Yalnız Mesajı Göster

Acil Durumlarda İlk Yardım

Eski 01-18-2007   #1
[KAPLAN]

Acil Durumlarda İlk Yardım

Hayvan ve insan ısırmaları hallerinde yapılacak ilk yardım tedavisi nedir?
Bu gibi yaralanmalar, genellikle delinmeler, çentik yırtılmalar, çürük veya bereler halinde meydana gelmektedir Bunlar aşağıda belirtildiği gibi vakit kaybetmeden esaslı şekilde tedavi edilmelidir:
a Beş ile on dakika arası bir süre yarayı su ve elinize geçirebileceğiniz en iyi sabunla yıkayınız
b Üzerine sterilize edilmiş bir gazlı bez yerleştiriniz Eğer buna imkân yoksa temiz bir mendille kapatınız
c Deriyi delmiş olan her ısırık, doktor tarafından tedavi edilmelidir Böylece doktor tetanos aşısını yapabilecek, gerekli antibiyotikleri verebilecek ve durum gerektirmekteyse kuduz aşısının yapılmasını tavsiye edebilecektir
İnsan ısırmaları özellikle tehlikeli midir?
Evet Çünkü insanın ağzındaki mikroplar çok kez, ciddî enfeksiyonlara ve genellikle hayvan ısırmalarından çok daha ciddî olan durumlara neden olmaktadır
İnsan veya hayvan ısırmalarında tentürdiyot gibi antiseptik solüsyonlar bir ilk yardım olarak kullanılmalı mıdır?
Hayır Kuvvetli antiseptikler dokulara daha da fazla zararlı olabileceğinden, bunlar kullanılmamalıdır
Isırık yaraları her zaman doktor tarafından dikilir mi?
Hayır Bazı hallerde, enfeksiyon olma endişesi bulunduğu zaman, yaradan cerahatin rahatça boşalabilmesi için açık bırakılmakta ve ancak birkaç gün sonra dikilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla