Yalnız Mesajı Göster

Sahabelerin Duâları

Eski 08-05-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Sahabelerin Duâları

Abdullah b Abbas’ın Duaları

- İbn Abbas şöyle dua ederdi:
"Ey ’ım! Senden gökler ve yerleri aydınlatan yüzünün nuruyla, beni korumanı, himâyen ve gölgenin altında yaşatmanı istiyorum"
[Heysemî, X/184 (Bezzar, Said b Cübeyr’den)]
- İbn Abbas şöyle dua ederdi:

"Yarabbi! Beni kanaat sahibi eyle Bana verdiğin rızkı bereketli kıl Geride bıraktığını koru"
[Buhari, Edeb, s 100 (Said b Cübeyr’den)]
- İbn Abbas’ın;

“Yarab! Hz Muhammed ’in en büyük şefaatini kabul eyle Onun yüce derecesini yücelt Onu ahiret ve dünyada isteğine nail et İbrahim’e ve Musa’ya verdiğin gibi ona da ver” dediğini duydum
[Tefsir-i İbn Kesir, III/513 (Tavus’dan)Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/137-138]

Fudale b Ubeyd’in Duası

- Fudale b Ubeyd şöyle dua ederdi:
"Ey ’ım! Kaza ve kaderine razı olmayı, ölümden sonraki hayatın serinliğini, senin veçhine bakmanın lezzetini, zarar vermeksizin, fitneye kapılmaksızın, sapıtmaksızın seninle konuşmanın şevkini senden istiyorum"

[Heysemî, X/77 (Taberani, Ümmü Derdâ’dan)Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/138]

Ebu Hureyre’nin Duası

- Ebu Hureyre’nin ölüm hastalığında Mervan kendisini ziyaret ederek
“Ey Eba Hureyre! sana şifa versin” dedi Ebu Hureyre
“Yarab! Sana kavuşmayı bana sevdir Ben sana kavuşmak isterim” dedi Mervan daha Ashabu’l-Katâ denilen yere varmadan Ebu Hureyre vefat etti
[İbn Sa’d, IV/339 (Makburi’den)Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/138]

Alıntı Yaparak Cevapla