Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Edebiyatçılarımızın Unutulmaz Sözleri

Eski 08-14-2008   #29
kezban

Cevap : Edebiyatçılarımızın Unutulmaz Sözleri

"ben tanrı tarafından gönderildim ve adalet dağıtmak için uğraşıyorum" diyen DON KİŞOT adlı eserinden tanırız MİGUEL DE CERVANTES 'i

Madrid'de yaşıyorduyoksul bir ailenin doğuştan yetenekli kimselerinden biribir çok yazar,düşünüür gibi oda kendi kendini yetiştirdibir gün bir sokak kavgasına karışıp birini yaraladıcezası sağ elinin kesilmesi ve 10 yıl sürgündübu cezadan kaçıp İtalyaya gittiorada HAÇLI SEFERLERİNE katıldı ve inebahtıda Türklerle savaştısağ elini ona bağışlayan kader,sol elini savaş esnasında bir gülle ile aldıOsmanlı ya esir düştübu dönemde İlamiyetten ve Türklerden çok etkilendibeş yıllık esaretin ardından fidye karşılığı ülkesine gönderildiülkesinde memur olarak çalıştı ama yolsuzluk suçlamalarıyla karsılastı,hapse girdibu hapis süresi roman türünün ilk örneği sayılan DON KİŞOT!u ortaya çıkartmaya yaradı

Cervantes'den mükemmel sözler;

* eldeki serçe uçan turnadan iyidir
*zamanın unutturamayacağı anı,ölümün silemeyeceği acı yoktur
*borcunu ödememek kararıyla alışveriş yapan için fiyatın önemi yoktur
*aşkın gözlükleri öyle pembedirki;bakırı altın,yokluğu varlık,gözdeki çapağı inci gibi gösterir
*KURU PANTOLON İLE BALIK TUTULMAZ!!!

*ÖNÜNE KÖTÜLÜK ETME FIRSATI ÇIKMAMIŞ KİŞİYE,İYİLİĞİNDEN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR EDİLEBİLİR Mİ?

Alıntı Yaparak Cevapla