Yalnız Mesajı Göster

Japon Kültürü

Eski 08-20-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Japon Kültürü

VÜCUT DİLİ

*Kafayı kaşımak sıkıntı veya utanmayı ifade eder

*Japonlar kendini gösterirken (örneğin “Ben mi? Veya "Bana mı dediniz? Derken”) ellerinin işaret parmağını burnunun ucuna dokunarak söyler

*İki elin işaret parmaklarını boynuz şeklinde kaldırmak üçüncü bir kişinin (mesela eşi veya patronu) kızdığını göstermek için yapılır

*Elleri bağdaştıran bir Japon derin bir düşünce içinde demektir

*Yumruk şeklindeki elini kulağının etrafında döndürüp birden açmak bir kişinin aptal veya çılgın olduğunu ifade etmek için kullanılır

*Yumruğunu burnun üzerine koyup uzun burun taklidi yapmak, kişinin ukala ve kibirli olduğunu göstermek için kullanılır

*İşaret parmaklarını kılıç dövüşü şeklinde birbirine vurmak iki kişinin tartışma içinde olduklarını belirtmek için kullanılır

*Eller ile küçük sake bardağı tutupta içiyormuş gibi yapmak, “ Hadi içmeye gidelim!” anlamına gelir

*Eli ile boğazını kesiyormuş gibi yapmak “işten kovuldum” anlamına gelir

*Eli yumruk yapıp baş parmağı kaldırmak “babam” “patronum" veya “kendinden daha kıdemli, üstün” birini ifade etmek için kullanılır

*Eli yumruk yapıp serçe parmağını kaldırıp göstermek “ gizli bir sevgili” veya bir başka kişinin eşini ifade eder

*Elinizi ileri doğru uzatıp eğilip kalkmak, geçmek için izin istemek anlamındadır

Alıntı Yaparak Cevapla