Yalnız Mesajı Göster

Eski 08-15-2007   #17
Ergenekon

İdare
  • Dünyayı idare edenler, dirilerden çok ölülerdir James Howel
  • Herşeyde bir noksanlık ve darlık baş gösterir Vehb bin Münebbih
  • Hoşlanmadığı bir kimseden kurtuluncaya kadar, güzel geçinemeyen akıllı sayılmaz MbHanefiyye
  • İnsanları, şiddetten çok güzel sözle idare etmenin daha iyi olduğunu hep hatırda tutmalıyız Hadis-i Şerif
  • Kendi kendimizi idare etmeyi öğreten yönetim, en iyi yönetimdir Goethe
  • Kendi kendinizi yönetirken kafanızı, başkalarını yönetirken kalbinizi kullanın Russy
  • Kıyamet günü Allah katında insanların en kötüsü, fenalığından korkularak kendisine hürmet edilen kimsedir Hadis-i Şerif
  • Tevrat'ta şöyle yazılıdır: "Allah buyuruyor ki; hükümdarların kalbleri benim elimdedir Hangi kavim bana itaat ederse hükümdarları onlara rahmet vesilesi yaparım Hangi kavimde bana asi olursa, hükümdarları onların üzerşne bela olarak gönderirim Siz kendinizi hükümdarlara sövmekle meşgul etmeyiniz Bana tevbe ve istiğfar ediniz ki onları size iyilikle müteveccih kılayım" Malik bin Dinar
  • Toplulukları idare edenler adaletten ayrılıp zulüm ve haksızlık yaptıkları zaman, Allah o ülkede bereketini azaltırVehd bin Münebbih

İyilik

Zerre kadar iyilik eden mükafatını, zerre kadar kötülük eden de cezasını görür (Zilzal Suresi,7-8)
İyiliği, yalnız iyiler anlar, kötülüğü herkes (Cenap Şehabettin)
İnsanlar böyledir işte, ettikleri önemsiz işleri pahalıya sdatarlar (Cardinal de Richelieu)
Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir (Hadis-i Şerif)
Bir kimseye edilecek iyiliğin en mükemmeli o kimseyi minnet altında bırakmayanıdır (Balzac)
İnsanoğlu hilebazdır, kimse bilmez fendini, Her kime iyilik edersen, sakla ondan kendini (La-Edri)
Başkalarında iyilik, kendinde ise kötülük ara (Benjamin Franklin)
Milletlerin gelenekleri başka başkadır, fakat iyilik her yerde birdir (Heine)
İnsan, hayatında yaptığı iyilikler kadar mutlu olur (Şehabeddin Ahmed)
İyilik, insanlık sanatıdır (Nizami)
Her iyilik bir sadakadır (Hadis-i Şerif)
Deryaya bıraksan eylik zayi olmaz (Baba Süleyman)
Her şeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz (JJRousseau)

İftira

Maksat iftira atmak olduktan sonra, söylenecek sözmü bulunmaz, fazilet bile iftiranın ekmeğine yağ sürer (Lesage)
İnsan genellikle başkasına sürmek istediği çamura bulanır (Cenap Şehabeddin)
İnsan iftirayı ancak önem vermemekle yenebilir İftira edileni değil, edeni kirletir (The Circle)
Bir iftira başka iftiralar doğurur ve yerleştiği yerde ebediyen kalır (Shakespeare)
İftira, kılıçtan daha zalim silahtır, çünkü iftiranın açtığı yaralar hiç kapanmaz (Henry Fielding)

İlim

Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz (Hadis-i Şerif)
Çin'de de olsa ilim arayın (Hadis-i Şerif)
Faydasız ilimden Allah'a sığınırız (Hadis-i Şerif)
Bana bir harf öğretenin kölesi olurum (HzAli ra)
İlim ilim bilmektir, ilim, kendin bilmektir (Yunus Emre)
İlim öyle bir şeydir ki, sen ona tam gücünü vermedikçe o sana yarısını bile vermez (Ebu Yusuf)
İnsan ne kadar az bilirse o kadar çok bildiğini sanır (Rousseau)
İlim servetten daha kıymetlidir Çünkü, serveti sen korursun, halbuki ilim seni korur (HzAli ra)
İlim, bölüşüldükçe artan hazinedir (Bhartrihari)
Bilmeyene yazıklar olsun,bilipde yapmayana yetmiş defa yazık olsun (Ebu'd Derda)
Bilgi sakalla ölçülmez (Molierre)
Bütün bildiğim şey birşey bilmediğimdir (Socrates)
Birşeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur (Socrates)

İnsan

İnsanları oldukları gibi kabul etmeli (Plautus)
Her insan meyvesi ile tanınır (Martine Luther)
İnsanların en kötüsü, iyiliği kötülükle karşılayan ve insanların en iyisi, kötülüğe karşı iyilik yapandır (HzAli ra)
Üstün sayılan insanlara yakından bakınca anladım ki, çoğu herkes gibi insandır (Montaigne)
Hiç bir şey insan kadar yükselemez ve onun kadar alçalamaz (Hölderlin)
Bir insan, söylediği şeylerden çok, söylemedikleriyle de insanlaşır (Albert Camus)
Olgun insan, güzel sözler söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceğini söyleyendir (Confucius)
Bir insanı tanımak istiyorsanız onu büyük bir mevkiye geçiriniz (La Bruyere)
Mesut olduğum zamanlar insanları anlıyorum sanmıştım Onları ancak felaket içinde tanımam mukaddermiş (Napoleon)
Hiç bir insan raslamadım ki, onda öğrenilecek bir şey bulunmasın (Alfred de Vigny)
İnsan şişirilmiş bir tulum gibidir, ağzı açılınca söner (Kaşgarlı Mahmut)
Kendinden çok kişinin korktuğu kimse, çok kişiden korkmalıdır (Publilius Cyrus)
İnsan, "Ne ise o olmayı" rededen tek mahluktur (Albert Camus)
Öküzlerle domuzlar konuşabilselerdi, konuları hep ot ve yem olurdu Mideleri için yaşayan insanlar da onlardan farksızdır (Epictetos)

Alıntı Yaparak Cevapla