Yalnız Mesajı Göster

İlahi Armağan -62- Meclis

Eski 08-02-2012   #29
Prof. Dr. Sinsi

İlahi Armağan -62- Meclis

Biri kalktı ve hastalığının ilâcını sordu Şu cevabı aldı:
Haram ve şüpheli şeyleri yememen İkincisine gelince, nefsin emrettiği yasak işlerden kaçmak Kul, yasaklardan kaçar ve helâl lokma yerse, ona Hak yardımcı olur Bu kul, herhangi bir şeyden ca­nı sıkılsa, o sıkıntının sonu ikincisi ile birleşse, bilmeli ki: Onların hepsi Hak Teâlâ'nın izni ile açılacaktır Bunu bilince sıkıntısı azalır; bunların azalmasından ayrıca manevi bir neşe payı alır Varlık ona gelir; hidayet, geçtiği yola çıkar Önünde hiçbir güçlük kalmaz Onu sebata erdirmek ve sükûna kavuşturmak için önüne çıkan taş toprak seslenir: “Ey Allah'ın velisi, arzuladığı ve kendine yakın kıldığı zat
Bir şahıs kalktı ve dedi ki: “Bana dua et” Hazret şu duayı yaptı:
Allah'ım, beni Zât’ından ayıran yaratılmışlardan uzak kıl Şu şahsı da aynı şekilde yap Hem onu, hem de beni halka dilencilik et­mekten uzak eyle
Bir kimse halka el açmaktan azat olursa Hakk’ın kapısına koşar O'nun yakınlık duygusunu bilir ve zengin olur O'nun yakınlığı ile varlığa kavuşan, daima zikreder Hakk'a şükreder, Hak’tan gayri kimseden bir talepte bulunmaz
Sahralarda ve dağlarda dolaşır, haddinden fazla taam işleri ile meşgul olmazsan, gönül evinden hikmet gözleri açılır
Kalbini şeytandan koru Onun en önemli silâhı halktır Onların vasıtası ile seni yere serebilir
Önce kalbini güzelleştir Sonra da dış cepheni…
Uğraşılması gereken en önemli iş, halkın içine dalıp manevi hâl üzere sebata bakmaktır Ayrıca onları da manevi yolda geliştirip se­bat etmeye alıştırmaktır
İnsanı, daima arzuları zindana atar Yusuf (as) Peygamber güzeldi Kuyudan alındıktan sonra Yakup (as) Peygamber’i bul­mak istedi Bu talep uğrunda kaçıp pederini bulmayı dilediği anda, onu gören âşık oldu Bu olanlar ve onun zindana atılması şahsî talebi yüzünden oldu Yani pederini, kendi kastı ile İlâhî bir emir olmadan bulmayı arzu etmesi sonundan hâsıl oldu
Tayin ettim birini aramızı bulsun;
Varsın âlemle benim aram harap olsun

Alıntı Yaparak Cevapla