Yalnız Mesajı Göster

R Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

Eski 01-19-2011   #33
Şengül Şirin

R Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

R HARFİYLE BAŞLAYAN DEYİMLER

Rafa kaldırmak (koymak): Bir iş üzerinde artık durmamak, o işi kenara itmek, ihmal etmek”Bizim dosyayı yine rafa kaldırmışlar

Rahat durmamak: Yaramazlık etmek, kımıldayıp durmak”Rahat durmadın, beni zor durumda bıraktın

Rahatına bakmak: Hiçbir şeye aldırış etmeden rahatını sağlamaya çalışmak”Boş ver, rahatına bak, sen mi düzelteceksin diyenlerden nefret ederim

Rahatlık (rahat) batmak: Rahat, iyi bir yerdeyken o yeri olmayacak nedenlerden ötürü terkeden insanlar için sitem biçiminde söylenir

Rahat yüzü görmemek: Huzur, bolluk, hiç rahatlık görmemek; sürekli sıkıntı, darlık içinde bulunmak”Şu yaşıma geldim, hiç rahat yüzü görmedim desem yeridir

Rahmetli olmak: Vefat etmek, ölmek

Ramak kalmak: “Bir şeyin olmasına çok az kalmak” anlamında kullanılır”Makinenin elime değmesine ramak kalmıştı ki güçlükle kendimi geri attım

Rast gelmek: 1 Düşünmediği, beklemediği bir anda biriyle karşılaşmak 2 Düşünmediği veya düşünülmediği hâlde payına düşmek”Desenli parça bana rast geldi” 3 Hedefi bulmak 4 Bulmak”Pazarda kardeşimi çok aradım ama rast gelmedim

Rast gitmek: Bir iş istenilen biçimde gelişmek

Rayına oturmak: Bozulmuş, düzensiz hâle gelmiş bir işi yoluna koymak, iyi duruma getirmek

Rekor kırmak: Eski rekoru aşıp yeni, üstün bir sonuç elde etmek”Koşuda yeni bir rekor kırılması bekleniyor

Rengi atmak: 1 Solmak 2 Korku, heyecan sebebiyle benzi sararmak”Kumaşın rengi bir yıkamadan sonra attı

Renkten renge girmek: Heyecan, korku ve utanmadan dolayı yüzünün rengi değişmek, sıkılmak

Renk vermemek: Bir konu ile ilgili duygularını, düşüncelerini belli etmemek; bildiği hâlde bilmez gibi görünmek

Resmiyete dökmek: Bir iş veya duruma resmiyet kazandırmak, onu resmî kanallardan halletme yolunu seçmek

Rest çekmek: 1 Kesin tavır almak, herhangi bir konuda son sözü söylemek 2 Bir oyunda önündeki paranın tümünü ortaya koymak”Öyle bir rest çekti ki görmeliydiniz

Rol oynamak: 1 Bir oyunda rol almak 2 Bir işte önemli katkısı olmak, etkisi bulunmak”Bu işin gerçekleşmesinde onun da önemli rolü oldu

Rota değiştirmek: 1 Takip edilen yoldan ayrılmak 2 Tutumunu, tavrını değiştirmek, izlediği yoldan kopmak”Hava muhalefeti sebebiyle uçak rota değiştirmek zorunda kaldı

Ruhu bile duymamak: Anlamamak; hiçbir bilgisi, haberi bulunmamak; olan biteni sezememek”Göreceksin ruhu bile duymayacak, onu bir güzel ıslayacağız

Ruhunu teslim etmek: Ölmek”İhtiyar ninem sabaha karşı ruhunu teslim etmişti

Rüyasında bile görememek: Olacağını hiç aklına getirmemek, ihtimal vermemek”Bunu bana aldın ha! Rüyamda bile görsem inanmazdım!”

Rüzgâr gelecek delikleri tıkamak: İstenmeyen bir duruma veya zarar gelebilecek bir gelişmeye karşı her türlü önlemi almak