Konu: Hayko Cepkin
Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Hayko Cepkin

Eski 07-30-2008   #20
rock_alltime

Cevap : Hayko Cepkin

Hayko Gerçekten De Sayko!

Rock müziğin haşarı ismi Hayko Cepkin’i ne kadar tanıyorsunuz?

Müzik piyasanın halini bir müzisyen olarak çok iyi biliyorsun Tanışma Bitti’yi incelediğimiz zaman bütün bu korku ve kaygılardan arınılmış, özenle çalışılmış bir kartonet ve müzikal içerik buluyoruz Piyasa şartları seni endişelendirmiyor mu?

Korksaydım bu kadar özenle hazırlanmış bir kartonet yapmazdım Genel olarak kartonet şişirilen bir malzeme haline geldi çünkü albümler satmıyor diye kartonet masrafını minimuma indirmeye çalışıyorlar Benim böyle bir kaygım yok Bu bir koleksiyon albümü bence Bu albümlerin kült olarak kalacağına, bir mihenk taşı olacağına inanıyorum Şu anki satış grafiğinden ziyade yıllar sonra bile aranan albümler yapmak benim derdim O yüzden her detayı benim için çok önemli Mesela şöyle bir örnek verebilirim; dinleyiciler iki albüm alıyorlar Birini imzalatıp dinliyorlar, diğerini ise ambalajını açmadan çok sevdikleri diğer albümlerin yanına koyuyorlar Bu durum yüzünden albümün noktasına kadar her detayına çok fazla özen gösterdim

Şarkılar nasıl ortaya çıktı? Hepsinin bir hikayesi var mı?

Yaşamadan düşündüğüm konuları da kaleme aldım Kendi kendime söylediğim sözleri kullandım Kendimi telkin etmek için yazdığım sözler bunlar Bir nevi meditasyon bir şeyleri öğrenmek için bazen kendine defalarca söylemen gerekiyor, bu sözler de o tekrarların yansıması Bu durum ticari olarak piyasaya sunulduğunda insanlar o şarkıların içinde kendi hikayelerini de buluyorlar Ciddi bir sorunun olmadığı dönemlerde bile “Şöyle bir sorun yaşasaydım neler olurdu acaba?” diyerek kendimi depresyona sokabiliyorum Böyle bir arıza tarafım var ve bu bana ilham veriyor

Kliplere müdahale ediyor musun?

Evet ediyorum Kafamda oluşturduğum konuyu illa ki bir şekilde yönetmenle paylaşıyorum O sözlerin çıktığı noktada görüntüler de var İstiyorum ki kafamda nasıl hesapladıysam klipte de aynısını göreyim Ama insanın aklından geçen her detay karşı tarafa aktarılamadığı için eksiklikler oluyor Kafamdaki görüntüyü karşı taraf göremeyeceği için en aklıma yatanı ortaya çıkarmaya çalışıyorum Bu yüzden kayıt yapmasını öğrendim mesela

Seni yarın öbür gün yönetmen olarak da görebiliriz belki…

Şu an düşünmüyorum ama kafamdaki görüntünün aynısını kliplerde görememek bazen beni üzüyor Bunların başka sebepleri de var tabii… Bütün bu sebepleri göz önünde bulundurduğumda kafamdaki kliplerin çekilemez olduğunu fark ediyorum Belki ileride şarkıları yeniden kaydedip görsel çalışmalarını yapabilirim Bunu da kendim için özel bir DVD haline getirip hatıra olarak saklarım belki

Bir sonraki albüm için plan yapmaya başladın mı? Sürekli bir şey üretmek durumunda olan bir adam görüntün var Sanki yeni albümün fikrini bulmasan rahat edemeyecekmişsin gibime geliyor…

Yeni albümün ana taslağı bitmiş durumda Materyal sıfır ama Tanışma Bitti sürecinde yaşayacağım şeyler sonucunda yeni sözler yazmak ve müziği ona göre oturtmak istiyorum O yüzden hali hazırda söz yada beste yok şu an, o süreci durdurmuş durumdayım

Hayranlarınla aranda garip bir kimya var Bunun sırrı ne?

Galiba samimiyetle alakalı bir durum bu Ben onlara fan yada hayran da demiyorum Onlar bizim takipçilerimiz Nasıl takip ettiklerini bende anlamış değilim Buna ciddi ciddi mesai harcamak gerekiyor Biz şehir şehir geziyoruz, bir bakıyorum minibüs kiralamışlar ve oraya da gelmişler Bu çok mutlu ediyor ama gerçekten çok şaşırıyoruz Konser sonraları birbirimize mesai harcıyor, sohbet ediyoruz Hiçbir zaman “Onlar bizi takip ediyorlar nasıl olsa, onlar garanti cepteler” diye düşünmüyoruz Bu hassas bir konu ve çizgileri iyi belirlemek gerekiyor Gereken hassasiyeti göstermeye çalışıyoruz Ama tabii proje büyüdükçe konuşmak isteyen, ulaşmak isteyen dinleyici sayısı da artıyor Hepsine aynı anda cevap vermemiz mümkün değil Elimden geldiğince bir paylaşım içinde bulunmaya gayret ediyorum

Kendine ait ve hayranlarının yaptığı iki siten var Ne kadar ilgilenebiliyorsun sitelerle? Foruma takılıyor musun mesela ya da mesajlara cevap veriyor musun?

Nickimi bildikleri için en son ne zaman giriş yaptığıma bakıyorlardır Bu dönem çok yoğun olduğum için çok fazla sitelerle ilgilendiğimi söyleyemem Çok nadir ara ara bilgi girişi, ya da bir iki cevap verebilme için bakıyorum Çok da uzaklaşmamaya çalışıyorum

24 Haziran’daki Evanescence konserinde alt grup olarak çıkacağınız açıklandı, reklamlar yapıldı Bir de öğrendik ki son dakika bir değişiklik olmuş Nedir olay?

Organizasyonun hiçbir suçu yok bu durumda Onlar çok eğlenceli ve keyifli geçeceğini düşündükleri için bizi önerdiler Daha sonra Evanescence bizim çok sert olduğumuzu, daha yumuşak bir grup istediklerini söyledi Gripin şimdi onlarla aynı sahneyi paylaşacak

Gripin ile aranızda bir münakaşa durumu yok değil mi?

Asla! Son dönem bıkmadan dinlediğim, muhteşem bir albüme imza atmış bir grup Gripin Zaten arkadaşlarım da Çok başarılı işlere imza atıyorlar, bende bayıla bayıla dinliyorum Bu olayda ne menajerlerin, ne organizasyon şirketinin ne de Sony’nin hiçbir suçu yok Bu tamamen dünya starı diye gözümüze sokulan bir grubun ne kadar patlak olduğunu gösteriyor Sen kalk dünya çapında tanın, sonra da gel Türkiye’deki bir gruptan ‘seyirciyi mahvedecekler’ diye kork! Kendilerine ne kadar güvendiklerini gördük böylece

Senin alt grup olarak çıkmayacağını öğrenen takipçilerinin tepkisi ne oldu?

Biletini geri veren de oldu, bilet almaktan vazgeçen de oldu Neticede yüklü bir mebla ve her yerde bizimle birlikte olmak istedikleri için o parayı vereceklerdi Grubu seyretmek ayrı bir durum, iyi bir grup neticede ama özellikle bizim orda çalacağımızı bilen ve bu yüzden gelmeyi düşünenler vazgeçtiler

Bu sene İstanbul’da ciddi bir konser trafiği var Senin gelen isimler arasında sabırsızlıkla beklediğin birileri var mı?

Tabiî ki de bir numarada Marilyn Manson var

Türkiye’nin Marilyn Manson’ı diyenler var mı sana?

Türkiye piyasasında yeni olduğumuz için, müzikal geçmişimizin yabancı müziğe dayandığını da düşünürsek bu tür benzetmeler hep yapılacak Yeni çıkan bir ismi yabancı bir isme benzetmek bir farz oldu artık Birçok yabancı grubun müzikal altyapısına baktığımda Türk ezgileri görüyorum Onlar bunu yaptıklarına hiçbir şey denilmiyor, bizden biri bir şey yaptığında çakma oluyor Bu nasıl bir mantıktır? Marilyn Manson müziğinin içinde bu kadar orkestrasyonik bir durum da yok Ben çok fazla kendi şahsıma münhasır bir müzik yapıyorum

Film müzikleri yapmaya bayılıyorsun Var mı yeni projelerin?

Film müziği yapmak benim için başka bir keyif ama müziğini yapacağım filmin majör kalıplarının olmaması gerekiyor Karanlık, duygusal, gerilim gibi daha minör duyguların olduğu bir senaryoya bayıla bayıla müzik yaparım

Alıntı Yaparak Cevapla