Yalnız Mesajı Göster

Namazın Kaza Olacağını Kabul Edenlerin Delilleri F

Eski 08-02-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Namazın Kaza Olacağını Kabul Edenlerin Delilleri F

(164) Buhari: 2/314, Meğazi bölümünde: Hiziplerde Rasulullah’ın (sav) yeri ve Beni Kureyza’ya çıkarma yapması babında; Müslim: 1770, Cihad ve Siyer’de savaşta mübadiren olmak ve iki mutearız olan işin en önemlisiin takdimi babında rivayet etmişlerdir Dikkat et! Bu hadis Müslim4in kitabında: Zuhr (öğle) lafzı ile olup Buhari’deki (ikindi) lafzının yerine gelmiştir Hafız: “Fetih” adlı eserinde 7/314 şöyle demiştir: 3Bazı alimler bu iki rivayetin arasını bazıları emirden önce olur ihtimalinden dolayı cem etmişlerdir Öğleyi kılıyor idi Bazıları da onu kılmadılar3 demiştir o namazı kılmayanlara da: 3Hiç biri öğleyi kılmasın” denilmiştir Kılana da: “ikindiyi kimse kılmasın3 diye denmiştir Bazı alimlerde bunu onlardan bir taifenin olduğu taifeden sonra gitmeleri ihtimali ile cem etmişlerdir dlayısı ile ilk taifeye: “Öğle namazı”, ikinci taifeye ikindi namazı” denilmiştir Bu ikisi de cem edilir Bunda bir beis yoktur ancak hadisin mahrecinin bir olması uzak düşmektedir Çünkü şeyhayn’da baştan sonuna dek tek senetledirler Dolayısıyla da isnadlarındaki ricalden hepsinin, iki yönlü olarak anlatılması uzak düşürmüş oluyor” Daha sonra şöyle demiştir: “Bana göre zikredilen bu lafızdaki ihtilaf, bazı ravilerin hıfzından kaynaklanmaktadır
Bunun üzerine mübadiren yola çıktılar onlardan bazıları sözleşilmiş vakit çıkar korkusu ile Beni Kurayza4ya varmadan ikindiyi kılarken, bazıları da Rasulullah’ın (sav):
3Sizden biriniz Beni kureyza4ya varmadan ikindiyi kılmasın”
kavlindendolayı güneşin batışından sonra Beni kureyza’da ikindiyi kılmışlardır Nitekim rasulullah 5sav) her iki taifeye de bir şey söylememiştir üstelik hepsi de uyanık olup unutmuş dadeğillerdi Bazıları da vakit çıkana dek tehir etmiş sonra dakılmışlardır Bunuda şüphesiz rasululah 5sav) biliyord ve onlara:
3şüphesiz ki namazı vaktinde kılmadın, vakti çıktıktan sora kaza edemezsin” de dememiştir” Başka bir delil:
“Buda Rasulullah’ın (sav) şu kavlidir “Benden sonra namazlarını vakitlerinin ilerisine tehir eden idareciler bulunacaktır” Bunun üzerine (ashab) “onlarla beraber namaz kılalım mı?” deyince “evet” diye buyurdular
Bize, Abdulvaris bin süfyan hadisi tahdis etti On da Kasım bin Esbağ, onada İshak bin Hasan El- harbi,Ona da Ebu Huzeyfe Musa bin Mesud, Ona da Süfyan Es-sevri hadisi tahdis etmiştirOda Mensur bin Hilal bin Yessaf’dan , O da Ebil Müsenna El-hansi’den rivayet edip şöyle demiştir “Bana Ubade bin Samit in hanımından gelen habere göre Ubade bin Samit şöyle demiştir “biz Rasulullah (sav )ile beraberce oturur iken şöye buyurdular ”Benden sonra bazı idareciler gelecek Onları bazışeyler engellecek, taki onlar namazlarını vakitinde kılmayacaklardırda” Bunun üzerine (ashab) “Ya Rasulullah onlarla birlikte namaz kılalımmı? “diye sorunca Rasulullah (sav) “Evet” diye buyurdu”165
(165) Ahmed: 3/314, 315
Ebu Ömer şöyle dedi”Ebu Müsenna el-hansi Emlüklü olup sika bir ravi ‘dir
İşte bu hadiste; Rasulullah (sav) vaktinden ileriye namazın tehir edilmesini mübah saydığı alaşılmaktadır Nitekim:
“şüphesiz ki namaz sadece vaktinde kılınır
demiştir İdarecilerin namazlarını, vakit çıkana dek tehir etmeleriyle ilgili hadisler gerçekten çokçadır Beni Umeyye’den olan idarecilerin çoğu cumayı güneşin batma anında kılarlardı166
(166) Bak abdurrezzak’ın 3Musannaf” adlı eseri: 3792, 3795
Nitekim Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
3Muhakkak ki tefritçi ancak, namazını başka bir vakit gelee dek kılandır
Bu hadisle öğle namazının vaktinin, hali hazırda ikindi namazının vaktinin girmediği zaman olarak tarif etmektedir
Nitekim bu hadis birçok sahih yönle yine Rasulullah’tan (sav) mevcuttur Bunların bazısını “El-İstizkar” adlı kitabın başında “vakitler” bölümünde zikrettim
abdullah b Muhammed b raşid bize hadisi tahdis etti Ona da Hamza b Muhammed b Ali, ona da Ahmed b şuayb en-Nesevi, ona da Suveyd b Nadr, ona da Abdullah -yani ibnil Mübarek- hadisi tahdis etti O da Süleyman b Muğire’den, o da Sabit’ten, o da Abdullah b Rebah’dan, o da Ebu Katade’den, şöyle demiştir:
“Muhakkak ki Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
“Ukuda tefrit olmaz Tefret ancak, diğer vakit girinceye dek namazı kılmamaktadır”167
(167) Sayfa: 68’de geçti
şüphesiz Rasulullah 5sav) bunu yapanı ifratçı diye isimlendirmiştir Tefritçi ise mazeretli değildir özür yönünden tüm alimlere göre uyuyan ve unutan kimse gibi değildir Muhakkak ki Rasulullah (sav) tefritinden az bir bölüm de olsa işleyenin namazını caiz kılmıştır
ebu Katade hadisinde rivayet edildiğine göre, Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
3Yarın gelince, vaktinde namazı kılsın”168
(168) Müslim: 681, Mesacid bölümünde: Geçen namazın kazası hakkında babda rivayet etmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla