Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

Eski 12-25-2007   #28
[KAPLAN]

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

DAVİS (İngiliz)

1931 senesinde doğdum ve 6 yaşında ilk mektebe gitmeğe başladım Yedi sene sonra, ilk mektebi temâmlıyarak, orta kısma devâm etdim Âilem beni katolik terbiyesi ile yetişdirdi Sonradan, Anglikan kilisesine bağlandım En sonunda, Anglo-katolik oldum Bütün bu tehavvüller esnâsında, hep aynı şeyle karşılaşıyordum Hıristiyanlık, insanın normal günlük hayâtından temâmen ayrılmış, yalnız Pazar günleri giyilen ve onun için sandıkda saklanan bir elbiseye benzemişdi İnsanlar, hıristiyanlık dîninde aradıklarını bulamıyorlardı Hıristiyan dîni, insanları kiliseye dürlü renkli ışıklar, resmler, günnük kokuları, zevkli müzik ve Azîzler için yapılan dürlü parlak merâsim ve düâlarla bağlamağa çalışıyor Fekat, insanları bir dürlü toplamağa muvaffak olamıyordu Çünki hıristiyan dîni, yalnız efsânevî husûslarla meşgûl oluyor, kilise dışındaki olan bitenle hiç alâkası olmuyordu İşte bunun için, ben hıristiyanlıkdan temâmen nefret etdim ve yaldızlı reklâmlarla medh olunan komünistlikle faşistliği tecribe etmeğe karâr verdim

Komünist olurken, komünistlikde sınıf farkı olmadığına inanmış ve buna çok sevinmişdim Fekat zemân geçdikçe, komünistlerin, sınıfsız olmak şöyle dursun, âdetâ bir esîr hayâtı yaşadıklarını, içlerindeki küçük bir zümrenin diğerleri üzerine zulm ve işkence yapdığını, kimsenin birşey söylemeğe hakkı olmadığını ve ufak ve haklı bir i’tirâzda bulunsa, hemen cezâlandırıldığını ve bu cezâlandırmanın ölüme kadar gitdiğini dehşet ile gördümKomünizmin hakîkî yüzü hakkında, bize Stalin en bâriz bir misâldir Bunun üzerine komünistliği bırakarak, faşist olmağa karâr verdim

Faşistlikde gördüğüm disiplin ve intizâmı, çok beğendim Fekat faşistler, ancak kendilerini beğeniyorlar Kendilerinin dışında olan bütün insanları, başka ırkları hakîr görüyorlardı Burada da, zulm, ızdırab, haksızlık ve tahakküm vardı Birkaç ay içinde, faşistlikden de, temâmen nefret etdim Çünki, İngilterede Mosley, Almanyada Hitler, İtalyada Mussolini, tâm bir terör, merhametsiz ve keyfî bir zulm nümûnesi olmuşlardı Fekat buna rağmen, faşistlikden ayrılamıyordum Çünki başvuracak başka bir yer kalmamışdı

Bu sırada, rûhî ızdırâblar arasında çırpınırken, bir kitâb satıcısında, (The İslamic Review = İslâm Mecmû’ası) adında bir dergi gördümBunu biraz karışdırdımBedeli 2 şilin 6 pens olan (bugünkü para ile 15 lira) ve benim için çok pahalı sayılan bu mecmû’ayı, niçin satın aldığımı hâlâ anlıyamıyordum Kendi kendime, (Beyhûde para sarf etdim Her hâlde bunun içindekiler de hıristiyanların, komünistlerin, faşistlerin söyledikleri ve iki para etmiyen laflara benzer) diye düşünüyordum Fekat mecmû’ayı dikkat ile okumağa başlayınca, şaşırıp kaldım Okudum, bir kerre, bir kerre dahâ okudum O zemân islâmiyyetin, hıristiyanlığın ve sonu (izm) ile biten bütün ideolojilerin en iyi taraflarını kendinde toplayan mükemmel bir din olduğunu gördüm ve anladım Fakîrliğime rağmen, bu mecmû’aya abone oldum Birkaç ay sonra, müslimân olmağa karâr vermişdim O günden beri, yeni dînime iki elle sarılmış bulunuyorm

Üniversiteye girer girmez, Arabî öğrenmeğe başlayacağımı ümmîd ediyorum Şimdiki hâlde, Latince, Fransızca ve İspanyolca öğreniyor ve (İslâm Mecmû’ası)nı okuyorum

Alıntı Yaparak Cevapla