Yalnız Mesajı Göster

1952

Eski 04-21-2009   #30
KRDNZ

1952

1952

14 OCAK - Kütahya Verem Hastanesi açıldı
31 OCAK - Yunan Başbakan Yardımcısı ve Dişileri Bakam Sofokles Venizelos Ankara'ya geldi
13 şubat - Başkan Bayar, 6 Şubat 1952 tarihinde ölen İngiliz Kralı V Georg'un cenaze töreninde bulunmak üzere Londra'ya gitti
14 şubat - Celal Bayar, Kraliçe Elizabeth ile görüştü 18 şubat - Türkiye, Kuzey Atlantik Paktı'na resmen katıldı Kuzey Alantik -Nato- Antlaşması 4 Nisan 1949'da Washington'da 12 ülke arasında imzalanmışta
28 şubat - TBMM 1952 yılı bütçesini, 59 aleyhte, 375 oyla kabul etti 4 MART - Amerikalı beş yıldızlı general (Bilahare Cumhurbaşkanı olan Eisenhower Ankara'ya geldi
8 MART - Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları Kanunu kabul edildi
13 MART - Gazeteci, yazar Ömer Rıza Doğrul öldü
19 MART - Erzurum, Pasinler ve Varto'da deprem
12 NİSAN - Türk Devrim Ocakları kuruldu
26 NİSAN - Başbakan Menderes, Yunanistan'a resmî ziyarette bulundu
2 MAYIS - Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları 2 yüksek fınm hizmete girdi
5 MAYIS - Kibrit Tekeli kalktı
5 MAYIS - Türk-Elen Dostluk Demeği kuruldu
8 MAYIS - Türkiye-Birleşmiç Milletler Teknik Yardım îdaresi Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü' Antlaşması imzalandı
12 MAYIS - Türkiye-Japonya Barış Antlaşması imzalandı
9 HAZİRAN - Yunan Kralı I Paul ve Kraliçe Türkiye'ye geldiler
13 HAZİRAN - Basın mesleğinde çalışanlarla çalıştıranlar arasındaki münasebetlerin tanzimi hakkındaki kanun kabul edildi
16 HAZİRAN - Hilafetin ilgasına ve Hanedanı Osmanî'nin Türkiye Cumhuriyeti memaliki haricine çıkarılmasına dair olan 431 saydı ka-nunun 2 maddesinin değiştirilmesi ve aynı kanuna bazı maddeler eklenmesi hakkındaki (5958 sayılı) kanun kabul edildi (Bu kanunla Osmanlı Hanedanı üyelerinden bazdarmın, bazı şartlarla yurda gir-meleri kabul edilmiştir)
19 HAZİRAN - İkizdere İlçesi kurulması hakkındaki kanun kabul edildi
20 HAZİRAN - Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ayniması hakkındaki kanun kabul edildi

20 AĞUSTOS - Napoli'de yapılan Avrupa güzellik yanşmasında Türkiye güzeli Günseli Başar birinci oldu
23 AĞUSTOS - Sinop Devlet Hastanesi'nin temeli atıldı
28 AĞUSTOS - Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü kuruldu
3 EYLÜL - Ağrı Dağı Zirvesine Türk Bayrağı dikildi
12 EYLÜL - Adapazarı Seker Fabrikasi'run temeli atıldı
27 EYLÜL - İnönü, Bursa'da konuştu: 'Müstakil mahkeme, müstakil
yargıç mefhumu bugün vatanın en önde konulanndan biridir'

4 EKİM - Elazığ İplik Fabrikasi'mn temeli atıldı
9 EKİM - Türkiye-Yemen Dostluk Antlaşması imzalandı
11 EKİM - CHP'nin bildirişi: ' Muhalefet kanunlar içinde yapmaya haklı olduğu görevim yerine getirmekten fiilen men edilmiştir'
13 EKÎM - Başbakan Adnan Menderes, İngiltere Hükümeti'nin davetlisi olarak İngiltere'ye resmî ziyaret yaptı
15 EKİM - İstanbul'da Tanzimat Müzesi açıldı
28 EKİM - Adana Devlet Hastanesi'nin temeli atıldı
1 KASIM - Başkan Bayar, TBMM'nin IX dönem 3 toplantı yılım açtı
22 KASIM - Gazeteci Ahmet Emin Yalman'a, Malatya'da suikast yapıldı
25 KASIM - Bayar; Yunan Kralının ziyaretim iade etmek için Savarona gemisiyle Yunanistan'a gitti
1 ARALIK - Bayar; Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret etti

24 ARALIK - Taşova ilçesi Tokat ilinden aünarak Amasya'ya (No 5996) bağlandı
24 ARALIK - Öz Türkçe kelimelerle meydana getirilmiş olan 10 Ocak 1945 tarih ve 4695 saydı Anayasa; Prof Fuat Köprülü ve 23 arkadaşının teklifi kabulü ile kaldırıldı ve 20 Nisan 1924 gün ve 491 sayılı Anayasa tekrar yürürlüğe kondu CHP aleyhte oy kullandı

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla