Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

Eski 12-25-2007   #8
[KAPLAN]

Cevap : Niçin Müslüman Oldular ?

Bayan FATMA KAZUE (Japon)

İkinci Cihân Harbinden sonra, dînimize olan rağbetin gitdikçe za’îflemekde olduğunu görüyordum Japonlar, yavaş yavaş Amerikalıların hayât tarzına alışıyorlardı Bu hayât tarzı, insanın dinle alâkasını azaltıyor, onu bir makina hâline sokuyordu Fekat, böyle maddîleşen insanlarda bir büyük nâkısa vardır Ben bu eksikliği his ediyordum Rûhumda bir boşluk vardı Bu hayât tarzından memnûn değildim Fekat, noksan olan neydi, bunu anlamağa imkân bulamıyordum

Bir müddet kalmak için, Tokyoya gelen bir müslimânı ziyâret etdim Onun din hakkındaki sözlerine ve ibâdet tarzına son derecede hayrân oldum Ona birçok süâller sormağa başladım Verdiği cevâblar, hem beni memnûn ediyor, hem de rûhumdaki boşluğu dolduruyordu O, bir tek hâlık [yaratıcı] olduğunu, bu yaratıcının, se’âdet ve selâmet ile yaşamamız için neler yapmamız lâzım geldiğini bize bildirdiğini, kendisinin de, onun emrlerine uygun olarak yaşadığını anlatdı Bu sözler, benim üzerimde o kadar derin bir te’sîr yapdı ki, ben de onun dînini kabûl etmek istediğimi bildirdim ve onun rehberliği ile müslimân oldum Müslimân oldukdan sonra, yaratana bu kadar yakın olarak yaşamanın ne büyük bir se’âdet olduğunu kalbimde his etmeğe başladım Hayât tarzım değişdi ve huzûra kavuşdum

Müslimânlığın hak din olduğunu anlamak için, birbirlerine selâm verişlerine dikkat etmek yeter Biz birbirimize (Gün aydın) veyâ (geceler hayr olsun) der geçeriz Bu kuru, maddî sözlerin yerine, müslimânlar birbirlerine, (Esselâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtühu) derler ki, bunun ma’nâsı, (Huzûr ve selâmet, Allahü teâlânın rahmeti ve bereketi sizin üzerinize olsun)demekdir Bundan dahâ güzel bir söz, bir selâm tarzı düşünülebilir mi?Müslimân arkadaşım, bana müslimânların nelere îmân etdiği, islâmiyyetin hangi esâslara dayandığı ve nasıl ibâdet edildiği hakkında birçok kıymetli ma’lûmât verdi Bunlar çok sâde, çok mantıkî ve insânî idi Gördüm ve inandım ki, İslâmiyyet, temiz, sâde, mantıkî ve sulh içinde bir hayâtı mümkin kılan bir dindir Gerek şahsî, gerek ictimâ’î hayâtda, insanların sulh ve sükûna kavuşabilmeleri için, bu dîne tâbi’ olmaları lâzımdır Bunun için, kendim sulh ve selâmete kavuşdukdan sonra, bütün âilem ferdlerini, dostlarımı, ahbâblarımı müslimân olmağa kavuşdurmak için çalışıyorum

Alıntı Yaparak Cevapla