Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

Eski 12-25-2007   #39
[KAPLAN]

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

SALÂHADDÎN BOART (Amerikalı)

1338 [m 1920] senesinde, bir doktoru ziyâret için mu’âyenehânesine gitdiğim zemân, bekleme odasında, Londrada çıkan (Orient Review) ve (African Times) mecmû’alarını görmüşdüm Bu mecmû’ayı karışdırırken okuduğum: (Ancak bir tek Allah vardır) cümlesi, benim üzerimde çok derin bir te’sîr yapdı Çünki hıristiyanlık dîninde, tâm üç dâne tanrı vardı ve aklımız kabûl etmediği hâlde, buna inanmak zorundaydıkBu (Ancak bir tek Allah vardır)ibâresi, bu târîhden i’tibâren aklımdan çıkmaz oldu Bu kudsî ve ulvî i’tikâd, müslimânların kalblerinde taşıdıkları, behâ biçilmez bir hazînedir

Artık islâmiyyete alâkam artdı Bir müddet sonra müslimân olmağa karar vermişdim Müslimân oldukdan sonra, Salâhaddîn ismini aldım Müslimânlığın en doğru din olduğuna inanıyordumZîrâ müslimânlık, Allahü teâlânın hiç bir şerîki olmadığını ve bir günâhın ancak Allah tarafından afv edilebileceğini esâs olarak kabûl etmekdedir Bu îmân, tabî’at kanûnlarına ne kadar uygundur! Tarlada, çiftlikde, köyde, şehrde, okulda, hükûmetde, devletde, kısaca her yerde, bir tek baş vardır İkilik dâimâ ayrılığa sebeb olmuşdur
İslâm dîninin en doğru din olduğunu bana gösteren ikinci delîl, islâmiyyetden evvel, temâmen vahşî bir tarzda yaşayan arabların, islâm dîni sâyesinde, çok kısa bir zemân içerisinde, dünyânın en medenî, en kudretli bir devleti hâline gelmeleri ve insan sevgisini Arab çöllerinden, tâ İspanyaya kadar götürebilmeleridir Müslimân Arablar, İspanyayı bir çöl hâlinde buldular Onu, kısa zemânda, bir gül bağçesi hâline getirdiler John W Draper gibi dürüst bir târîhci, (1226 [m 1811]-1299 [m 1882]) (The Intellectual Development of Europe=Avrupanın ma’nevî tekâmülü) adındaki eserinde, islâmın asrî medeniyyetin teessüsünde oynadığı son derece büyük ve mühim te’sîri anlatmakda, (Hıristiyan târîhciler islâmiyyete olan kinlerinden dolayı, bu hakîkati gizlemeğe çalışmakda, Avrupanın müslimânlara ne kadar borçlu olduğunu, bir dürlü i’tirâf edememekdedirler) demekdedir

Aşağıda, müslimânların İspanyayı nasıl buldukları hakkında Draperin yazılarını aynen nakl ediyorum:

(O zemânki Avrupalılar temâmîle barbardı Hıristiyanlık, onları barbarlıkdan kurtaramamışdı Onlara hâlâ vahşî nazariyle bakmak gerekirdi Pislik içinde yaşarlardı Kafaları, hurâfelerle doluydu Doğru dürüst düşünmek hâssasına bile mâlik değildiler Âdî kulübelerde yaşarlardı Eğer kulübenin zemîninde veyâ duvarlarında bir hasır örtüsü varsa, bu büyük bir zenginlik işâreti sayılırdı Yidikleri, yabânî fasülye, havuç gibi sebzeler, ba’zı otlar, hattâ ba’zen ağaç kabuklarıydı Elbise olarak, uzun müddet dayandığı için dabağlanmamış hayvan postları kullanıyorlar ve bunun için çok pis kokuyorlardı

Müslimânlar, onlara her şeyden önce temizliği öğretdiler Müslimânlar, günde beş def’a yıkanıyorlardı Onların da günde hiç olmazsa bir kerre yıkanmasını sağladılarSonra, onların üzerinden pis kokulu, parça parça olmuş, bitlerle dolmuş olan hayvan derilerini çıkarıp atarak, onlara güzel kumaşlardan, renkli ipliklerden örülerek yapılmış olan kendi elbiselerinden verdiler Onlara yemek pişirmesini, yemek yimesini öğretdiler İspanyada evler, konaklar, serâylar inşâ etdiler Mektebler, hastahâneler kurdular Üniversiteler te’sîs etdilerBu üniversiteler, bütün dünyâya bir nûr kaynağı oldu Her tarafda bağçeler yetişdirdiler Memleket, güllük gülistanlık oldu Vahşî Avrupalılar, bütün bunları ağzı açık, şaşkınlık ve takdîrle gördüler ve yavaş yavaş medenî olmağa başladılar)

Böyle vahşî insanları terbiyeye muvaffak olan, onlara medeniyyet rûhunu aşılayan, onları karanlıkdan, cehâletden, hurâfelerden kurtaran müslimân arablar, bu akla sığmaz mu’azzam işi ancak islâm dîni sâyesinde yapabildiler Çünki islâm dîni, en doğru dindir Allahü teâlâ muvaffak olmaları için, onlara yardım ediyordu

Allahü teâlânın emri ile Muhammed aleyhisselâmın teblîg ve neşr eylediği islâm dîni ve Allahü teâlânın kelâmı olan Kur’ân-ı kerîm, dünyâ târîhini değişdirmiş ve onu karanlıkdan kurtarmışdır Eğer islâm dîni olmasaydı, insanlık bugünkü medeniyyet derecesine, ilm ve fende bugünkü seviyesine erişemezdi Müslimânların gözünde ilmin çok yüksek bir yeri vardır Muhammed aleyhisselâm, (İlm Çinde de olsa, onu alınız) buyurmakdadır İşte seve seve kabûl etdiğim islâm dîni böyle bir dindir

Alıntı Yaparak Cevapla