Yalnız Mesajı Göster

Eski 08-16-2007   #10
bukettt

16 Ağustos
Hacı Bektaş'ı 699 kutlama yılı ve Uluslararası Hacı Bektaşi Veli Anma Töreni

1908 Ankara-Bağdat demiryolu işçileri greve çıktı

1909 Cemiyetler Kanunu çıktı

1925 Charlie Chaplin'in "Altına Hücum" adlı filmi gösterime girdi

1929 Çin ve Sovyet askerleri Mançurya'da çatıştı

1949 Amerika Birleşik Devletleri'nden yardım olarak alınan iki muhrip Gölcük'e geldi Gemilere Gaziantep ve Gemlik adları verildi

1953 İran Şahı Rıza Pehlevi ve Kraliçe Süreyya, Başbakan Musaddık'ı düşüremeyince İran'ı terkettiler 6 gün sonra Şah'a bağlı subayların darbesinden sonra geri döndüler

Aynı gün Türkiye'de İzmir Panayakopu'da inşa edilen Meryemana Evi açıldı

1954 Murat Güler Manş
Denizi'ni yüzerek geçti ve Manş'ı geçen ilk yüzücümüz oldu

Kıbrıs, Başpiskopos Mak
arios'un başkanlığında bağımsız bir cumhuriyet oldu

1962 Türk hava sahasını ihlal eden iki Irak uçağı düşürüldü Irak iki gün sonra Türkiye'ye bir nota verdi ve Türkiye'yi Molla Mustafa Barzani'ye yardım etmekle suçladı

1971 Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi, THKP-C liderlerinden Mahir Çayan ve arkadaşlarının yargılanmasına başlandı

1974 Andreas Papandreu 7 yıl sürgünden sonra Yunanistan'a geri döndü

Aynı gün Türk birlikleri Mağusa, Lefkoşe, Lefke hattının kuzeyinde kalan bölgeyi denetim altına aldı ve ateş kesildi

1983 Milliyet gazetesinin yayını İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından durduruldu

1997 8 yıllık kesintisiz eğitim yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi Aynı gün 8 yıllık eğitim fonu için zam yapılmasına tekel ürünlerinden başlandı

1999 Koalisyon ortakları arasında Af Yasa Tasarısı ile ilgili uzlaşma sağlandı Türk Ceza Kanunu'nun 312 maddesinde düzenleme yapıldı 312 maddenin 2 fıkrası af kapsamı dışında bırakıldı

Bugün Doğanlar:

1913 Siyasi hayatına Irgun örgütünde başlayıp İsrail başbakanlığına kadar yükselen ve Enver Sedat ile birlikte Nobel barış ödülünü paylaşan İsrailli devlet adamı Mena
hem Begin

1958 Amerikan rock şarkıcısı Madonna

Bugün Ölenler:

1945 Yazar Mahmut Yesari

1977 Rock and roll kralı Elvis Presley

1993 İnsan Hakları Derneği kurucusu ve Genel Sekreter yardımcılarından Avukat İbrahim Tezan

yine bennn

Alıntı Yaparak Cevapla