Yalnız Mesajı Göster

Esmaül Hüsna Derslerin Hepsi

Eski 08-03-2012   #41
Prof. Dr. Sinsi

Esmaül Hüsna Derslerin Hepsi

el-Evvel (cc)
Her şey üzerine kadim olan; ilk, evveli olmayan Evvel, her varlığın Halimi ve Evveli

el-Âhir (cc)
Her şey yok olduktan sonra Baki olan, varlığı ezeli ve ebedi olan; sonu olmayan son

ez-Zâhir (cc)
Alametleriyle vücudu aşikar olan; her yerde, her zaman tasarruflarıyla, kudretiyle, kibriyasıyla tecelli eden, görünen Allah Teala'nın varlığı aşikardır Alemlerde gördüklerimiz, içimizde hissettiklerimiz; hasılı her şey O'nun Varlığına, Birliğine ve Kemal sıfatlarına şahittir

el-Bâtın (cc)
Yarattıklarının nazarından gizli olan; gizli, görünmeyen Allah Teala'nın «VAR» olduğu; her şeyden daha zahir ve apaçık bellidir Bu hususta birçok deliller vardır Mesela; bu alemin meydana gelmesi, mümkünattan olması; bu alemin bir bedialar topluluğu olması, hikmetler, gayeler manzumesi halinde görünmesi, bu alemin Kadim, ezeli, Ebedi, Alim, Hakim bir Halik'i Zi'şan'ın varlığına şahittir, parlak bir delildir Bütün bu hususları güzelce düşünen bir insan, derhal bir Halik'i Zi'şan'ın Varlığına intikal eder ve O'nun Kadim, Ezeli, Ebedi mevcudiyetini tasdik ederek iman şerefine nail olur

Alıntı Yaparak Cevapla