Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

Eski 12-25-2007   #9
[KAPLAN]

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

ÖMER MİTA (Japon)

(Ömer Mita, ekonomi mütehassısı, ictimâ’î [sosyal] işlerde çalışan, fekat bir müddet budist râhibliği de yapmış ve va’zlar vermiş, müslimân oldukdan sonra, bütün fe’âliyyetini İslâmiyyeti yaymak için neşriyyât yapmağa hasr etmiş olan bir Japon fikr adamıdır)

Allahü teâlâya hamd-ü senâ olsun ki, üç seneden beri müslimânım Mes’ûd bir hayâta nâil oldum Bana, hakîkî ve dürüst bir hayâtın nasıl olduğunu, Pâkistânlı müslimân kardeşlerim öğretdi Bu Pâkistânlı kardeşlerim, Japonyayı ziyârete geldikleri zemân, benimle tanışdılar Bana müslimânlığı anlatdılar ve beni müslimân yapdılar Kendilerine minnet borcum çokdur

Japonyada ehâlînin çoğu budistdir Fekat, hakîkatde budistlikle hiç ilgileri kalmamışdır Artık budist âyinlerine katılmamakdadırlar Dînî bilgilerin hemen hemen temâmını unutmuşlardır Bunun sebebi, budistliğin çok muğlak, çok karmaşık bir felsefe olması ve bu dîni seçenlere dünyâda hiç bir fâide vermemesidir Hayâtda her gün mücâdele etmek zorunda olan veyâ başına gelen muhtelif hâdiselere nasıl karşı koyacağını, nasıl hareket etmek îcâb etdiğini bilmiyen vasat düşünceli bir insana, budizmin hiç yardımı olmaz Böyle bir insan, bu dîni anlıyamaz ve bu dinden hiç fâidelenemez Hâlbuki islâm dîni, böyle değildir İslâmiyyet, herkesin anlıyabileceği, sâde, insânî ve ilâhî bir dindir Bu din, insan hayâtının bütün safhalarına nüfûz eder ve müslimânlara her bir hâdise karşısında, nasıl hareket etmek lâzım geldiğini öğretir İslâmiyyetde esâs, temizlikdir İslâmiyyet, rûhu temiz olan insanların en mükemmel rehberidir İslâmiyyet, o kadar mantıkîdir ki, en câhil bir insan bile, onun ne dediğini anlar İslâmiyyetde, diğer dinlerde olduğu gibi, imtiyâzlı bir râhibler sınıfı ve râhib inhisârı (monopolu) yokdur

Benim kanâ’atimce, Japonyada islâmiyyetin yayılması çok kolay olacakdırBelki başlangıçda, ba’zı müşkilât meydâna çıkacakdır Fekat, bu mâni’ler izâle edilebilir ve Japonlar müslimân olmağa başlarlar Bu işi yapmak için, her şeyden önce Japonlara hakîkî müslimânlığı tanıtmak lâzımdır Japonlar, gün geçdikçe maddîleşiyorlar Fekat, bundan memnûn değildirler ve rûhlarındaki boşluğu his etmekdedirler Onlara islâm dîninin yalnız rûhânî bilgiler verdiğini değil, aynı zemânda, insanlara dünyâda yapacakları bütün işler, sürecekleri hayât için de tâm ve mükemmel bir rehber olduğunu öğretmek îcâb eder

İkinci iş olarak, Japonyaya bu neşriyyâtı yapabilecek kudretde, çok bilgili hakîkî müslimânların gelmesi lâzımdır Ne yazık ki, Japonyaya muhtelif müslimân memleketlerinden gelen talebeler, bu mühîm vazîfeyi yapabilecek kudretde değildir Bunlarla temâs etdiğim zemân, onların kendi dinleri hakkında bilgi sâhibi olmadıklarını, hattâ kendi dinlerine tâbi’ olmadıklarını, büyük bir teessür ile gördüm Bunlar bize rehber olamazlar Bunlar garb dünyâsına hayrân olan, Avrupa terbiyesi almış, batılıların kolejlerinde, papaz mekteblerinde okumuş kimselerdi İslâmiyyet hakkında hiçbir şey bilmiyorlardı

İslâm dîninin Japonyaya yayılması mes’elesini bütün müslimânlar ciddiyyet ile düşünmeli ve yukarıda da söylediğim gibi, bizim memlekete hakîkî âlimler göndermelidirler Bu gelen müslimânlar, Japonlara yalnız lafla değil, kendi hâl ve hareketleri ile de bir İslâm nümûnesi olmalıdır Biz Japonlar, sulha, hakîkate, doğruluğa, samîmiyyete, fazîlete müştâkız Gün geçdikçe, bu güzel hasletlerimizi gayb ediyoruz İşte, ancak İslâmiyyet, bizim imdâdımıza yetişebilir ve bizi harâb olmakdan kurtarabilir

Müslimânlar büyük ve tek hâlık Allahü teâlâya îmân eder Japonların da böyle bir îmâna ihtiyâcları vardır

İslâmiyyet (sulh) demekdir Japonlar kadar sulh istiyen bir başka millet yokdur Sulha ve huzûra kavuşmak için kendisi (sulh) demek olan İslâmiyyeti kabûl etmek îcâb eder İslâmiyyet, insanlar ile sulh ve se’âdet içinde berâber bulunmak ve Allahü teâlânın emrlerine teslîm olmak demekdir Bütün müslimânlar, birbirinin kardeşleridir İnsanlık, ancak islâmiyyet sâyesinde felâketlerden ve vahşetden kurtulacakdır

Alıntı Yaparak Cevapla