Yalnız Mesajı Göster

Şüpheleri Yokeden Tevhid Gerçeği

Eski 08-02-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Şüpheleri Yokeden Tevhid Gerçeği

İstiğase (Yardım Dileği)

İstiğâse (yardım dileği) ise zorluktan ve ölümden kurtulmak ve yardım istemektir Bunun da bir kaç kısmı vardır:
1- Yüce Allah’tan yardım isteme (istiğâse): Bu, amellerin en faziletlilerinden, en mükemmellerindendir Rasûllerin ve onlara tabi olanların yapageldikleri hep bu olmuştur Buna delil de yüce Allah’ın şu buyruğudur:
”Hani siz Rabbinizden imdat istiyordunuz da: Muhakkak ben size birbiri ardınca bin melek ile yardım ediyorum, diye duanıza karşılık vermişti (el-Enfal, 8/9)
2- Ölülerle ya da huzurda bulunmayan (uzaktaki) ve yardıma gücü yetmeyen canlılardan yardım istemek (istiğâse): Bu da bir şirktir, çünkü bunu ancak böylelerinin kâinatta gizli bir tasarruf sahibi olduğuna inanan kimseler yapar Bunun sonucunda onlara rububiyetten bir pay verir Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:
”Yoksa bunalmış olana kendisine dua ettiğinde duasını kabul edip, o kötülüğü gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri yapan mı? Allah ile birlikte ilâh mı vardır? Ne kadar az düşünüyorsunuz (en-Neml, 27/62)
3- İmdada yetişmeye gücü yeten, bilen, canlılardan yardım dilemek (istiğâse): Bu onlardan yardım istemek gibi caizdir Nitekim yüce Allah Musa aleyhisselam kıssasında şöyle buyurmaktadır:
”Taraftarlarından olan, düşmanından olana karşı kendisinden yardım istedi (istiğâse) (el-Kasas, 28/15)
4- Gizli bir gücü bulunduğuna inanmaksızın gücü yetmeyen canlı birisinden yardım ve imdat istemek (isteğâsede bulunmak): Mesela kendisine hücum eden bir düşmanı savmak maksadıyla felçli birisinden yardım istemek gibi Böyle bir şey kendisinden yardım istenen kimse ile bir alaydır ve boş bir davranıştır Bu sebeb dolayısıyla da yasaktır Yasak oluşunun bir diğer sebebi de şu olabilir: Belki onun bu davranışına başkası aldanır ve kendisinden yardıma koşması istenen o kimsenin -âciz olmakla birlikte- zorlu ve sıkıntılı zamanlarda kendisi ile başkalarını kurtarabildiği gizli bir gücünün bulunduğu vehmine kapılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla