Yalnız Mesajı Göster

Muş Hakkında Bilgi

Eski 08-19-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Muş Hakkında Bilgi

Muş Sözlü Tarih

Kızıl Ziyaret Söylencesi

Bir zamanlar Kurtik Dağları eteğinde yaşayan yaşlı bir adamın dünyalar güzeli bir kızı vardırKız bir çobana sözlüdüronun güzelliğini duyan Muş Beyi’nin oğlu ,günün birinde buralara gelirKuzularını yayan kızı görür görmez sevdalanırGüzelliği gözlerini kamaştırmış dili tutulmuşturBir süre sonra kendine gelir ve kıza seslenir:"Atla atımın terkesine sen bana layıksın"Kız "Kıyma bana ağamSen bey oğlusun,benim gibi elli kız bulursungönlüm satılık değildironu sahibine atamışım bir kezBaşkasında gözüm yok" diye yalvarsada beyin gözü görmezKız kaçmaya başlar,beyoğlu da kovalar,Umutsuzluğa kapılan kız kendini dik bir yardan aşağı ataryiter giderHiç bir izini bulamazlar ama onun eşsiz güzelliği çiçeklere,,yüreğinin coşkusu kaynaklara,türküleri kuşaslrın ötüşlerine soluğu dağ yellerine sinmiştirO günden sonra tepeyi ziyaret edenler buraya "Kızı ziyaret teepsi" demişlerBu ad zamanla Kızıl Ziyaret Tepesi adına dönüşmüştür
Bayındır Baba Söylencesi

Malazgirt Savaşı’nın ünlü komutanlarından Bayındır Baba’ya ilişkin söylence şöyledir:

Muş’lu bir delikanlı Yemen Çölleri’nde savaşırken yaralanır,yıkıldığı yerde "su su" diye inlerken ağzına bir desti uzanırAk sakallı nur yüzlü bir adam ,testisiyle bağrını serinletir,yarasını sararDelikanlı kendine gelince, kim olduğunu sorar Dede:

"Ben Bayındır Baba’yımSen askere çağrıldığında ilkin arkadaşlarınla beni ziyaret etmiştinZiyaret borcumu şimdi ödüyorum"der ve ortadan kaybolur yiter

Bayındır Baba’nın askere gidenlerin ve ziyaretçilerinin koruyucusu olduğu yönündeki inanış günümüzde de yaygındır

Alıntı Yaparak Cevapla