Yalnız Mesajı Göster

1947

Eski 04-21-2009   #25
KRDNZ

1947

1947

3 OCAK - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı yılın ilk haftasmı 'Veremle Savaş Haftası' olarak kabul etti
7 OCAK - Demokrat Parti'nin ilk büyük kongresi C Bayar'm uzun konuşmasıyla açıldı
8 OCAK - Haşimi Ürdün Kralı Abdullah Türkiye'ye geldi
18 şubat - Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu kuruldu
20 şubat - İş ve İşçi Sendikaları kuruldu
27 ŞUBAT - Karikatürist Cemal Nadir Güler (Doğ: 1902) kan kanserinden öldü

12 MART - Amerika Devlet Başkanı Truman; Türkiye ve Yunanistana yardım için 400 milyon verilmesini senatodan istedi', Türkiye'nin bağımsız olarak kalmasının önemi büyüktür' dedi
3 NİSAN - DP, yayınladığı bir bildiri üe 4 ilde yapılacak, seçimlerine girmeme kararı nedenlerim açıkladı
7 NİSAN - 4 ilde milletvekili seçimleri yapıldı DP katılmadı
2 MAYIS - Amirali Bemard H Bier'in komutasında bir Amerikan filosu Istanbul'a geldi Amirali inönü, Ankara'da kabul etti
9 MAYIS - Amerika; Türkiye ve Yunanistan'a yardım projesini 107'ye karşı ve 287 muvafık oy ile kabul etti
13 MAYIS - Cumhurbaşkanı İnönü, British United Press Ajansi'nın so-rularım cevaplandırdı:
- Türkiye herhangi bir yabancı devlete Boğazlar'da üs vermeye razı mıdır?
- Türkiye'nin toprak bütünlüğü ile egemenliğine dokunan hiçbir konu,söz konuşu olamaz'
20 MAYIS - Rize Çay Fabrikası ilk ürününü verdi

23 MAYIS - İnönü'nün Amerikan Milletine mesajı:
' Amerikan yardımı, cihan banşının devamı ve yenilenmesi uğrunda kendisine düşen büyük rolü tamamıyla benimsediğim gösteren ümitlerle dolu bir işarettir' 28 MAYIS - Sıkıyönetim altı ay daha uzatıldı
28 MAYIS - Celal Bayar, 7 yıldan beri ilk defa TBMM'de söz aldı İstanbul'da sıkıyönetimin devamı konusunda konuştu
29 MAYIS - İlk parti Rize Çayı (30 ton) ihraç edildi
8 HAZİRAN - İnönü-Bayar arasında Recep Peker'in de bulunduğu bir konuşma yapıldığı ısrarla söylenmeye başladı

22 HAZİRAN - Aydın Yüzme Havuzu ve Kültür Parkı hizmete açıldı
7 TEMMUZ - Gaziantep Şarap Fabrikası açıldı
10 TEMMUZ - İnönü; Bayar'la görüştü ve gelişen politik durum üzerinde duruldu
26 ağustos - CHP Meclis Grubunda Peker Hükümeti güven oyu aldı

7 EYLÜL - Türkiye-Irak Dostluk Antlaşması imzalandı
9 EYLÜL - Başbakan Recep Peker istifa etti Hasan Saka, Kabineyi kurmakla görevlendirildi
21 EYLÜL - İnönü, Trabzon'da CHP ve DP merkezlerim ziyaret etti

21 EYLÜL - Kozlu'da grizu patladı 48 vatandaş öldü
1 EKİM - İnönü; Meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı
3 EKİM - Milletlerarası Üzüm, Üzüm Suyu ve şarapçılık Kongresi top-landı
13 EKİM - Hasan Saka Kabinesi; 411 üyeden 49 ret ve 362 oyla güven aldı
EKİM - Sovyet delegesi Vişinski, Birleşmiş Müleüer'de Kars ve Ardahan'ı istedi
1 KASIM - TBMM, İnönü'nün konuşmasıyla açıldı:
' Yurdumuzun bütünlüğüne ve haklanmıza karşı herhangi bir tecavüz emeli beslenmesine asla müsaade etmeyeceğiz Hiç kimseye karşı tecavüz emeli beslememekteyiz'
1 KASIM - General Kazım Karabekir, 322 oy alarak Meclis Başkanlığna seçildi
17 KASIM - CHP 7 Kurultayı toplandı
27 KASIM - Halkevleri'nin, CHP'ye bağlı hükmî şahsiyeti haiz bir kuruluş halini almaşı kararlaştırıldı
30 KASIM - CHP, VII Kurultayı'nda, partinin yeni tüzüğü kabul edildi Genel Başkanhğma İnönü, vekilliğe de Hilmi Uran seçildi
10 ARALIK - Ceyhan-Adana-Tarsus-Mersin ve dolaylarmda deprem Merkez üssü Reyhan-Mis, Gaziantep-Hatay-Diyarbakır'da da hissedildi
16 ARALIK - Palu-Genç demiryolu hizmete açıldı
23 ARALIK - Ankara'da Millî Eğitim binası yandı

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla