Yalnız Mesajı Göster

Yalnızken Kalp Krizi Geçirirseniz (Önemli)

Eski 11-22-2007   #1
mate

Yalnızken Kalp Krizi Geçirirseniz (Önemli)

YALNIZ BAŞINIZA KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİNİZDE NE YAPMALISINIZ ? ÇOK ÖNEMLİ MUTLAKA OKUYUNUZ

Kalp krizi sırasında kişinin kendi kendine yapacağı yardım hayat kurtarıyor

- Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir iş gününden sonra arabanızla yalnız başınıza eve dönüyorsunuz

-Gerçekten yorulduğunuz, sıkıldığınız ve çileden çıktığınız bir günündesiniz

- Birden göğsünüzde başlayıp, kolunuza ve çenenize doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı hissediyorsunuz

-Evinize en yakın hastaneden sadece 10 km uzaklıktasınız, fakat o mesafeye bile ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin değilsiniz

-Ne yapabilirsiniz?

- Kalp masajı konusunda belki eğitim de almıştınız ama size öğreten şahıs, muhtemelen bu masajı kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi öğretmedi

- Son zamanlarda bir sürü insan kalp krizine yalnız başınayken yakalanmaktadır

- Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanın bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniyesi vardır

- Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler

- Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır

- Derin nefes alma ve öksürük, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir

- Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur

- Bu şekilde, kalp krizine maruz kalan kişi, kendisini bir hastaneye ulaştırabilir

Rochester General Hastanesi’nin “AND THE BEAT GOES ON” Adlı bülteninden alıntı ve çeviridir

Alıntı Yaparak Cevapla