Konu: Php Dersleri
Yalnız Mesajı Göster

Php Dersleri

Eski 08-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Php Dersleri

PHP’nin IIS Üzerine ISAPI Modülü Olarak Kurulumu

Geçtiğimiz bir kaç yıl içinde PHP kurulumunu gerçekleştiren hatta apache ile bunu yapan arkadaşlarımıza imrenerek bakardık

Dünden bugüne çok şey değiştiArtık PHP teknolojisinde bir çok ilerleme kaydedildiWindows üzerinde PHP kendi kurulum dosyasıyla gelmekte, herşey hemen hemen otomatik gerçekleşmektedir

Fakat benim gibi default kurulumlara güvenmeden kendi sistem ayarlarını oluşturmak isteyen insanlar, işlemler nekadar kolaylaştırılırsa kolaylaştırılsın bütün sistemlerini kendileri manual olarak ayarlamak isteyeceklerdir

İşte böyle düşünenlere hitap etmeyi düşündüğüm bir yazı hazırladım size

Önce PHP nedir ona bir göz atalım

PHP’ nin en önemli özelliği açık kaynak lisansı ile dağıtılmasıdır Bunun anlamı PHP’ yi internetten ya da arkadaşınızdan rahatlıkla temin edebilirsiniz Bir yasal yükümlülüğü yokPHP en başta HTML içine gömülü olarak yazılan bir dildirDiğer script dilleri (ASP,CFM) gibi sunucu taraflıdır

PHP öğrenmek, eğer C ya da javascript gibi dillerden herhangi birine hakimseniz sorun olmayacaktır

KURULUM

Öncelikle PHP zip dosyasını temin etmeniz gerekmektedir wwwphpnet sitesinde gerekli dosyayı bulabilirsiniz

İndirdiğiniz dosyayı c:PHP klasorune açmakla işe başlayabilirsiniz PHP iki farklı şekilde kurulurSAPI modülü olarak ve CGI olarak Ben şu ana kadar SAPI modulu olarak çalıştım ve çok iyi sonuçlar aldım SAPI modulu yontemi yeni bir yöntemdir ve daha test aşamasındadır

İlk olarak, PHP klasoru altında yer alan “phpini-dist“ dosyasını gerekli ayarları yaptıktan sonra windows PATH altına phpini olarak kaydetmeliyiz

PHPini AYARLARI

error_reporting: PHP içinde bir hata oluştuğunda bu hatanın ekranda raporlama şekli phpini dosyası içindeki bu parametre ile belirlenir Güvenlik açısından, internet üzerinde yer alan bir sunucunun hata raporlaması kısıtlı olmalıdır Program içinde kullanılan değişken isimlerinin raporlanması istenmeyen sonuçlara neden olabilir

Alabileceği parametreler şunlardır

1: Normal Hatalar

2: Normal Uyarılar

4: Okuyuzu hataları

8: Kritik olmayan uyarılar

html_errors : Hata kodları içinde yer alan HTML etiketlerini kapatır

include_path: fopen_with_path() komutunun tarayacağı klasörü belirtir()Nokta geçerli klasör manasındadır

Ör:

include_path=";c:httpdocphp"

memory_limit: Bir php uygulamasının kullanabileceği maksimum belleği belirtir

upload_tmp_dir : Upload yapılırken kullanılacak temp klasorunun ismidir

upload_max_filesize:Upload edilecek dosyanın maximum boyutunu belirtir

safe_mode: PHP’ nin güvenli modda çalışıp çalışmayacağını belirtirTrue ya da False değeri alır

Buna benzer ayarları internetten rahatlıkla bulabilirsiniz Ama önemli olan phpini dosyasını Windows 9X/ME kullanıyorsanız '%WINDOWS%' klasörüne, Windows NT/2000/XP kullanıyorsanız '%SYSTEMROOT%' klasörü altına atmaktır

Bu klasörler windows versiyonuna bağlı olarak değişir Windows 9x/Me için c:windows NT/2000/XP sunucuları için c:winnt ya da c:winnt40

Bu işlemlerden sonra C:PHP klasoru altında yer alan 'php4tsdll' dosyasını aşağıda belirtilen klasörlere atmanız gerekmektedir Bu klasörler: Windows 9X/ME için c:windowssystem Windows NT/2000/XP için c:winntsystem32

Artık klasör ayarları yapıldı, sıra IIS üzerindeki ayarların yapılmasına geldi

Control Panel>Administrative Tools>Internet Services Manager programını çalıştıralımBu arayüz ile IIS üzerinde yönetim işlemlerini gerçekleştirebiliriz

Açılan ekranda sol tarafta yer alan “Internet Information Services” nodu altında yer alan bilgisayar isminin üzerinde çift tıklayıp alt listeyi açalım Burada yer alan “Default Web Page” seçeneğinin üzerinde sağ click yapıp “Properties” menünü seçelim

Açılan bu pencere bilgisayarınız üzerinde çalışan web sayfaları için ortak sayılacak ayarları gerçekleştirmenizi sağlar

Şimdi ayarlarımıza dönelim Baştan söylediğim gibi SAPI modulu olarak kurulum yapacağız Bunun için ilk yapmamız gereken “ISAPI Filters” tabı altında php için bir SAPI filtresi eklemektir

Bu ekranda bulunan “Add” butonuna basarak Filter Name olarak “php”,Executable olarak C:phpsapiphp4isapidll dosyasını seçelim Bu birden fazla SAPI moduluyle gelen php’nin benim kullandığım isapi modülüdürŞu ana kadar bu modulle çok rahat çalıştım

Sonra “Home Directory” tabının altında yer alan “Configuration” butonuna tıklayıp Add diyelim Burada yaptığımız ayarla uzantısı php olan dosyaların php modülü tarafından işlenmesini sağlayacağız Tabi isterseniz kendinize göre uzantı verebilirsiniz

Bu pencerede Executable olarak yine “C:phpsapiphp4isapidll” dosyasını seçelimExtension olarak, bu dosyaların uzantısını belirtir,”php” yazalım”Script Engine” seçeneğinin seçili olmasına dikkat etmeliyiz

Son ayarımız “Documents” tabı altına “indexphp” ifadesini eklemekBu web sitelerinde anasayfa olarak bilinen sayfanın default ismidir Buradaki sıralamaya göre web server’ınız proje klasörü içinde adı geçen dosyaları arayacaktırBu pencereleri onaylayarak çıkalım

Bilgisayar adı üzerinde sağ click yapıp restart IIS yapalım Eğer PHPini dosyasında yanlış bir ayar yaptıysanız ekranda hata mesajı çıkacaktır

Artık php kuruldu demektirÖrnek olarak uzantısı php olan bir dosya açıp aşağıdaki kodu ekleyelim

<?

phpinfo();

?>

phpinfo() php'nin özelliklerini bize verecektir

Alıntı Yaparak Cevapla