Yalnız Mesajı Göster

1941

Eski 04-21-2009   #19
KRDNZ

1941

1941

1 OCAK - İngiltere Başbakanı Churchili, Anadolu Ajansı vasıtasıyla Türk Milletine mesaj gönderdi: ' Geçen müşkül aylarda Türkiye'nin değişmez dostluğuna mahzar olduk'
2 OCAK - Pamuk Kongresi toplandı
14 OCAK - İnönü (Türk) Ansiklopedisi Bürosu çalışmaya başladı
17 OCAK - Türk-Bulgar Antlaşması imzalandı

27 ocak- Behice Boran'ın çıkardığı aylık fikir ve sanat dergisi Yurt ve Dünya yayımlanmaya başladı
18 ŞUBAT - Petrol Ofisi kuruldu
27 ŞUBAT - Büyük Britanya Dışişleri Bakam Anthony Eden Ankara'ya geldi
4 MART - Alman BüyükelçisiVon Papen, İnönü'ye, Adolf Hitler'in mesajını getirdi
19 MART - Sıkıyönetim 3 ay daha uzatıldı
21 MART - Türkiye Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Alman Devlet Başkanı Hitler'e cevabî mesaj gönderdi
24 MART - Türk-Rus deklarasyonu: ' Türkiye herhangi bir saldınya uğradığı takdirde, Sovyet Rusya tarafsızlığını koruyacaktır'
27 NİSAN - Antakya'da hafif deprem ';
5 HAZİRAN - Ankara'da I Coğrafya Kongresi toplandı
18 HAZİRAN - Türk-Alman Dostluk Antlaşması imzalandı (No 4072)
20 HAZİRAN - İnönü ile Alman Devlet Reisi Adolf Hitler arasında karşılıklı mektuplar gönderildi
22 HAZİRAN - Dünya radyoları sabahın erken saatlerinde Alman birliklermin Sovyet sınırlarını geçtiğini duyurdu Alman-Rus Savaşı başlamıştı
22 HAZİRAN - Resmî tebliğ: 'Cumhuriyet Hükümeti, Almanya-Sovyet-ler Birliği Savaşı dolayısıyla hasıl olan durum karşısında tarafsızlığı-nı ilana karar vermiştir'
23 HAZİRAN - REFAH Faciası: Türk Mületi'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uğradığı, büyük kayıptır 1939 yılmın ilk aylarmda İkinci Dünya Savaşı'nm başlamasından evvel hükümetimiz İngiltere'ye Barrow-in -Fumess de Messrs- Vickers, tezgahlarına 4 denizaltı ile 4 muhrip sipariş etti İnşaata nezaretçi su-baylardan başka bu gemileri teslim almak üzere ayrılan subay, astsu-bay ve erler Mersin'den vapurla İskenderiye'ye oradan da Afrika yo-lu ile İngiltere'ye gideceklerdi İkinci Dünya Savaşı'nın en hararetli günlerine tesadüf eden 1941 yılmın 23 Haziran' inda tam kırk yaşın-da bulunan Refah adlı bir şilep ile 19 deniz subayı, 63 deniz astsuba-yı, 68 deniz eri; İngiltere'ye havacılık öğrenimine giden bir hava su-bayı ve 20 hava öğrencisi olduğu halde ve gemi mürettebatı 28 kişi-yi bulan kafile İskenderiye'ye hareket etti
Savaşta tarafsız olduğumuzdan Refah şilebi'nin bordalarına ve güvertesine Türk Sancağı bandaj yapıldı ve reflektörlerle aydınlatıldı Refah şilebinin Mersin'den hareketinden beş saat sonra 2230'da meçhul ellerin attığı bir torpido gemiyi belinden büktü elektrik makineleri ile telsizim tamamıyla felce uğrattı Mevcut kurtarma filikalarının su ka-çırması dolayısıyla ancak birisi kullamlabildi Denize atlayanlar ge-minin batmadığım görerek tekrar gemiye çıktılar 4 saat kadar su üzerinde kalabilen Refah şilebi gecenin korkunç karanlığı içinde sulara gömüldü
Bir tek kurtarma filikasıyla facia yerinden ayrılan subay, öğrenci ve er Tutan yirmi sekiz kişi, otuz alfa saat sonra Karataş mevkiine çıkarak geminin battığım bildirdiler Böylece olaydan otuz alfa saat sonra fa-ciadan haber almabildi Kaza mahallinde uçak uçuruldu, araçlar gönderilerek aramalar yapıldı ise de yalnızca iki sal görülebildi 3 gün sal üzerinde mukadderatım sansa terk etmiş olanlardan bir kişi, olaydan 72 saat sonra kurtarılabildi
Facianın kurbanları; on beş deniz subayı, on altı hava öğrencisi, kırk se-kiz denizaltı astsubayı, altmış üç deniz eri ile yirmi beş gemi mürettebatıdır
Bu faciada denizaltı Filotilla GvYrb Zeki Işın ile gemi süvarisi İzzet Dalgakıran'm soğukkanlılıkla hareket ettikleri, gemiyi terk etme te1941 89
şebbüsünde bulunmadıkları ve geminin batmasıyla onların da gemiyle beraber sulara gömüldükleri, kurtulanlar tarafmdan anlatılmıştır
25 HAZİRAN - Türk-Alman Antlaşması oy birliğiyle onaylandı
l TEMMUZ - Fransız Mareşali ve Devlet Reisi Petain, İnönü'ye mesaj gönderdi
14 ağustos - İngiltere ve Sovyetler Birliği, Türk hükümetine müşterek bir nota vererek 'Montreux Antlaşmasi'na sadakatlarını yenilediler
25 ağustos - Ruslar ve İngilizler İran'ı işgale başladılar
9 EYLÜL - Patnos (Ağn)'da deprem Hasar var
11 EYLÜL - Van ve Başkale'de deprem Hasar var
21 EYLÜL - İstanbul-Haliç Feneri yangını (94 ev, 2 cami, 1 mescit Patrikhane müştemilatı yandı)
22 EYLÜL - Millî Eğitim Bakanlığı'nda 'Meslekî Teknik Öğretim Müsteşarlığı' kuruldu
l KASIM - İnönü, TBMM'nin 3 toplanma yılım açtı:
' Hiçbir şart altında zor kabul etmeyiz Yangınlar içinde inleyen Avrupa ve Asya Kıtalarmm bitişik noktasında barış ve sessizlik yurdu, Aziz Vatanımızdır'
25 KASIM - Bulgaristan "Mihver Devletleri" ne katıldı
8 ARALIK - Amerika, Japonya'ya savaş ilan etti
10 ARALIK - Bitlis, Mutki, Tatvan, Ahlat'ta şiddetli deprem Hasar var
19 ARALIK - İstanbul'da ekmek vesikaya bağlandı

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla