Yalnız Mesajı Göster

Peygamberlerimizin Tarihi

Eski 01-28-2008   #1
gülgüzeli

Peygamberlerimizin Tarihi

HZ ADEM (SA)
Hz Adem , yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanlarin babasi'dir
Cesitli memleketlerden getirilen topraklari melekler su ile camur yapip, insan sekline koydular Mekke ile Taif arasinda 40 yil yatip salsal oldu Yani pismis gibi kurudu Önce Muhammed aleyhisselamin nuru alnina kondu Sonra Muharrem'in onuncu Cuma günü ruh verildi Her seyin ismi ve faydasi kendisine bildirildi Boyu ve yasi kesin olarak bildirilmedi Allahü tealanin emri ile bütün melekler, Adem'e secde etti, ama Iblis (seytan) kibirlenip, bu emre karsi geldi ve secde etmedi : « Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demistik Iblis haric hepsi secde ettiler O yüz cevirdi ve büyüklük tasladi, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34) Hz Adem 40 yasinda Firdevs adindaki Cennet'e götürüldü Cennet'de yahut daha önce Mekke disinda uyurken, sol kaburga kemiginden Hz Havva yaratildi Allahü teala onlari birbirine nikah etti Yasak edilen agactan unutarak ve Iblis'in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhisselam yedikleri icin Cennetten cikarildilar Adem aleyhisselam Hindistan'da Seylan (Ceylon) adasina, Havva ise Cidde'ye indirildi 200 sene aglayip yalvardiktan sonra , tövbe ve dualari kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: «Sonra Rabbi onu seckin kildi; tevbesini kabul etti ve dogru yola yöneltti »(Ta'ha, 122) Arafat ovasinda Havva ile bulustu Kabe'yi insaa etti

Hz Adem her sene hac yapardi Arafat meydaninda veya baska meydanda , kiyamete kadar gelecek cocuklari belinden zerreler halinde cikarildi «Ben sizin Rabbiniz degil miyim ?» diye soruldu Hepsi «Evet » dedi Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler Yahud belinden yalniz kendi cocuklari cikti Sonra Sam'a geldiler Burada cocuklari oldu Neslinden 40000 kisiyi gördü 1500 yasinda iken cocuklarina peygamber oldu Cocuklari cesitli dillerde konustu Cebrail aleyhisselam 12 kere geldi Oruc, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tip, eczacilik, matematik bilgileri ögretildi Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpic üstüne cok kitap yazildi Bir rivayete göre 2000 yasinda iken Cuma günü vefat etti HzHavva 40 sene sonra vefat etti Kabirlerinin Kudüs'de veya Mina da Mescid-i Hif'de veya Arafat'da oldugu rivayetleri vardir

Habil ile Kabil

Habil ile Kabil HzAdem'in ogullarindan ikisidir Habil'in Allah'a yaptigi kurban'in kabul edildigi ve kendi kurbanin Allah tarafindan kabul edilmedigi icin Kabil, Habil'i öldürür ve böylece dünyada ilk kâtil olma makamina mazhar olur Sonra bir kargadan görüp Habil'i yerin altina gömdü Allahü teala Kur'an-i Kerimde mealen buyuruyor ki : « Allah nezdinde Isa'nin durumu, Adem'in durumu gibidir Allah onu topraktan yaratti Sonra ona «OL !» dedi ve oluverdi »(Al-i Imran, 59) Burada deginilen durum, HzIsa'nin ve Hz Adem'in babasiz dünyaya gelmeleridir (MK) Peygamberimiz Muhammed (SAV) Hz Adem hakkinda : « Allahü teala Adem'i (aleyhisselam) yeryüzünün her tarafindan aldirdigi topraktan yaratti Bu sebeple zürriyetinden siyah, beyaz, esmer, kirmizi renkte olanlar oldugu gibi, bazilari da bu renklerin arasindadir Bazisi yumusak, bazisi sert, bazisi halis ve temiz oldu » (Hadis-i serif, Müsned-i Ahmed bin Hanbel) buyurmustur

Hz Adem 5 seyi ile bahtiyar olmustur:

1) Hatasini itiraf etmek

2) Pismanlik duymak

3) Nefsini kötülemek

4) Tevbeye devam etmek

5) Rahmetten ümidini kesmemek

Iblis de 5 seyden bedbaht olmustur:

1) Günahini ikrar (saklamadan söylemek) etmemek

2) Pismanlik duymamak

3) Kendini kötülememek

4) Kendini kötülemeyip azginligini Allahü Teala'ya nisbet etmek

5) Rahmetten ümidini kesmek

Hz ZEKERIYYA (as)
Kur'ân'da adi gelen peygamberlerden biri Soyu Dâvud (as)'a dayanmaktadir Kur'ân'da anilan duâlarindan (Meryem, 16/6) anlasildigina göre, soyu daha sonra Yâkub (as)'a varmaktadir (el-Kurtubî, Ahkâmu'l-Kur'ân, Kahire 1967, XI, 82; er-Razî, Mefâtihu'l-Gayb, Misir 1937, V, 769)
Zekeriyya (as) isrâilogullarinin peygamberi oldugu gibi, ayni zamanda onlarin bilgini, reisi ve müsaviri yani danismani idi (es-Sa'l-ebî, el-Arais, 1951, 372)

Onun hakkinda çesitli âyet ve hadisler vardir Ebû Hureyre'nin naklettigine göre, Hz Muhammed (sas);" "Zekeriyya (as) marangoz idi"(Ahmed b Hanbel, el-Müsned, Misir, 1954, II, 405) diyerek O'nun elinin emegi ile geçinen bir sanat ehli oldugunu haber vermistir

Zekeriyya (as)'in hanimi isa (as)'in annesi Meryem'in teyzesi isâ idi Zekeriyya (as) da, Meryem'e bakmakla mesgul oluyordu O'na Beyt-i Makdis'te bir yer yapmisti O'nun odasina her girdiginde, yaninda kis mevsiminde yaz meyvesini ve yaz mevsiminde de kis meyvesini buluyordu Zekeriyya (as), "Ey Meryem, bu sana nereden geliyor?" diye sorunca, Meryem, "Allah tarafindandir" diye cevap veriyordu (el-Kurtubî, Ahkâmu'/-Kur'ân, IV, 69 vd)

Zekeriyya (as) Hz Meryem'in yaninda böyle yaz mevsiminde kis meyvesini ve kis mevsiminde de yaz meyvesini görünce, Meryem'e bu nimetleri veren, buna gücü yeten yüce Allah, esimin yasi geldigi halde, bize hayirli bir evlat verebilir seklinde düsündü ve hayirli bir evladin olmasi için Allah'a gizlice söyle dua etti:

"Rabbim! Gerçekten kemiklerim zayifladi, saçlarim agardi, Rabbim!Sana yalvarmaktan dolayi herhangi bir seyden mahrum kalmadim Dogrusu, benden sonra yerime geçecek yakinlarimin iyi hareket etmeyeceklerinden korkuyorum Karim da kisirdir Katindan bana bir ogul bagisla ki, bana ve Yâkub ogullarina mirasçi olsun! Rabbim! O'nun, senin rizani kazanmasini da sagla!" (Meryem,19/4,5,6)

"Ya Rabbi! Bana kendi katindan temiz bir soy bahset!" (Âlu imrân, 3/38)

"Rabbim! Beni tek basima birakma! Sen varislerin en hayirlisisin" (el-Enbiyâ, 21/89)

Gücü her seye yeten Yüce Allah, Zekeriyya (as)'in duâsini kabul etti ve O'na bir erkek evlad verecegini müjdeledi:

"Ey Zekeriyya! Sana Yahya isminde bir oglani müjdeliyoruz Bu adi daha önce kimseye vermemistik" (Meryem, 19/7)

"Mihrabda namaz kilmaya durdugu sirada, hemen melekler ona söyle seslendi: "Haberin olsun! Allah sana Yahya adli çocugu müjdeliyor O, Allah'tan gelen bir kelimeyi (isâ'yi) tasdik edecek, milletinin efendisi olacak, nefsine hakim bulunacak ve salihlerden bir peygamber olacaktir" (Âlu imrân, 3/39)

Zekeriyya (as), Allah'in verdigi bu müjdeye sasti, hayret etti Çünkü kendisi de hanimi da hayli yasli idiler "Rabbim! Karim kisir, ben de son derece kocamisken nasil oglum olabilir?" (Meryem, 19/8) diyerek, bu ilginç müjde karsisinda hayretini dile getirdi

Yüce Allah ona söyle cevap verdi:

"Rabbin böyle buyurdu Çünkü bu bana kolaydir Nitekim sen yokken, daha önce seni yaratmistim" (Meryem, 19/9)

Kur'ân'in baska bir yerinde bu durum söyle haber verilmistir:

"Zekeriyya'nin duasini kabul edip kendisine Yahya yi bahsetmis, esini de dogum yapacak hale getirmistik Dogrusu onlar iyi islerde yarisiyorlar, korkarak ve umarak bize yalvariyorlardi Bize karsi gönülden saygi duyuyorlardi" (el-Enbiya, 21/90)

Yüce Allah'in bu güzel müjdesine son derece sevinen Zekeriyya (as)

"Rabbim! Öyle ise bana bir alamet var, dedi" (Meryem, 19/10) Allah ona su cevabi verdi:

"Alâmetin; üç gün, isaretten baska sekilde Insanlarla konusmamandir Rabbini çok an, aksam sabah hamdet!" (Âlu imrân, 3/41)

Gün oldu, Zekeriyya (as)'in nutku tutuldu Mihrabdan çikti ve milletine: "Sabah-aksam Allah'i tesbih edin! diye isârette bulundu" (Meryem, 19/11)

Zamani gelince, Zekeriyya (as)'in oglu Yahya (as) dünyaya geldi

Yukarida görüldügü gibi, Zekeriyya (as) ile ilgili olarak zikredilen âyetlerin çogu, dua mahiyetindedir O, çok dua eden, Allah'in emir ve yasaklarina riayet ederek tam bir teslimiyet içinde yasayan Yüce bir peygamberdi Allah: "Zekeriyyâ, Yahyâ, isa ve ilyas'a da (yol göstermistik) Hepsi iyilerden (idi)ler" (el-En'âm, 6/85) diyerek onu sahit peygamberlerle birlikte anmistir

Zekeriyya (as) bu sekilde ömrünü ibâdetle geçirdi Daima Insanlari Yüce Allah'a inanmaya ve O'nun yolunda yürümeye cagirdi fakat azmis olan, küfre dalan ve önünü görmeyecek kadar gözü dönenler, onu sehid ettiler (Taberî, et-Tarih, Misir 1326, II, 16; Ahmet Cevdet