Yalnız Mesajı Göster

İlkyardım Mevzuatı

Eski 08-26-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

İlkyardım Mevzuatı

İlkyardım Eğitim Süresi
Madde 18- (Değ:RG: 1832004/25406) İlkyardım eğitimleri "temel ilkyardım eğitimi", "standart ilkyardım eğitimi" olmak üzere iki kategoride verilirç
Eğitim süreleri; temel ilk yardım eğitimi için toplam iki günden az on günden çok olmamak üzere asgari on altı saat, standart ilkyardım eğitimi için toplam beş günden az on günden çok olmamak üzere asgari kırk saat olarak düzenlenir

Merkezlerin Çalışma Saatleri ve Planı
Madde 19- (Değ:RG: 1832004/25406) Merkezler, çalışma saatlerini belirleyip, Müdürlüğe bildirirler

Yeterlilik
Madde 20- (Değ:RG: 1832004/25406) Katılımcılar, eğitim süresinin tamamına devam etmek zorundadırlar Eğitim sonunda katılımcıların başarılı sayılmaları için, teorik ve uygulamalı sınavlardan ayrı ayrı 100 tam puan üzerinden asgari 85 puan almış olmaları şartı aranır Sınavlarda başarılı olamayan katılımcılar, yetersiz oldukları konularda bir ay içerisinde veya yapılacak ilk eğitime katılarak, tekrar sınava tabi tutulurlar İki defa sınava girmesine rağmen başarısız olanlara, kuruluşlar tarafından "Katılımcı Belgesi" düzenlenir
Sınav soruları Müdürlükçe onaylanmış olmalıdır Teorik ve uygulamalı sınavlar, Denetim Ekibi gözetiminde yapılır
Özel öğretim kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Merkezlerde yapılacak sınavlarda, gözetmen olarak Denetim Ekibi bulunur
Mesul müdür, sınav kağıtlarını on yıl süre ile saklamak ve Bakanlığın denetimine açık tutmakla mükelleftir

Sertifika
Madde 21- Eğitimci eğitmeni ve ilkyardım eğitmeni sertifikası Bakanlıkça, ilkyardımcı sertifikası ve ilkyardımcı kimlik belgesi Müdürlükçe onaylanır
Eğitimci eğitmeni ve ilkyardım eğitmeni sertifikalarının geçerlilik süresi sekiz yıldır Geçerlilik süresi dolan sertifika sahipleri, yapılacak değerlendirme sınav sonucuna göre asgari on altı saatlik bir güncelleme eğitimine tabi tutularak sertifikaları yenilenir
(Değ:RG: 1832004/25406) İlkyardımcı sertifikaları ve ilkyardımcı kimlik belgesinin geçerlilik süresi üç yıldır Bu sürenin sonunda yapılacak değerlendirme sınav sonucuna göre güncelleme eğitimi verilir Güncelleme eğitimleri, sertifikada belirtilen eğitim sürelerinin yarısı olacak şekilde düzenlenir

Alıntı Yaparak Cevapla