Yalnız Mesajı Göster

Trabzon Şehir Tanıtımı

Eski 10-14-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

Trabzon Şehir Tanıtımı

korkutan köyüne İdari

Trabzon'un ilçeleri arasında merkez nüfusu olarak Akçaabat ve Vakfıkebir'den sonra 3 sırada yer alır İlçe merkezinin nüfusu ilçe olduğundan beri iki kat artmıştırgenel eğilim olarak merkez nufusu en hızlı artarak gelişen ilçedir 2000 yılı nüfus sayımına göre;

Beşikdüzü Belediyesi, Türkelli Belediyesi(Oğuz) ve Yeşilköy (Abdallı)Belediyesi olmak üzere üç belediyesi vardır

Mahalleleri 7 adettir:

Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi, Beşikdağ Mahallesi, Nefsişarlı Mahallesi, Adacık Mahallesi, Vardallı Mahallesi, Çeşmeönü Mahallesi(Yobol)

Köyleri 25 adettir:

Ağaçlı(Kancuma), [[ ilçe merkezinde yaklaşık 29000, köylerinde ise (25 köy) yaklaşık 18000 kişi yaşamaktadır Akkese]], Aksaklı, Anbarlı, Ardıçatak, Bayırköy, Bozlu, Çakırlı, Çıtlaklı, Dağlıca(Meopliya), Denizli, Dolanlı, Duygulu, Gürgenli(Kadahor), Hünerli(Kefli), Kalegüney, Korkuthan, Kutluca(Huplu), Resullü, Sayvancık(İstil), Seyitahmet, Şahmelik, Takazlı, Yenicami, Zemberek

Beşikdüzü Köylere Hizmet Götürme Birliği, mahalli idare birimi olup 25 köyün birleşmesiyle kurulmuştur 2005 de tüzük değiştirerek etkin ve geniş bütçesiyle hizmet vermektedir

Ekonomi

Halk balıkçılık, fındık ve ormancılık içinde yoğunlaşmıştır ve halk genellikle geçimini bu üç sektörden sağlar

Eğitim

Beşikdüzü eğitim-öğretimin beşiğidir 1942 yılından bugüne kadar binlerce genç öğretmen okulundan mezun olup eğitim-öğretim hizmetinde görev almışlardır Okuma yazma oranı %99'dur

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde; 1 müdür, 1 şube müdürü, 2 şef, 2 VHKİ, 2 memur, 2 yardımcı hizmetli ve 1 geçici sözleşmeli olmak üzere topöam 10 personel görev yapmaktadır

İlköğretim Okulları

Okulun Adı Derslik Sayısı Öğretmen Sayısı Öğrenci Sayısı

Şh Öğr Gürhan Yardım İÖO 38 48 1103

Merkez İÖO 38 46 1022

Çeşmeönü İÖO 8 9 142

Akkese İÖO 12 13 103

Türkelli İÖO 8 6 34

Yeşilköy İÖO 8 6 67

Yeşilköy Cumhuriyet İÖO 2 1 10

2006-2007 eğitim-öğretim yılında öğrenci azlığından 16 köy ilköğretim okulu kapalı olup, taşıma kapsamına alınan 22 okul ve 11 yerleşim birimi olmak üzere toplam 33 birim bulunmaktadır Taşıma 5 merkez ilköğretim okuluna yapılmaktadır

Lise ve Dengi Okullar

Okulun Adı Derslik Sayısı Öğretmen Sayısı Öğrenci Sayısı

İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi 36 50 710

Ticaret Meslek Lisesi 16 7 126

Endüstri Meslek Lisesi 6 20 357

Kız Meslek Lisesi 6 15 139

Anadolu İmam Hatip Lisesi 8 7 43

Atatürk Lisesi 23 40 459

Anadolu Lisesi 8 7 100

Sağlık Meslek Lisesi 12 16 183

Yükseköğretim

Beşikdüzü Meslek Yüksek Okulu, KTÜ bünyesinde 1992 yılında açılmış; 1994-1995 eğitim öğretim yılında Akçaabat'ta 2000-2001 eğitim öğretim yılında Beşikdüzü ilçemizde faaliyete geçmiş olup; makine programı, bilgisayar teknolojisi ve programlama programı, muhasebe, pazarlama, iklimlendirme-soğutma programı, büro yönetimi ve sekreterlik, elektronik-haberleşme ve işletme programı bölümleri eğitim vermeye devam etmektedir Bu bölümlerde 435 kız ve 930 erkek olmak üzere toplam 1365 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir

Yaygın Eğitim

Okulun Adı Derslik Sayısı Öğretmen Sayısı Öğrenci Sayısı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü 8 1 Kadrolu 18 Usta Öğretici 436

Özel Eğitim

İlçemizde Final dersanesi, Eksen Dersanesi ile Hedef Dersanesi olmak üzere 3 özel dersane bulunmaktadır Ayrıca ilçemizde Beşikdüzü Sürücü Kursu bulunmaktadır

İlçede Beşikdüzü Anadolu Lisesi, Beşikdüzü Endüstri Meslek Lisesi, KTÜ ye bağlı olarak 1992 yılında eğitim öğretime açılan Beşikdüzü Meslek Yüksek Okulu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Beşikdüzü Anadolu Öğretmen Lisesi (önce köy enstitüsü olarak kurulmuştur, Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi, Beşikdüzü Kız Meslek Lisesi, [[Beşikdüzü Merkez İlköğretim Okulu

, Beşikdüzü Atatürk Lisesi yer alır İç kesimlerde ise Beşikdüzü Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beşikdüzü Şehit Öğretmen Gürhan Yardım İlköğretim Okulu ve Beşikdüzü Sağlık Meslek Lisesi bulunur Yaklaşık 4700 öğrenci eğitim ve öğrenimleri sürdürmektedir

Yetişkinler için Beşikdüzü halk eğitimi merkezi müdürlüğü faaliyetlerine sosyal ve kültürel alanda yürütmektedir

Köylerinde ise 6 tane ilk Öğretim Okulu açıktır; diğer köylerdeki öğrenciler, taşımalı eğitim kapsamı dahilinde eğitim öğretimini sürdürmektedir

Eğitim ve kültür açısından trabzon ilinin en seviyeli ilçesidir

Cevap: Trabzon Şehir Tanıtımı frmacil sayfa 2iki Cevap: Trabzon Şehir Tanıtımı

Alıntı Yaparak Cevapla