenterohepatoloji İle İlgili Soru Ve Cevaplar

Eski 11-04-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Gastroenterohepatoloji İle İlgili Soru Ve Cevaplar

Gastroenterohepatoloji ile ilgili soru ve cevaplar

Kolonoskopi

Eşim 10 gün once endoskopi ve kolonoskopi oldu fakat kolonoskopi olurken bayıldı ve islem tamamlanamadıtekrar gidecegiz ama kolonoskopinin bayıltılarak yapılması mümkün müdür hocam

Eşinizin niçin bayıldığını yazmamışsınız Yani korktu mu, çok mu ağrısı oldu yoksa kan şekeri mi düştü vs Bu işlemin bayıltılarak yapılması taraftarı değilim İşlem sırasında hastanın baygın olmaması gerektiği kanısındayım Böylece uygulama sırasında hasta bir rahatsızlık duyduğunda hekimi uyarabilir ve olası komplikasyonlardan kaçınılabilir Geçmiş olsun

------

41 yaşında bir bayanım karaciğerde hemanjiom var Karaciğerde segment 6 da 75*95 cm boyutlarında konturları hafif düzensiz hipodens lezyon doktor bunun damarı bağlayarak kolay bir operasyonla halledileceğini söyledi ameliyattan korkuyorum gerçekten kolay mı, bir de ne zaman ayağa kalkılır öğretmenim okul açılınca iyileşmiş olur muyum? Çok teşekkürler

Hemanjiyom açısından bir yakınmanız mı var ki operasyon önerilmiş bunu yazmamışsınız Bu nedenle öncelikle operasyon gerekli mi bunu bilmek gerekir Eğer operasyon gerekli ise sorularınızı sizi ameliyat edecek hekiminize sormanız uygun olacaktır

------

Hıçkırık

Merhaba benim sorunum hıçkırık ve geğirme ile birlikte gelen, sırtıma vuran mide ağrısı Geçen yıl ağrılarım fazlalaşınca safra kesesinde taş olduğunu söyleyip keseyi aldılar Dayanılmaz olan ağrılarım geçti Fakat aç kaldığımda, üzüldüğümde yine eskisi kadar şiddetli olmasa da midemde önce ağrı, sonrasında hıçkırık ve geğirme oluyor Özellikle oruçlu iken ağrım daha da artıyor Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim

Hıçkırık ve geğirmeniz için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız gerekli tetkiklerden sonra yakınmalarınızın tümüyle geçmemesi için bir neden yoktur Geçmiş olsun

------

Geğirme

Merhaba, Bodrum'dan yazıyorum Burada devlet, özel hastane ve özel polikliniklere gittim hepsi bana farklı şey söyledi Aşırı şekılde gegiriyorum ve mide de karın bolgesinde yanma ve ağrılar olmakta kendimi zaman zaman cok halsiz hissediyorum ve bazende hiç nefes alamacagımı hissediyorum sanki kalbimde birşey varmiş gibi oluyor ama yapılan testlerde temiz gozukuyor doktor bey cok kez acile gittim hastanede yattım mideme kamera ile baktılar ve ayrıca bagırsaklarıma baktılar ilaclı tomografi ultrason rotgen ve tahliller olsun hiç bir şey çıkmadı fakat hala şu an hala bu acılar gegirmeler devam ediyor ve bazı gegirmelerimde sanki yediğim şey dışarı çıkacakmiş gibi ve afedersiniz buyuk abdesimi yaparken parçalanmış şekılde yapıyorum Kendimi cok halsiz bıtkın ve iştahsız hissediyorum Yardımcı olur musunuz teşekkürler

Aşırı geğirmeniz için onlarca tetkik yapmaya gerek yoktur Her hasta için yapılması gereken işlemlerden sonra bu yakınmanızın geçmemesi için bir neden yoktur Bu açıdan bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Bunun dışında karın bölgesindeki ağrılar ve büyük tuvalet yakınmaları için kalınbağırsağınız araştırılmalıdır Sorunlarınız çözümsüz değildir yeter ki güvendiğiniz bir ünitede takip olun Geçmiş olsun

Dr Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi

Alıntı Yaparak Cevapla