Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Dinimize Göre Kızlar Okumaz!

Eski 06-25-2009   #17
dejavu2009

Cevap : Dinimize Göre Kızlar Okumaz!

Alıntı:
Gözyaşı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O veliyi bana gönder bi güzel okuyuvereyim kendisi okumamış cahilin biridir kesin o kişi sopayı hakediyor yani bi güzel dövmek lazım
Kendisi okumamış ama aptal biri değil Böyle davranmasının nedeni imamlar( cami imamı değil ) ve çevre baskısı yani kısacası mahalle baskısı, bu konularda pek konuşulmadığı için hep aynı şeyler süregeliyor

Alıntı:
TiFus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aynen Katılıyorum
bende

Alıntı:
me_mo5525 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
insan mantıklı düşününce bağnaz aptal bir anlayış olduğunu hemen anlıyor zaten
bizim dinimiz gibi toplum hayatını en iyi en mantıklı bir biçimde düzenleyen bir dinin böyle bir anlayış içinde olabileceğini düşünmek bir aptallıktır o zaman haydi kızlar okula
O bağnazlığın nerden ve nasıl geldiğini iyi bilmek gerekir

Alıntı:
delishhhh tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
zaten bu düşünceler yüzünden insanlarda din düşmanlığı oluştu
kesinlikle, çok araştıran biri olmasaydım Onlardan biri ben olabilirdim

Alıntı:
KRDNZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum"

Hz Ali
"İlim Çin'de olsa gidip alınız"
Hz Muhammet

İlmi yalnız erkeklere öğretin demiyor dinimiz herkese hitap ediliyor Hatta Kuran'ı Kerim'de ilk emir "ikra" yani "oku" deniliyor Bundan daha ötesi yok bence
Ne güzel anlattın sevgili KRDNZ,

Alıntı:
Şengül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem",

(İlm, Çinde de olsa alınız!) buyurdu Ya'nî ilm, dünyânın en uzak yerinde bulunsa ve kâfirlerde de olsa, gidin alın! buyurdu Çünki Çin, o zemân, en kâfir ve çok uzak bir yer idi

İslâm dîninde kadın, kocasının izni olmadan nâfile hacca gidemez Sefere, müsâfirliğe gidemez Fekat, kocası öğretmezse ve izn vermezse, ondan iznsiz, ilm öğrenmeğe gidebilir Görülüyor ki, büyük ibâdet olan hacca iznsiz gitmesi günâh olduğu hâlde, ilm öğrenmeğe iznsiz gitmesi günâh olmuyor

Başka bir şey demeye gerek varmı sizce
Bu sözlere bizden önce yaşamış insanlar dikkat etseydi Yaşamımız daha farklı olabilirdi

Alıntı:
bbk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
belkide yanlış bir anlaşılım vardır şahsen bi kızım olsa zamanımız liselerine(istisnalar hariç) göndermeyi miğdem almaz
okutmamak değilde ortam nedeniyle denmiştir belki

Yo, kesinlikle yanlış anlaşılma diye birşey yok
ayrıca bahsettiğiniz liselere gitmemek çözüm olmamalı,

Alıntı:
1907merve tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Burda çok büyük bir yanlış var Sizin bahsettiğiniz ilim o bildiğiniz ilim değil Dini ilimden bahsediliyor Mesela Kur'an-ı kerimi tecvidiyle öğrenmek,Arapça,Osmanlıca,İlmihal,Siyer ve her türlü dini ilimdir Burda o veliye katılıyorum Her ne kadar size yobazca gelse de ve ben bunu size burda anlatmaya çalışsam da anlamıyacaksınız Yani ancak ahirette anlarsınız bunları O yüzden yorulmama değmez
Paylaşım için teşekkürler
"Karşındakine anlatabildiğin kadar biliyorsun" derler
İnsanların anlamayacağını iddia etmek bayağı yanlış bir tutum olarak görüyorum İnsanın bedensel sorunu vardır o zaman anlamayabilir bunda birşey yok Ama herkes için bu tutumu sergilemek doğru olamaz
Ama anlatmak istersen seni dinlemeye hazırım

Ayrıca sırf o dini ilimlerin öğretilmemesi konusunda "o veliye katılıyorum" cümlesini sarfetmişsin O veliye katılabilirsin Bu onuda özgürsün
Yalnız anlatacağım birkaç şey var ondan sonra umarım fikrin değişir

Biraz kendini o kızların yerine koy
Okuma yazma bilmiyorsun Ama öğrenmek istiyorsun Önünde engeller var O engelleri aşamıyorsun Aşmayı bile düşünemiyorsun Çünkü zayıfsın, bağlısın iyi veya kötü Gelecek yaşamın neredeyse belli Çocuk doğurma kabiliyetin bitene kadar çocuk doğuracaksın Erkeğinin bir nevi kölesi olacaksın Sosyal yaşantın diye birşey olmayacak Yaşamın kısıtlı, düşüncelerin bile

Alıntı:
perinaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence bu fikri kim demişse etmiş kızlar okumasa bu dünya neye döner yaa zatn doğru dürüst insan kalmamış kızlar okumasında erkeğe mi muhtaç olsun allaha şükürler olsunki ben okuyup iş sahibi oldum darısı bütün diğer kız kardeşlerimin başına
Yorum için teşekkürler perinaz

Alıntı:
Öncelikle bugüne kadar her hangi bir yazımda dini hafife almak gibi bir basitlik göstermedim ve göstermem de Dini savunan insanlara "yobaz" diyecek kadar aşağı bir insan da olduğumu sanmıyorum Sözlerinizin muhatabı ben olmadığımı düşünüyorum İlmin her türlüsü faydalıdır zararlı değildir Dini ilim elbette gereklidir ve bunun yanında fenni de bilmek gerekir İslamiyeti yaymak için şarttır Mesela okumayı bilmeyen bir kadın dini bilgiye nasıl ulaşabilir? Veya okumayı ilmi bilmeyen bir kadına Neden müslümansın diye sorduğumda bana tatmin edici bir cevap verebilir mi? Hiç sanmıyorum İlmin her türlüsü gereklidir Yoksa fındık kabuğunun içinden çıkmayıp o kabukta birşeyler yapmaya çalışmak boşa çabalamak olur diye düşünüyorum Ayrıca çalıştığım yerde sıkça rastlıyorum cahil insanlara bilgisizlik kadar kötü birşey olmadığını düşünüyorum onlara baktıkça
Bütün yazdıklarına katılıyorum Bu yazı için teşekkür ediyorum

Alıntı:
Ben sadece size hitaben demedim zaten yanlış anlamayınBakın dediğim gibi ben ne kadar çabalarsam da hiç biriniz anlamyıcaksınız çünkü hiç bi şey bilmiyosunuz,hakikatı bilmiyosunuzO yüzden ben bu konuda daha fazla tartışmak istemiyorum
Ben hakikatı! öğrenmek isterim Tabi anlatan olursa

Alıntı:
En basit vereceğim örnek muayene olurken bile bayan doktor istiyoruz değil mi?
Bu genel bir kanı değil Ama bayanların kendilerini rahat hissetmeleri için kendileri için şart koyabilirler

Alıntı:
Evet tabi isteriz ama Rabbimiz bizim için bu konuda günahı-haramı kaldırmış sizin de biliyor olmanız lazımYani biz erkek doktora da muayene olabiliriz
Kadın veya erkek Kadın Hastalıkları Doktorunun çok büyük bir farkı olmamalı, zaten oraya hasta sıfatıyla gidiliyor Sağlam olarak değil

Alıntı:
stinq tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence kızLarın okumasıda Lasım dieLim afedersiniz ama dieLim kadının biri doqurcak erkekmi cıkartcak bebeqi ayıp oLur öyLe işte dieLim kadının bir tanesinin sorunu var erkek doktoramı konusacaq zaten ülkemizde ytrnce coşkun var
Doktorları dışarıdaki çöpçatanlara benzetmek doğru değil Bir kere o doktorun bir ismi, muayenehanesi var Hipokrat yemini etmiş bir kişi Bir yanlış yaptığında polis yakasına yapışır Ama sokaktaki coşkunları bilemezsinki (Herkeside aynı kefeye koymaz bu ayrı bir konu)
Afedersin ama doğum yapan bir kadının erkek bir doktorun doğurtmasındaki ayıp ne?
Kadının doğum yapması mı yoksa doktorun doğum yaptırması mı?
Burada bir ayıp varsa o da doktorlar için söylediğin ayıptır