Yalnız Mesajı Göster

Antakya (Hatay) Genel Tanitimi

Eski 11-04-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Antakya (Hatay) Genel Tanitimi

Hatay Sözlü Tarih

Lokman Hekime ilişkin söylence

Tüm bitkilerin dilinden anlayan Lokman hekimde her derde deva bir ilaçları anlatan bir kitap vardır"Hikmet-ül Lokman" adlı bu kitap la Davut Peygamber hastaları iyileştirmiştirKitap DanyalPeygamber eliyle Babile geçmiş Orada Aristoteles onu Grekçeye çevirmiştirHarun Reşit döneminde ise Arapça çevirisi yapılmış o günden sonra ise halk hekimlerinin elinde bir başvuru kaynağı olmuşturGünümüze değin süren bu kaynak günümüzde aslı gibi değildir
Efsaneye göre Lokman Hekim iyice yaşlanmıştırGünün birinde ölüme çare olacak otu bulmak için bir kayığa binerKitabı dayanındadırAsi ırmağı üzerinde ağır ağır giderken bir adam belirir ve seslenir:
-Lokman bu yaşta tek başına nereye?
-Ölüme çare bulmaya
-Ölüme çare varmıdır?
-Yoktur belki ama aramakta mı yoktur?
-Bak hele şu kitaba ne kadar ömrün kaldı?
-yoksa sen azrailmisin?
-
Birden kayık devrilir ve Lokman boğulurKitap da suya düşerDalgalar ancak küçük bir bölümünü kıyıya ulaştırırDiğerleri yiter kaybolurO yıl Lokmanın düştüğü asi ırmağı taşar ve ülkede görülmemiş bir bolluk olurIrmağa yaşam suyu anlamına geleln asi adı verilirYörede o kitaptan arda kalanların günümüze ilham kaynağı olduğu söylenir
Hıdır İlyas Söylenceleri

Binlerce yıl önce Samandağın Hıdır Köyünde bir "Hayak Suyu" vardırBu suyu bir ejderha beklerHer yıl bir kız kurban edilirse sudan bir yudum verilirKurban edilme sırası Kral kızına gelince elleri bağlanıp ejderhanın önüne atılırTam ejderha onu yutarken bir çoban yetişip mızrağını saplar acıdan kıvranan ejderha bir daha vurup öldürmesi için yalvarır sa da çoban vurmazEjderhada yerleri korkunç pençeleriyle yararak kaçarGide gide Lübnanda ki sert kayalara çarpar bir Nehir suyu olur ve akarak gelip Hataya ulaşır
Günümüzde Asi ırmağı o ırmaktırAslında kızı kurtaran da Hızır asdırHalk ona Hıdır Bey adını yakıştırır ve kral kızıyla evlendirirYere sapladığı mızrağı da kocaman bir ağaç olur
Günün birinde Musa Peygamber Tanrıya "Evrenin en akıllı adamı kimdir?"diye sorar o da Hıdır Beydir diye yanıtlarOnu nasıl bulacağını sorunca da değneğini yere sapladığında büyür ağaç olurTorbanda ki ölü balıklar canlanırgökyüzü açıkkken birden yağmur yağarsa bulunduğun yer iki denizi kavuşturuyorsa işte orası Hıdırın ülkesidir der
Musa torbasını tuzlu balıkla doldurup dğneğini alıp yola düşerdağ taş demez dolanır ama bir türlü aradığı ülkeyi bulamazSonunda Samandağ açıklarında bir kayaya varır,yorgunluktan uyuyakalırUyanmınca yere sapladığı değneğin büyüyüp ağaç olduğunu vekendisini gölgelendirdiğini görürTorbasındaki balıklar da canlanmış bir bir denize atlamaktadırlarGökte bulut yoktur ama sırıl sıklam ıslanmıştırAradığı ülkeyi bulmanın sevinciyle çevresini izlerken yanına bir balıkçı yaklaşır
-"Hoş geldin ya Musa" derMusa
-Hoş bulduk ben Hıdır Beyi arıyorum,onu nasıl bulurum,diye sorarAdam işine karışmamak soru sormamak kaydıyla onunla Hıdırı bulmaya karar verip yola koyulurlar
Biraz gidince adam kıyıdaki kayıkları delmeye başlarMusameraklanıp nedenini sorar ama adam cevap vermezBu kez küçük bir çocuğu öldürürMusa Karşı çıkar ve nedenini öğrenmek ister, ama adam gene yanıtlamazAsi ırmağını izleyerek yollarına devam erlerKonakladıkları her yerde bir ziyaret yaparak ilerlerken bir köye varırlarBalıkçı kolları sıvayıp yıkık bir duvarı onarmaya başlarMusa dayanamayıp yine nedenini sormaya başlarAdam dayanamayıp öfkelenir ve cevaplamaya başlar "kayıkları deldim çünkü düşman gelip almasın diye,çocuğu öldürdüm büyüyünce çok kötü bir adam olacaktı halbuki ailesi iyi insanlardı,duvarı yaptım çünkü çocuklar çok yoksul ve yetim insanlardıDuvar altında bir gömü var büyüyünce bulup alsınlarBunları anlatır ve aradığın adam bendim der ve ortadan kaybolur
Günümüzde bu buluşma yeri ziyaret yeri olarak kullanılmaktadırMusa ve Hıdırın buluştukları yerde günümüzde kutsal sayılmaktadır
Habib Neccar söylencesi

Eski zamanlarda antakya yöresinde yaşayanlar putlara tapmaktadırlarTanrı onlara ;Yahya,yunus,Şamun Peygamberleri gönderirOnlar da vaazlarıyla halkı uyarıp doğru yola çağırır
O devirde put yapımıyla geçimini sağlayan Habib Neccar adlı bir kişi dinlediklerinden atkilenir,putlara tapmaktan vaz geçerHalk ta vaazları engellemek için elinden geleni yapar
Bir gün,vaaz dinleyenler öfkelenir ve peygamberi öldürmeye kalkışırTam bu sırada yetişen Habib Neccar halkı uyarmaya çalışırİyice çılgına dönenler Habib Neccarın başını keserler Habib başını koltuğunun altına alarak şimdiki Habib Neccar camisinin bulunduğu yere gelir burada düşerKimileirne göre ise üç gün üç gece başı koltuğunda şehirde dolaşıp Kuran okur

Alıntı Yaparak Cevapla