Yalnız Mesajı Göster

Şakirin Camii Ve Mimarisibib Resimleri -Şakirin Camii Ve Mimarisinin Tasarımı ve İci

Eski 06-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Şakirin Camii Ve Mimarisibib Resimleri -Şakirin Camii Ve Mimarisinin Tasarımı ve İci

Bir söyleşinizde bu caminin politikleşmesinden korktuğunuzu söylüyorsunuz…
Tabii ki…
Siz yola başka türlü de çıksanız, nihayetinde politik bir mesaj verdiğinizi düşünmüyor musunuz?
Kendim vermemek için direndim, ama bu işin içinde bulunarak vermiş oluyorum galiba Maalesef son devir İslamiyet’te kadın vurgusuyla ilgili imajlarda eksiklikler var ki bu kadar ilgi çekti İkincisi, İslamiyet’i yeterince tanımıyorlar, İslami yüksek düşünürler de yeterince anlatılmıyor Batı’da

İslami felsefe sizin hayatınızda ne kadar etkili?
Çok etkili, bence muhteşem… Zaten Rönesans’ın yaratılmasında İslami felsefe çok etkili olmuştur Hüseyin Atay’ın tabiriyle 11 asra kadar her gün baştan düşünülüyor, baştan algılanıyor İslamiyet O zaman inanılmaz oluyor işte… Bütün o kıymetli düşünürler ortaya çıkıyor “Ondan sonra düşünce durduruluyor” diyor Atay… Sonraki süreç de işte bugüne, bana gelen sorulara kadar ulaşıyor galiba

Düşüncenin durduğu bir çağda mıyız şu anda?
Avrupa’da durduğu yok Bizde öyle olması lazım Bütün İslamiyet dünyası durmuş durumda ve belli kalıplara göre hareket ediyor bence Hatta onlar bazen hiç oturmuyor Kıyafet önde oluyor, düşünce arkada gibi kalıplar var Onlara göre hareket edince İslamiyet’in kalıbı gibi oluyor Halbuki o geleneğin getirdiği bir şey

Ailenizi, hayatınız boyunca bulunduğunuz çevreleri düşününce laiklik vurgusu yapan Kemalist…
(Keserek) Ben Kemalistliği kabul etmeyen biriyim Ne demek Kemalist; çok saçma sapan bir şey Bir de bana bir norm yakıştırılıyor Bana sorulmadan, benim nasıl düşündüğüme kimse karar veremez Buna ailem de karar veremez Ben, evet, Cumhuriyet sayesinde çok şanslı büyümüş insanlardan biriyim Mustafa Kemal’i de hakikaten inanılmaz kıymetli buluyorum ama Kemalist değilim Mustafa Kemal’in yaptıklarını kıymetli buluyorum Aynı zamanda onun, ‘Benim düşündüğüm tarzda düşünüp bir yere varın’ yaklaşımını önemsiyorum Mustafa Kemal da ‘Beni takip edin’ demiyor ki… Ondan sonra gelenler kalıplarla hareket etmeye karar vermiş Mustafa Kemal tam tersi devrimci, anarşist bir ruh yaratmış, bunun da devam etmesi, bilgi çağının yakalanması üzerine mesaj vermiş Halbuki biz bir kalıbı durdurduk, şimdi bir başkasına girelim gibiyiz Biz illa koyun olmak istiyoruz Onu takip ederken, şimdi bunu takip edelim Ben memleketin idaresinin laik olması gerektiğine inanan bir insanım Ama sadece kendim gibi düşünen insanlarla yaşamak istemiyorum; farklı düşünenler olsun… Benim çocukluğum öyleydi Komşularımız Ermenilerdi, Rumlardı, Boşnaklardı, Kürtlerdi ve bu farklılıkları ben hiç bilmedim Sonra birden bir şeyler oldu; Rumlar ayrıldı, Ermenilere neler yapıldığını öğrendik Ermenilerin yaşadığı sorunları biz epey sonra öğrendik Fakat korkuları hep vardı, ben de ‘Neden korkuyorlar’ diye hep düşünürdüm Bütün bunları sonradan öğrenmek çok acıklı bir şey Ben kendi ofisimde beni hiç sevmemiş biriyle de çalıştım Ama işini çok iyi yapıyordu Ona da söylediğim şuydu;
“Bizi sevmek zorunda değilsin ama teknik olarak iyi donanımlısın Çalışmaya devam etmek istiyorsan çalış” Seven insanlarla çalıştığınızda belki daha farklı bir şeyler çıkabilir ama farklı düşünenlerin birlikte çalışmasından da iyi şeyler çıkabiliyor

Alıntı Yaparak Cevapla