Yalnız Mesajı Göster

Kbb Hastalıkları

Eski 08-17-2012   #50
Prof. Dr. Sinsi

Kbb Hastalıkları

Septum deviasyon burun kemiği eğrili

SEPTUM DEVİASYONU

Septum Deviasyonu(SD) Nedir: SD burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir

Neden Oluşur: SD, buruna gelen darbeler, düşme veya yüz kemiklerinin gelişmesi sırasında kemiklerin biribiriyle orantısız büyümesi sonucu oluşur

Hangi Şikayetleri Oluşturur: SD'nin en fazla oluşturduğu şikayet burun tıkanıklığıdır Burun tıkanıklığı geceleri daha fazla hissedilebilir Aynı zamanda horlama, çabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetlerde hastayı rahatsız edebilir

Ne Sakıncaları Vardır: SD yaptığı burun tıkanıklığı sonucu hastanın rahat nefes almasını engeller Ayrıca özellikle geceleri ağızdan nefes alma nedeni ile solunum havasının nemi ve ısısı ayarlanamaz ve farenjitin ortaya çıkışını kolaylaştırır Sinüslerin normal çalışmasını engelleyerek sinüzite, oluşturduğu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşite yol açabilir Özellikle ileri yaşlarda oksijen alınmasını azalttığı için akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına veya mevcut hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına neden olabilir

Nasıl Tedavi Edilir: Burun içi bölme çoğu kimsede düz olmadığı için hastaya rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki deviasyonların tedavisi gerekmez Ancak problem oluşturan deviasyonlar tedavi edilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır

Ameliyat Nasıl Yapılır: SD ameliyatında kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların düzeltilmesi işlemi yapılır Düzeltilemeyecek kadar eğri kısımlar dışarı çıkartılır Bazen dışarı çıkarılan kıkırdakların bir kısmı düzeltilerek yerine konur Ameliyat hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilir Ameliyattan sonra burun içine tampon konur Burun içinden çalışıldığı için dışarıda herhangi bir ameliyat izi olmaz Bu ameliyat son zamanlarda endoskopik yöntem (görüntülü yöntem) ile de yapılmasına rağmen sadece septum deviasyonu olan hastalarda mutlaka gerekli değildir

Ameliyat Hasta İçin Zor mudur: SD ameliyatı, ameliyat tekniğindeki son grelişmeler ile kolay bir ameliyat olarak kabul edilir Ancak yine de bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır Hem lokal hemde genel anestezi bazı riskler taşımaktadır Ancak bu da son derece azalmış bir risktir Ameliyat süresi değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat olarak kabul edilir Ameliyat sonunda hastanın burnuna tampon konur ve bu tamponlar yaklaşık 48 saat yerinde bırakılır Tamponlar baş ağrısı ve uyuma zorluğu yapabilir Tamponlar çıktıktan sonra hasta normal hayatına devam eder

Ameliyatta Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir: SD ameliyatı komplikasyon oranı son derece düşük bir ameliyattır Nadiren burun içindeki bölmede hasta için herhangi bir sakınca yaratmayan delik oluşabilir Burun bölmesinden aşırı miktarda kemik ve kıkırdak çıkartılırsa burun sırtında bir çökme oluşabilir

Alıntı Yaparak Cevapla