Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Bilgisayar Bölümü Staj Defteri

Eski 07-01-2010   #17
Şengül Şirin

Cevap : Bilgisayar Bölümü Staj Defteri

Daha sonra BT878 çipsetli TV kartını PCI slotuna taktık Bilgisayarın montaj işlemi bitmiş oldu Şimdi sıra bilgisayarın başlatılmasına geldi
Başka bir bilgisayarın windows 98 işletim sisteminden denetim masasına girilerek program ekle kaldır bölümünden başlangıç disketi oluştur seçeneğinin disket sürücüsüne tırnağı kapalı bir disketi yerleştirerek tıkladık Sonra bilgisayarın açılması için gerekli boot dosyalarını sistem otomatik olarak kaydetti Şimdi bilgisayarın açılması için hiç bir engel kalmadı
Bir bilgisayarın açılması için gerekli bazı dosyalar vardır Bu dosyalara boot dosyaları denir Commandcom, IOsys, msdossys dosyaları bilgisayarın komut satırına geçebilmesi için mutlaka olması gereken dosyalardır Commandcom dosyası gizli olmadığı halde IOsys ve msdossys dosyaları gizlilik içerir ve bu dosyaları normal şartlar altında göremeyiz Oluşturduğumuz diskette bu dosyalar mevcut olup ayrıca klavye tipi, ekran satır ve sütün sayılarını belirten dosyalarda vardır Ayrıca autoexecbat, configsys, syscom gibi dosyalar mevcuttur
Bir bilgisayarın düzgün bir biçimde çalışabilmesi için donanım haricinde bir işletim sistemine ihtiyaç vardır Bu işletim sistemi sabit disk denilen bir ortamda görev yapmaktadır yani harddisk işletim sisteminin çalışması için olması gereken bir donanımdır Ayrıca harddisk işletim sistemi dışında bilgilerimizin saklanması için gerekli bir depo görevi görür Bundan sonraki işlemimiz harddiskin düzenlenmesi ve hazır duruma getirilmesidir