Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Esmâü'l Hüsnâ Yazıları

Eski 07-20-2009   #4
GöKKuŞaĞı

Cevap : Esmâü'l Hüsnâ Yazıları

Esmâü’l Hüsnâ Yazıları (11)

El-Mütekebbir"
Ululuk sahibi, her şeyde ve her hadisede büyüklüğünü gösteren

“Ululardan ulusun sen
Mevcudattan âlisin sen
Yardımcı dost, velisin sen
Der kullar “Ya Mütekebbir”
(Musa Tektaş)

Yücelerin yücesi ulu Allahım,
Rabbim,
Ezberlenmiş günler devrile devrile akarken sonsuzluğa doğru, senin ülkene doğru, endişeliyim, korku doluyum Yorgun ve kederli yüreğimin tesellisi kalmadı dar-ı dünyada Dudaklarım sükuta yıkandı Şehirlerin karanlık ve üşüten sularında titremekteyim Acizliğim beni ürkütmekte Yalnızlığımın çaresi, kimsesizliğimin kimsesi sensin Ötelerin ötesinden, senin gül kokulu ülkenden rahmet yağmurları beklemekteyim Beni gördüğünü bilerek; boyun büküp senden af ve yardım diliyorum, ellerim açık, boynum bükük halimi sana arz ediyorum
Bütün ufuklarımda sen varsın
Her adın ruhuma ayrı bir sihir
Rüyalarımda sen, dualarımda sen varsın bir
Kabul buyur Yâ Mütekebbir

Büyüklükte yoktur eşin
Der diller “Ya Mütekebbir”

Sen Rabbisin kurdun kuşun
Der filler “Ya Mütekebbir”

Yâ Mütekebbir,
Yücelerin yücesi Rabbim,
Zamanın etiketi üzerinde “çabuk geçer” yazıyor Her biten gün tabutlara saklanıyor Ömrümü azaltıyor her gün batımı Hicap duyuyorum gelmeyen güne Bir rüyayı andıran bu dünya gurbetinde bin başlı bir hüzün yağmalıyor aklımı, yaralı yüreğimi Senin göklerinden gelen gül kokulu bir şefkatin ellerinde huzura kanmak istiyorum Yâ Rabbi Bir uçtan bir uca senin büyüklüğündür gözlerimi kamaştıran Emsalsiz büyüklüğün, azametin, hikmetin karşısında eğiliyorum, yüz sürüyorum mihrabına Kabul buyur beni
Esrarlı dergahına kabul buyur, Yâ Mütekebbir

Emsalsizdir yüceliğin
Bilinemez niceliğin
Devriyle nüh-u feleğin

Der yeller “Ya Mütekebbir”

Alemlerin Rabbi olan Allahım,
Merhametini bildirdin Merhameti senden öğrendim Şefkatini gösterdin mucizelerinle Şefkati senden öğrendim Azametini de gösterdin Büyüklüğünü gördüm Ululuğunun sınırsızlığını gördüm Esrarın karşısında dilim tutuldu Bir daha bildim ki cümle kainat senin emrindedir Sen ol! dersin, olur Sen dilemezsen olmaz Her şey göklerden gelen karar üzredir Cehaletimi bağışla AllahımKarnesi kırıklarla dolu bir kulunum Bütün imtihanlarım kötü geçiyor Beni amel defteri geçer olandan kıl Nefsimin ordularına beni mağlup ettirme Allahım
Dergahına kabul buyur, Yâ Mütekebbir

Adını zikreden bulur

Hürmetlere layık olur

Gördüğü an mahbub olur
Gönüller “Ya Mütekebbir”

Efendim,
Ulu Sultanım,
Söz ki ucu bileylenmiş bir bıçak gibi deliyor bağrımı Teselli vermiyor gönlümün hazanına “Bir geldi mi derin ölüm uykusu/Biter bu dünyanın dedikodusu…” diyen Hayyam bile bencileyin kederli, mahzun değil Bir minyatür gibi çaresizim dünya suretinde Senin büyüklüğün karşısında ne denli küçük olduğumu öğreniyorum Ey benim ebedi sevgilim Sen bir sultan, ben kulunum Allahım Bir çerağım, yanarım kapında Muhacir defterinden sil beni Nisan yüreğime bir ışık düşür göklerinden Aydınlat karanlıklarımı Nefsime terk etme beni Allahım
Dergahına, esrarlı dergahına kabul buyur Yâ Mütekebbir

Zatında izzetle değer
Gurur kula tuzak meğer
Karşında boynunu eğer
Tüm güller “Ya Mütekebbir”

Ey Sevgili,
En sevgili,
Yâ Mütekebbir,
Şerha şerha yarılmış gönüllerimizin çatlaklarına göklerinden nurani rahmetler düşür Allahım Kainatın sahibisin, ulusun, yücesin Her şey senin emrindedir Her şey durmaksızın seni tespih eder Büyüklüğün şüphe götürmez Allahım Senden başka sevgili görmez gözümüz bizim Her daim seni anar özümüz bizim Kalu Bela’dan beri durduğumuz sözdür sözümüz bizim
Dergahına, esrarlı dergahına kabul buyur Yâ Mütekebbir

Esmâü’l Hüsnâ Yazıları (12)

"El-Halik"
Her şeyin varlığını ve geçireceği halleri takdir eden, yaratan, yoktan vareden, büyüklükte eşi olmayan

Takdirinle âlemleri
Sen yarattın sen Yâ Hâlık
Hayy eyledin bedenleri
Can yarattın can Yâ Hâlık
( Musa Tektaş)

Ey Sevgililer sevgilisi,
Ey yerlerin ve göklerin sultanı ulu Allahım,
Kalem-i dil ile çizmek dilerim gönlümün ahvalini Derunumda senin hasretin, derya-yı gam içre süzülmekteyim Kainatın üzerine düşen nuruna yandım Felek, hâk hâk diye dönerken, geceler gündüze, gündüzler geceyle visale ererken, şaşkınlığım bir tufana dönüşür Senin nurun, senin merhametin sinmiş el attığım her şeye Çeker beni beni kendine
Göklerinin en fevkinde nurundan bir deniz var
Her müminin kalbinde, esrarından bir iz var

Felekler aşkınla döner
Yıldızlar hep yanar söner

Ay gökyüzündeki fener
Gün yarattın gün Yâ Hâlık

Ey alemlerin rabbi olan Allahım,
Ey Hâlık,
Yaradanım,
Sen ol! dedin oldu cümle mahlukat, hizaya girdi kainat Âdem’in çocuklarına armağan ettin bütün güzellikleri Eşref-i mâhlukat dedin Altı günde bütün kainat zuhur etti Ademin yurduna nurundan ışıklar, rahmetler sundun “Sen olmasaydın, cümle kainatı yaratmazdın’ dediğin Muhammet Mustafa’yı göklerin ve yerin ışıldayan yıldızı gibi nurunla aydınlattın, halife kıldın kullarına Can verdin , ruh verdin her maddeye Ol! dedin toprağın bağrına kendinden bir ruh kattın
Cümle kainatında binbir çeşit feyiz var
Her müminin kalbinde esrarından bir iz var

Halkeyleyip de Âdemi
Dedin “seçtim halifemi”

Altı günde yer-gök Cem’i
“Kün” yarattın “Kün” Yâ Hâlık

Yâ Hâlık,
Ey Sevgili,
En Sevgili, Sultanım, yoktan var eden, padişahlar padişahı olan büyük Allahım,
Esrar-ı dil zarımı sana bildiriyorum Bir sen biliyorsun gizlerimi, tövbelerimi, çıkmazlarımı, kahırlarımı, sevgimi, sevgisizliğimi, iyiliğimi, kötülüğümü bir sen biliyorsun Rabbim Beni riya denizlerinde bırakma Allahım Riya dalgalarında savrulanların arasından çek çıkar beni Senden ümit kesmem Sen ümidimin tek ışığı, tek dergahısın Kanayan yüreğime derman ver Allahım Sen dilersen her şey olur Senin her şeye gücün yeter Allahım
Sen ümit dergahısın, dergahında tövbekar kullarına karşılıksız temyiz var,

İsmini anan her baba
Zikrinle erer sebebe
Hemi erkek hem kız bebe
Kan yarattın kan Yâ Hâlık

Ey Alemlerin Efendisi Yüce Allahım,
Sultanım,
Yâ Hâlık,
Dünya gurbetinde mahzur kalmış ruhuma bir serinlik ver ulvi rüzgarından, kuşat beniBahtıma düşen her emrine uymaya hazırım Dilfirip düşlerime inayet, kalbimin karasına nihayet, ne düşerse bahtıma, Peygamber sünnetinden, sirayet ver Allahım Bana bin yürek gerek En zorlu düğümlerin çözüldüğü bir yürek ver Yâ Hâlık Şirazesi bozuk caddelerin üzerinde ben yürüyorum, zaman yürüyor Kutlu şehirler arıyorum seyrek sepirdek yollarda İbrişim kapılar gerek bana Bu sırlı kapılardan yol ver sana varayım Yüreğimin yasıyla feryatlar koparayım
Gittiğimiz her yolda senin efsunundan binlerce nurlu remiz var

Yerin göğün tüm katları
Dolu dolu hikmetleri
Devirdin bütün putları
Din yarattın din “Yâ Hâlık”

İki cihan padişahı olan ulu Allahım,
Her şeyin mühendisi olan Yâ Hâlık,
En sevgilim,
Bu azgın kalabalıklar içinde bir tarafım hep eksik, yarım Uykularım firari Hesaplarım yanlış çıkıyor Şehirler en karanlık çağlarını yaşıyor Kisra’nın şehirlerini inşa ediyor zamane mühendisleri Büyüleniyor dimağlar Bir ortaçağ simyacısı gibi büyüleniyor büyücünün kendisi bile Şirazesi bozulmuş sözün Senin yarattıkların, yarattım diyorlar ürettiklerine Ruhumuzu öğüten bu kentlere nurundan bir ışık ver Allahım Aydınlat karanlık kentlerimizi, evlerimizi Sen ol! dersin olur Senin her şeye gücün yeter
Yarattığın her şeyde senden efsunlu bir giz var

Esmâü’l Hüsnâ Yazıları (13)

El-Bâri"
Allahu Teâla’nın güzel isimlerinden Yaradan, yoktan var eden Yarattıklarını farklı şekiller ve özelliklerle birbirinden ayıran Her şeyin âza ve cihazını birbirine uygun yaratan

Yarattığı her varlığa
Şekil verendir “Yâ Bâri”
İnsana tefekkür mantık
Akıl verendir “Yâ Bâri”
(Musa Tektaş)
Bismihi,
Ey her şeyin sahibi olan kudretli Allahım,
Alemlerin Rabbi olan Sultan Allahım,
Çiçeği arıyla buluşturan, sineği kanadına, bulutu rûzigara, toprağı yağmura muhtaç kılansın Yeri göğe, tanyerini güneşe, balığı denize, denizi ummana, derdi dermana bağlayansın Aşığın maşuku, gurbetin sılası, hasretin vuslatı, her çiçeğin başka bir rayihası var Senin hikmetinden sual olunmaz biliriz Sen ol derken öz uykudaydı Her şey senden var oldu, seninle özünü buldu Bütün varlığım senindir Yâ Râb, hasretlerdeyim, yüreğim bitap İnşirah kalbe yakışır Kalbime huzur ver Sultanım
Bunca güzelliğinin meftun eden bin yanı varİhtişamın kalbimde coşturur beni Ey Yâr,
Tenasübün şahikasını gizliyor bütün kainat
Kudretin, ihtişamın ruhuma dolmuş
Her şey birbirine ne güzel uymuş

İsmini anan borçlular
İşini tatlıya bağlar

Makam mansıp, bahçe bağlar
Ukûl verendir Yâ Bâri”

Sevgilisin,
Müminin en sevdiğisin,
Rahman’sın, Rahim’sin, Kuddus’sün, Selam’sın Eşyanın sırrına erişim, başka alemleri görüşüm, sonsuzluğunun efsunuyla Ummanlarına girişim sendendir Senin esrarındır sana meftun oluşum Mavinin en derininde ebedi sonsuzluk alıyor gözlerimi Rabbim Yüreğimin güvertesinde gemilerin var Her bir gemin, benim bir tarafımı sana getiriyor Dolandığım tozlu yolların çalısıyım, dikenleri batıyor ruhuma her gece “Dünya bir büyülü gurbet bağlanma ona” diyor tüm dikenler Ruhumu güneş gibi saran nurunu kalbime sarıyorum, sarınıyorum Kışı bahara dönüştüren, dalı yaprağı yeşerten, dorukları çiğdemlerin menziline gark eden sensin Allahım Tenasübün şahikasını gizliyor bütün kainat
Bunca güzelliğinin meftun eden bin yanı varİhtişamın kalbimde coşturur beni Ey Yâr,

Salih amel işleyene
İyi şeyler düşleyene

İsmi ile başlayana
Vekil verendir “Yâ Bâri”

Yâ Bâri,
Kalbimin ışığı olan büyük Allah’ım,
Dünyanın kıyısında bekleyen bir yolcuyum Âdemdeki külli hâl üzre gaflet uykularından uyanmak diler yüreğim Alemleri bende saklayan Rabbim, cihanı bende toplayan Bir celsede beni ben yapan, beni merhametinin menziline düşüren ey sevgili, göklerinin kapılarında beklemekteyim Dualarım dudaklarımda yorgun düştü Ruhumu aşkınla kopçalayan dualarımı, kabul buyur Allahım Kalbime hüzün veren sultanım, perişanlığım dillenirken Göz uykudaydı Her şeyi birbirine denk düşüren rabbim, benim de aklımı, ruhumu vuslat sevinciyle birbirine kat Beni hayat ırmağında yalnız bırakma Başka Ummanlara akmasın yüreğim, göklerini benden esirgeme Allahım Üzerinden güneş batmayan kainatından bir katreyim Düşür Ummanlarına dalayım
Bunca güzelliğinin meftun eden bin yanı var İhtişamın kalbimde coşturur beni Ey Yâr,

Beri kılar tehlikeden

Düşmez hastalığa beden
Kul olursa isyan eden
Sekîl verendir “Yâ Bâri”

Yâ Bâri,
Tek tapındığım, tek inandığım, tek yandığım,
Ey Sevgili,
Büyük Allah’ım,
Bir semaver gibi yanan yüreğime senin ülkenden ilah-i rabbaniye yağmurları düşür “Seyreyle güzel Kudret-i Mevla’m neler eyler” diyen sözlerin bendesiyim Sana sığındım, sana inandım, sana geldim Hiçbir nesneyi eşsiz bırakmayan büyük Allahım,
Bizi de sensiz, sessiz ve kimsesiz bırakma Bir mine çiçeğinin, yaseminin,ıtırın, yarpuzun, sümbülün ne güzel ve özel kokusu var Cümle kainat, ne kadar muhteşem, ne kadar hayret verici Bu kadar renk cümbüşü içinde bu nizam ve intizamın senin göklerinden gelen bir efsunu var Sensin bunca olmazı olur kılan Güle bülbülü, aşıka maşuku ne güzel yakıştıran

İmtihan için felâket
Zikredene yoktur âfet
Belalardan korur elbet
Makul verendir “Yâ Bâri”

Yâ Bâri,
Kalbimin ışığı olan büyük Allah’ım,
Sözlerim şahidimdir Hünkar yürekli sözcüklerdi dualarımı sana getiren Muhacir kuşlar gibi uzaklardaydım onca yıl Bir güz mevsiminde yollar kapanmadan senin ülkene doğru yola çıktım Allahım Beni kara kışın hışmından koru Baharlara geçit olsun aylar, günler, haftalar Güvercin bakışlı dualarımı, günde beş vakit senin göklerine salıyorum Kabul buyur Allahım Dilim susmasın, yüreğim pusmasın bir yatsı namazında Karanlık göklerdeki yıldızlar şehrayini seni tespih ederken, aşkının cezbesiyle seccademden savrulayım
Bunca güzelliğinin meftun eden bin yanı var İhtişamın kalbimde coşturur beni Ey Yâr,

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla