Yalnız Mesajı Göster

1937

Eski 04-19-2009   #15
KRDNZ

1937

1937

1 OCAK - Sirkeci-Edirne Demiryolları (Şark Demiryolları) satın alındı
5 OCAK - Malatya Milletvekili İnönü ve 153 arkadaşının verdiği önerge ile Anayasmın 2 maddesi düzeltildi Türkiye Devleti; Cumhuriyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçıdır' eklendi Bu suretle 'Altı Ok' Anayasaya girmiş oldu
10 ŞUBAT - Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü kanunu kabul edildi
17 MART - Romanya Dışişleri Bakanı Antonesco, Atatürk'ü ziyaret etti
3 NİSAN - Karabük Demir ve Çelik Fabrikalannın temeli atıldı
4 NİSAN - Ereğli Mensucat Fabrikası hizmete açıldı
7 NİSAN - Türkiye-Mısır Dostluk Antlaşması imzalandı
13 NİSAN - Büyük şair Abdülhak Hamit Tarhan (Doğ: 1851) öldü
19 NİSAN - Başbakanlık Teşküatı Kanunu kabul edildi
20 NİSAN - Türkiye-İran Hava Ulaştırma Antlaşması imzalandı
23 NİSAN - Ankara'da kömür sergisi açıldı
l MAYIS - Ereğli Kömür Tesisleri Etibank'a geçti
17 MAYIS - Divriği'de zengin demir yataktan bulundu
25 MAYIS - Malatya Bez Fabrikasının temeli atıldı
29 MAYIS - Türkiye-Fransa arasında Sancak'm mülkî bütünlüğünü ga-ranti eden antlaşma Cenevre'de imzalandı Bu suretli Hatay, bağım-sız oluyordu
31 MAYIS - Ürdün Amiri Abdullah Türkiye'yi ziyaret etti
4 HAZİRAN - Ziraat Bankası Kanunu kabul edildi
11 HAZİRAN - Atatürk, Trabzon'u ziyaret etti
12 HAZİRAN - Atatürk, çiftliklerini hazineye bağışladı

14 HAZİRAN - Tarım Bakanlığı Kanunu kabul edildi
20 HAZİRAN - Sakarya Köprüsü hizmete girdi
20 HAZİRAN - îstanbul-Beşiktaş Uzuncaova yangını (31 ev yandı)
21 HAZİRAN - 'Aşkale' ilçesi kuruldu
l TEMMUZ - Fevzi Paşa-Meydan Ekbez demiryolu hizmete girdi
8 TEMMUZ - Tahran'da Türkiye-Irak-İran-Afganistan arasmda 'Sada-bat Paktı' imzalandı (No 3324)
9 TEMMUZ - Ankara'da Motorlu Tayyarecilik Okulu açıldı
20 TEMMUZ - Erzurum İstasyonunun temeli atıldı
27 TEMMUZ - IX Yerli Mallar Sergisi açıldı
12 AĞUSTOS - Demiryolu Zonguldak'a ulaştı
16 ağustos - Hekimhan-Çetinkaya demiryolu hizmete girdi
16 AĞUSTOS - Atatürk manevra dolayısıyla (1837 Trakya Büyük ma-
nevrası) geceyi Çerkezköy'de geçirdi 27 ağustos - Kozlu Kömür İşletmesi hizmete açıldı

14 EYLÜL - Akdeniz'de korsanlığa karşı beraber tedbir ahnmasını ön-gören Lyon Antlaşması imzalandı
20 EYLÜL - Türk Tarih Kurultay'ı Atatürk'ün huzuru ile açıldı

20 EYLÜL - İzinli bulunan Başbakan İnönü'nün yerine vekaleten (Baş-bakanlığa) Celal Bayar atandı
27 EYLÜL - Büyük Dil Kurultayı, Dolmabahçe Sarayında toplandı

1 EKİM - Çatalağızı-Zonguldak demiryolu hizmete girdi
8 EKİM - Türkiye-Sovyetler Birliği ticaret ve Ödeme Antlaşması imza-landı
9 EKİM - Nazilli Bez Fabrikası Atatürk'ün eliyle hizmete açıldı
10 EKİM - Atatürk, manevralar dolayısıyla Söke'yi ziyaret etti
18 EKİM - Atatürk, Yunan Başbakanı General Metaksas'ı Ankara'da ka-bul etti
25 EKİM - İsmet İnönü Başbakanlıktan çekildi Kabineyi kurmakla Celal Bayar görevlendirildi
25 EKİM - Celal Bayar; şükrü Kaya ve Dr Tevfik Rüştü Aras'ı di;
bırakmak suretiyle yeni Kabineyi kurdu Başbakan Celal Bayar Adliye Bakam Hilmi Uran Savunma Bakanı Gen Kazım Özalp İçişleri Bakam Dr Refik Saydam Dışişleri Bakam şükrü Saraçoğlu Maliye Bakam Fuat Ağralı MEğitim Bakanı Saffet Ankan Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya Ekonomi Bakam şakir Kesebir Sağlık Bakam Dr Hulusi Alataş Gümrük ve İn Bakam Rana Tarhan Tarım Bakam Faik Kurdoğlu
27 EKİM - Türkiye-Japonya ticaret antlaşması imzalandı
28 EKİM - Atatürk, Romen Başbakanı Tateresko'yu kabul etti
28 EKİM - Türkkuşu paraşüt kulesi hizmete açıldı
29 EKİM - Ankara İstasyonu yeni gar binası hizmete açıldı l KASIM - Atatürk, TBMM'nin 5 dönem, 3 toplanma yılını açtı:
'Sayın Milletvekilleri,
Memnuniyetle görmekteyiz ki Cumhuriyet rejimi yurdumuzda hu-zur ve sükunun en iyi yerleşmesini temin etmiş bulunuyor Vatandaşlar ve bu yurtta oturanlar Cumhuriyet kanunlannm eşit şartları altında kendileri için hazırlanan hürriyet, refah ve saadet imkanlanndan azamî istifade etmektedirler
Milletimizin layık olduğu yüksek medeniyet ve refah seviyesine var-masmı alıkoyabilecek hiçbir engel düşünmeye yer bırakılmadığım ve bırakılmayacağım huzurunuzda söylemekle bahtiyarım millî ekono-mimizin temeli ziraattir Bunun içindir ki, ziraatte kalkınmaya büyük önem vermekteyiz Köylere kadar yayılacak programlar ve pratik çalış-malar, bu maksada erişmeyi kolaylaştıracaktır Bir defa memlekette topraksız çiftçi bırakılmamalıdır Bundan daha önemli olan bir çiftçi ai-lesin! geçindirebilen toprağın, hiçbir sebep ve suretle, bölünmez bir ma-hiyet almaşı Büyük çiftçi ve çiftlik sahiplerinin gidebilecekleri arazi genişliği arazinin bulunduğu memleket bölgesinin nüfus kesafetine ve toprak verim derecesine göre sınırlanmak lazımdır İşaret ettiğim um-deleri, Türk gençliğinin dimağında ve Türk Milletinin şuurunda daima canlı bir halde tutmak, üniversitelerimize ve yüksek okullanmıza düşen başlıca vazifedir Bunun için, memleketi şimdilik üç büyük kültür bölgesi halinde mütalaa ederek; bah bölgesi için istanbul Üniversitesi'nde başlanmış ıslahat programım daha radikal bir tarzda tatbik ederek Cumhuriyete cidden modem bir üniversite kazandırmak; merkez böl-gesi için (Ankara Üniversitesini az zamanda kurmak lazımdır; ve Doğu Bölgesi için Van Gölü sahillerinin en güzel bir yerinde her şubeden ilk okullarıyla ve nihayet üniversitesiyle modem bir kültür şehri yaratmak yolunda, şimdiden fiiliyata geçilmelidir Ordu, Türk Ordusu! işte bü-tün milletin göğsünü itimat, gurur duyguları ile kabartan şanlı ad! Onu, bu yıl içinde, kısa fasılalarla iki defa, büyük kütleler halinde, yakından gördüm Trakya ve Ege büyük manevralarmda Disiplinim, enerjisini, subaylarının vukuflu gayretim, büyük komutan ve generallerimizin yüksek sevk ve idare kabiliyetlerin! gördüm; derin iftihar duydum, takdir ettim
Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatan-severliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir
Ordumuz; Türk topraklarının ve Türkiye idealim tahakkuk ettirmek için sarf etmekte olduğumuz sistemli çalışmaların, yenilmesi imkansız teminatıdır'
ATATÜRK'ün TBMM'nde son açış konuşmasıdır bu Aman vermez hastalık 1938 yılının aynı gününde O'nü yatakta bulacaktı

4 KASIM - Kızılırmak Nehri üzerinde 'Çetinkaya Köprüsü' hizmete açıldı
7 KASIM - Türkiye-İran Telefon-Telgraf Antlaşması imzalandı

11 KASIM - Atatürk y anında Başbakan Bayar olduğu halde Doğu seyahatine çıktı
13 KASIM - Atatürk, Malatya'yı ziyaret etti

16 KASIM - Diyarbakır-Cizre demiryolu hizmete açıldı
16 KASIM - Atatürk, Urfa ve Diyarbakır'ı ziyaret etti
20 KASIM - Çetinkaya-Divriği demiryolu işletmeye açıldı 29 KASIM - Anayasa'nın, 42,47,48,49,50 ve 61 maddeleri değiştirildi
l ARALIK - Başbakan Celal Bayar, Parti Grubunda Hatay hakkında bilgi verdi
31 ARALIK - Türkiye-Afganistan Muhadenet ve Teşriki Mesai antlaşması imzalandı

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla