Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Önemli Günler...

Eski 03-27-2009   #139
Gözyaşı

Cevap : Önemli Günler...

20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü Ul

“ Bu, yaşamlarını çocuk ve gençlik tiyatrosuna adamış dünya çapındaki binlerce uygulayıcı, sanatçı ve yöneticilerin çalışmalarını kutlama mesajıdır Hepinize şapka çıkarıyorum Biz yıldız ya da ünlü olmamayı seçiyoruz Biz banka hesaplarımızın üstünde, tutkularımızı seçiyoruz Biz, sınırsız bir tiyatro isteği ve bağlılığın üstün gelen gücüyle seyircimizi seçiyoruz

Geçtiğimiz son 25 yıl boyunca, bir çok ülkede, çocuk ve gençler için yapılmış yüzlerce yapımın içinde bulundum ya da izledim Çoğunun araç ve amacı birbirine benziyordu; daha iyi bir dünyayı geliştirecek bir görüşle, esinlenmeye, eğitime ve eğlenceye katkıda bulunmak

Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunun önemini ölçen bir araç, derecelendirme yöntemi ya da net bir ölçme notu yoktur Etkileri, zamanında bilinmez ve görünmez ama biz hayatları değiştirdiğini, insanları uyandırdığını ve bazı durumlarda hayatları kurtardığını biliriz İnsanlar, her geçen gün, daha da çok gömülüyor teknolojiye: Ağızların yerini bilgisayar klavyeleri; kişisel temasın yerini cep telefonu masajları, e mailler, cep telefonları, alıyor Canlı tiyatro, tüm dünyada, insanların, içeride, dışarıda, parklarda, kültür merkezlerinde, okullarda, öyküleri, duyguları, özgürlükleri paylaştığı ve bir araya geldiği ve sırayla tiyatro yaptığı güçlü bir platform olarak, şimdi, daha önce hiç olmadığı kadar önemli görünüyor

Kültürel ifade, şimdi, işbirlikçi medyanın ve şöhreti öne çıkaran anlayışın tekelindeki baskın popüler kültüre karşı giriştiğimiz tuhaf savaş nedeniyle önemlidir Biz tiyatro uygulayıcıları, duruşumuzu korumak zorundayız Gazetelerde yayınlanmasa da öykülerimizi anlatmalıyız Televizyonlarda gösterilmeyen öykülerimizi…Ve öykülerimizi anlattığımızda, öykülerimizde, bir bilgisayar çipinde bulunmayan bir tılsım olmalı Tiyatromuz kültürel farklılığı kutsamalı, muhteşem karmaşası içinde dünyayı keşfetmeli ve tiyatromuz dünyanın her tarafında çocukların koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olmalıdır

Önümüzdeki 25 yıl boyunca, yapageldiğim şeyleri aynen yapmayı umuyorum, sadece daha iyi bir şekilde Hala öğrenecek çok şey, tanışılacak çok insan vat; birlikte eğlenmek ve daha iyi bir dünyayı yaratmak için Büyük İtalyan oyun yazarı ve oyuncu Dario Fo, sözleriyle bana ilham vermeye devam ediyor “ Ta başından beri gerçekleştirmek için başladığımız şeyi yapmaya devam etmeliyiz: Baskı ve adaletsizliğin her şekline kahkaha ve sağduyu ile; şarkılarla ve mimle saldırmak