Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

Eski 12-25-2007   #14
[KAPLAN]

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

ABDÜLLAH UEMURA (Japon)

Niçin müslimân oldum?Çünki islâm dîni, Allahü teâlânın birliğini, ölümden sonra, ikinci bir hayât olduğunu, kıyâmet günü, insanların dünyâda yapdıkları işler için muhâkeme edileceğini bildirmekdedir Sevgiyi, doğruluğu, dürüstlüğü ve son derece temiz ahlâklı olmağı emr etmekdedir Bütün bunlar, bir insanın hak yolda râhat ve huzûr içinde yaşaması için en lüzûmlu olan husûslardır Bunlar, hiçbir dinde bu kadar açık ve vecîz olarak bildirilmemişdir İslâmda, sadâkat [doğruluk] çok kıymetlidir Allahü teâlâya ve kullara karşı doğruluk, islâmiyyetin esâsını teşkîl eder Ben de, hakîkati ararken, onu islâm dîninde buldum ve müslimân oldum

Bütün dinleri tedkîk etdim Edindiğim kanâ’ati aşağıda açıklıyorum:

Bugünkü hıristiyanlık, hiçbir zemân, Îsâ aleyhisselâmın telkîn etdiği temiz din olamaz Îsâ aleyhisselâmın Allahü teâlâdan aldığı ve insanlara teblîg etdiği emrler temâmen değişdirilmişdir Bugünkü İncîllerde, onun sözleri diye başka şeyler konulmuşdur Zuhûrundan bugüne kadar, saf ve temiz kalan tek din, islâm dînidir Kur’ân-ı kerîm, bir kelimesi bile değişmeden, bugüne kadar gelmişdir

Bugünkü İncîllerde, Allahü teâlânın emrleri değil, yalnız Îsâ aleyhisselâmın zemânla değişdirilen sözleri ile, yapdığı işler yazılıdır Hâlbuki, islâm dîninde Allahü teâlânın emrleri ile Peygamberinin “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” sözleri birbirinden ayrılmışdır Allahü teâlânın emrleri Kur’ân-ı kerîmde yazılıdır Hazret-i Peygamberin “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” sözleri ise, (Hadîs) ismi altında ayrıca toplanmışdır

Müslimânlıkda, Allahü teâlâ doğrudan doğruya kullarına hitâb eder Hıristiyanlıkda böyle birşey yokdur

Hıristiyanlıkda, akl-ı selîm sâhiblerinin kabûl edemiyeceği en mühim mes’ele, (Üç Tanrı) akîdesidir Hıristiyanlar, tek Allaha değil, üç Tanrıya inanırlar Hiç bir hıristiyan din adamı, bugüne kadar, bu husûsu mantıkî bir tarzda îzâh edememişdir Etmesine de imkân yokdur Zîrâ, bu akîde temâmiyle temelsiz ve anormaldir Bu dünyâyı ancak bir tek büyük yaratıcı yaratabilir Üçlü Tanrıya inanmak, puta tapmak demekdir Aklı başında olan bir insan, ancak bir tek hâlıka [yaratıcıya] inanır

Bundan mâ’ada hıristiyanlar, insanların günâhkâr olarak doğduğunu, bu günâhlardan temizlenmek için, keffâret vermek mecbûriyyetinde bulunduklarını, eğer insanlar, hıristiyanların esâs i’tikâdları olan üç tanrıya inanmıyacak olurlarsa, sonsuz bir ölüme mahkûm olarak, tekrâr dirilmiyeceklerini telkîn ederler O hâlde, esâsen günâhkâr olarak doğan ve bir dahâ dirilmek imkânından da mahrûm bulunan insanların dünyâda beyhûde yere ibâdet edecekleri yerde, hâzır ellerine fırsat geçmişken, zevk ve safâ ile vakt geçirmeleri, birbirlerini aldatmaları, her dürlü fenâlıkları yapmaları kadar tabî’î ne olabilir?Bunun içindir ki, bugün hıristiyanlar, ahlâk ve din kâ’idelerine uymadan yaşamakda ve büsbütün dinsizliğe doğru gitmekdedirler Bunlar, makina hâline gelmişlerdir ve rûhları bomboşdur

Şimdi Japon dinlerine gelelim:Japonyada esâs olarak iki din vardır Bunlardan biri olan Mahayana Budistliği, ibtidâî budistlik ile sâf budistliğin birleşdirilmiş şeklidir Biraz Brahmanizme benziyor Bunların i’tikâdları tedkîk edilince, Budanın bir ateist [Allahsız] olduğu görülür Çünki Buda, Allahü teâlâdan hiç bahs etmemekde ve beden öldüğü zemân, rûhun ölmiyeceğine de inanmamakdadır Brahmanların rûh hakkındaki kanâ’atleri, bu kadar maddî değildir Ama, öyle karışık ifâde olunmakdadır ki, ne demek istedikleri pek iyi anlaşılamamakdadır Esâsen, Brahmanların Brahma hakkındaki kanâ’atleri, ya’nî onun Allah mı, kul mu, yoksa Peygamber mi olduğu hakkındaki düşünceleri, açık ifâde olunmamışdır Brahmanlar, dinden ziyâde, din felsefesi ile uğraşırlar Brahmayı dâimâ gözlerinin önüne getirmek için, ona benzetdikleri veyâ ona yakışdırdıkları eşyâyı [meselâ çiçekleri] kudsî kabûl eder ve bu yüzden Allahü teâlâya tapacakları yerde, Allahü teâlânın yaratdığı eşyâ veyâ hayvanlara tapmağa başlarlar

Bütün bu karmakarışık akîdeler arasında yalnız islâm dîni, Allahü teâlâyı en doğru olarak bize tanıtmakdadır (Allahü teâlâ birdir Azîmdir Bütün âlemlerin rabbidir Ne doğmuş, ne doğurmuşdur Dünyâda ve Âhiretde ne varsa, hepsi Onun mahlûklarıdır Ondan başka kimseye tapılmaz Ondan başka kimse, kullarına emr veremez) Japonyada ikinci din Şinto dînidir Bu din, budistlikden dahâ fenâdır Çünki, ahlâkî bir din değildir Ayrıca, birçok tanrılara inanırlar ve ibtidâî kavmlerde olduğu gibi, bunların hepsine ayrı ayrı taparlar [Ya’nî putperestdirler]

Size yukarıda, dünyâda bulunan ba’zı dinler hakkında gâyet samîmî ve muhtasar ma’lûmât verdim Bunları böylece görüp öğrendikden sonra, acabâ hanginiz islâmı bir tarafa bırakarak, bunlardan birini seçerdiniz Buna imkân var mıdır?Siz de görüyorsunuz ki, birçok karmakarışık, insan aklının aslâ kabûl edemiyeceği akîdeler arasında, islâm dîni, pırıl pırıl parlamakdadır Tâm mantıkî ve insânî kâ’ideleri ile, tek hak din olduğu ilk bakışda görülmekdedir

İşte ben de, rûhumun huzûr ve selâmete kavuşması için, göz yaşları ile hakîkat yolunu ararken, en ma’kûl ve mantıkî din olarak müslimânlığı buldum ve (işte aradığım din budur) diyerek, iki elle ona sarıldım, seve seve müslimân oldum

Alıntı Yaparak Cevapla