Konu: Hayko Cepkin
Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Hayko Cepkin

Eski 07-30-2008   #19
rock_alltime

Cevap : Hayko Cepkin

Bach'tan Cem Karaca'ya Uzun Mesafe Bir Koşu

Ilk albümünüzün adi Sakin Olmam Lazim'di 'Öfkenizi dindirmek istediginizi' söylemistiniz Yeni albümünüzün adi ise Tanisma Bitti "Hos bes tamam artik isimize bakalim," mi demek istiyorsunuz?
- "Gerçek yüzümüz budur, artik bundan sonra bunu göreceksiniz," demek istedim

'KILISE KOROSUNDA ÇALDIM'
- Ilk albümünüzde zamane bir dervis havasi vardi Mesela 700 yil önce yasasaydiniz kendini yollara vuran bir âsik olurdunuz herhalde
- Albümde onu anlatmaya çalistim Kartonetin içerisindeki adamlar 17 yüzyilda yasiyormus gibi duruyorlar ama yasadigi hayata da ayak uydurmak zorunda olduklarini biliyorlar

- Sizin deyisinizle, 'Kafadan gotik, yandan Anadolu Pop, uzaktan elektronika,' denilebilecek bir albüm olmus bu
- Aynen öyle ama pop degil, folk demeyi tercih ederim Farkli müzik türlerini iç içe geçirme halini çalisarak kazanmadim Sekiz- dokuz yil kilise korosunda çaldim, klasik müzik egitimi aldim Timur Selçuk'tan dersler aldim Klavyeci oldugum için elektronik müzikle irtibatim var, vokalde farkli tonlama yapmayi seviyorum 11 sene piyasada elektronik müzik yaptim Yaptigim sey nasil ortaya çikti bilmiyorum ama birikimlerimin dogal bir uzantisi gibi geliyor bana Albümde introlar kullanmamin amaci da sarkinin ana temasinin nasil ortaya çiktigini göstermek Önce tema daha sonra da ana sarki giriliyor

CEM KARACA'NIN SESI
- Sizi en zorlayan sey ne oldu albümü hazirlarken?
- En büyük problemim davul ve vokallerdi Davullari evde yazdigim için sorunlar yasiyordum, bu kez stüdyoda istedigim seyleri yaptim ama albümün yüzde 80'i yine evde hazirlandi

- Mogollar'la çalistiniz, klasik egitiminiz, klavye kullandiginiz da düsünüldügünde uzaktan 'Anadolu folk havasi' da hissediliyor bu albümde
- Anadolu folk var tabii, o olmak zorunda çünkü ben Cahit Berkay'larla büyüdüm Onlar bana "Piyasaya bir deli lazimdi, o da sen oldun," derdi Mogollar'in sarkilari özellikle Alageyik Destani albümü bana çok sey ögretti

- Bertaraf Et sarkisindaki vokaliniz Cem Karaca'yi andiriyor
- Özellikle yaptim O parçalari modern vokal yapisiyla söyledigimde, sarkinin havasini vermiyordu Girtlagi ezen bir vokal kullanarak, daha eski bir hava yansitmak istedim Bilmezsin sarkisi bir agittir Türküyle her zaman irtibatim vardi Baris Manço, Erkin Koray'lardan çok sey ögrendim Türkü her zaman ilgimi çekmistir zaten Türkü konusunda mesela Arif Sag sevdigim bir sound'u yansitiyor

- Ama tam olarak folk geleneginin takipçisi de degilsiniz
- Degilim, olamam da zaten Çok karisik bir geçmise sahibim Benim olmayan bir dünyanin içinde olamam Bir sarkida duduk kulandik, orada aslinda Dogu'ya gidisi, anlattim Ermeni müziginin temel enstürümani Onu kullanmam gerekiyordu Ben de The Crow hastaligi vardir O filmin soundtrack'i dogunun havasini yansitir ve duduk da çalinmistir Evde çalisirken duduk sesini çikarmak için piyanoda solo attim, obua bile kullandim ama dudugun o havasini vermedi en iyi duduk sesi duduktan çikti yani

- Albümün konseptinin korku olacagini söylemissiniz
- Armonik yapisina korku hâkim Armonik yapisinda korku olmayan, mesela Ölüyorum adli sarkida da ölmekten korkan bir insanin ruh halini anlatiyorum Kaybetmekten, yalniz kalmaktan, kenara itilmekten korkanlari anlattim Ama bunlardan korksaniz da ayakta kalmaniz gerekir diyorum

- Bir röportajinizda "Bach benim evimdir," demissiniz
- Öyle, hayatim onunla geçiyor Her türlü varyasyonu olan eserleri var Bach'in karanlik yapisini seviyorum Bach'in bir sonatini dinlediginizde eserin içine giremezseniz, ruhunuzu daraltir Ama bu bana iyi geliyor Beethoven bana hitap etmiyor Onlardaki mars kültürünü degil daha karanlik, kendini kolayca ele vermeyen eserleri seviyorum Handel de öyledir mesela Yine de Stanley Kubrick'in Otomatik Portakal filminde kullanilan Beethoven yorumlari bana yakin geliyor Bir numaram Bach, asil beslendigim kaynak odur Çok naif eserleri de vardir, piyano derslerine basladiginizda çalabileceginiz türden eserler de vermis

'FARKIM TAVRIMDA'
- "Albümüm ferahlatici bir çalisma degil," mi demek istiyorsunuz?
- Bence umut vaat eden bir albüm, umut asiladigimi düsünüyorum Insanlara yasadigi hayati anlatiyorum "Uyan, kendine gel! Kendini ne olarak görmek istiyordun, olmak istedigin insan olmus musun?" diye soruyorum Benim sarkilarimda söylenenler ilk defa söylenen seyler degil belki ama farkli olan sey tavir Ben uyandirma servisi gibiyim Beni izleyenlerin çogu üniversiteye hazirlanan, gelecek kaygilari olan insanlar Ben de ayni yerlerden geçtim Her kazanamadigim sinavdan sonra, hayatim bitmis gibi oldu ama su an sevdigim ve inandigim isi yapiyorum

- Hrant Dink'i vuran genç de üniversite çagindaydi ve kendince inandigi seyin pesinden kostu Cenazeye katilmis miydiniz?
- "Orada göründü" denilmesinden rahatsiz olurum Böyle bir durumdan rant saglayacak biri degilim Kendi ruh sagligim için ne dendigine aldirmadan kendi bildigim dogruyu yapmayi tercih ediyorum Hrant Dink'i anma töreninde piyano çaldim, görevimi orada gerçeklestirdim yani

Alıntı Yaparak Cevapla