Yalnız Mesajı Göster

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar

Eski 09-11-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar

Türkiye Deprem Vakfı ; Bu kuruluşun amacı deprem öncesinde ve deprem sonrasında alınacak önlemler konusunda ülke içerisindeki kuruluşlar ile iş birliği yapıp kuruluşların yapacağı etkinlikleri desteklemektir Depreme karşı koruyucu önlemler alıp eğitim vermektir

Akut ( Arama Kurtarma Derneği ): Akut'un ana amacı dağ ve doğa koşullarında meydana gelecek olan kaza ve kaybolma olaylarında vatandaşlara yardım etmektir Deprem, sel ve doğal afetlerde arama ve kurtarma çalışmalar yürütmektedir

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı : Bu kuruluşun amacı terkedilmiş, ihmal edilen ve başka sebeplerden dolayı sokaklarda yaşamaya çalışan çocuklara sahip çıkmaktır

İhtiyar Huzur Köşeleri Derneği : Kimsesi olmayan, maddi ve manevi bakıma muhtaç olan yaşlılara yardım edip düzgün yaşamasını sağlayan bir kuruluştur

Türkiye Sağır Ve Dilsizler Cemiyeti : Bu kuruluşun amacı yurttaki duyma ve konuşma engelli insanları ülkeye yarayacak fayda getirecek bireyler haline getirmektir

Çocuk Sevenler Derneği : Bu kuruluşun amacı çocuk yuvaları, çocuk yetiştirme yurdu gibi hizmet veren yerlerde korunmakta olan çocukların yardıma muhtaç olanların değişik sosyal yardımda bulunmaktır

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı : Bu kuruluşun amacı ülkemizde iyi eğitilmiş insanlardan daha çok olması için hizmet vermektedir
Yurdumuzdaki sosyal yardım kurumları

Yurdumuzun her köşesinde birçok sosyal yardım kurumu hizmet vermektedir Bu kurumların başlıcaları şunlardır:
Yurdumuzdaki sosyal yardım kurumları

Kızılay

11 Haziran 1868 tarihinde İstanbul'da kurulmuş bir sosyal yardım kurumudur Geçmişte çeşitli adlarla anılmış olan bu kurum 1935 yılında Kızılay Derneği adını almıştır

Derneğin amacı; savaşta ve barışta sağlık ve sosyal dayanışmayı desteklemektir Ayrıca bu konudaki uluslar arası derneklerle iş ve amaç birliği yapmaktır

Kızılay; savaşta ve hükümetin ilân ettiği olağanüstü durumlarda silâhlı kuvvetlere yardımcı olur Bulaşıcı hastalıklara karşı açılan mücadeleye katılır Ülkemizde ve yabancı ülkelerde meydana gelen doğal afetlerde zarar görenlere yardım elini uzatır Hükümetlerin belirttiği yerlerde hastahaneler açar Barış döneminde hemşire ve ilk yardım elemanı yetiştirir Kan bulma hizmetlerini düzenler ve yürütür Yoksullara yardım eder Bu alanlarda çalışmak için gönüllü kuruluşlar oluşturur Gerekli yerlerde aş evleri açarak yoksul ve öksüz çocuklara yardım eder

Kızılay’ın gelir kaynaklan; üyelerden topladığı aidatlar her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Temeli Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu dur

Bu kurumun amacı; korunmaya onlara yardım etmeliyiz

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu kendilerine yakışır bir hayat sürmelerini sağlar

Bu kurumun gelir kaynakları; halktan topladığı bağışlar ve devletin yaptığı yardımlardır

Yeşilay

1920 yılında alkol ve bütün uyuşturucu alışkanlıklarını önlemektir

Alkollü içkiler uyuşturucu maddeler ve sigara insan sağlığı için çok tehlikeli olan maddelerdir Bunları kullanan kişilerde zararlı maddelerin etkisi kan ve solunum yolu ile bütün vücuda yayılır Zamanla insan iradesini zayıflatır İnsanı çok genç yaşta hasta eder

Gençleri içkiden ve benzeri zararlı alışkanlıklardan koruyan bu derneğin çalışmalarına yardımcı olmak başta gelen görevlerimizdendir

Türk Hava Kurumu

Yurdumuzun kurtarıcısı Türk gençlerine havacılığı sevdirmektir Havacılığın sivil ve askerî alanlardaki önemini kavratmak ve gelişmesi için çalışmaktır

Türk Hava Kurumu paraşüt ve model uçak kursları açar Gençler arasında yarışmalar düzenler

Türk Hava Kurumu fitre ve zekâtlarından sağlar Yurt savunmasında büyük önemi olan bu kuruma gönülden yardım etmek görevlerimiz arasındadır

Millî Eğitim Vakfı

Yurdumuzun kalkınmasında büyük yatırımlar gerektiren bu hizmetlerin tümünü devlet bütçesinden beklememek gerekir "Kendi okulunu kendin yap" kampanyası ile yurdumuzun her köşesinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir

Millî Eğitim Vakfı kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarım en iyi şekilde değerlendirmek için kurulmuştur (19 Şubat 1981)

Vakıf Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okulların her türlü eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır Millî eğitimin gelişmesi için sosyal ve kültürel tedbirler alır

Alıntı Yaparak Cevapla