Yalnız Mesajı Göster

Endülüs Emevi Devleti

Eski 09-27-2009   #2
Şengül Şirin

Endülüs Emevi Devleti

ENDÜLÜS EMEVİ DEVLETİ

'Emeviler hanedanı sona erince, Abbasilerin elinden kaçan Halife Hişam'ın torunu Abdurrahman Endülüs'e (İspanya'ya) gelerek burada Endülüs Emevi Devleti'ni kurdu

Endülüs Emevi Devleti bulundukları coğrafya gereği toprak genişletme, fetih yapmaktan çok ,bilim ,kültür,sanat alanlarında çalışmalar yaptılar ve bu konularda oldukça ileri gittiler Başkenti Kurtuba olan büyük bir bilim,kültür,sanat merkezi durumuna geldiler Avrupa'dan birçok öğrenci Endülüs'e gelerek öğrenim yapıyorlardı Avrupalılar birçok şeyi de Endülüs Emevilerinden öğrendiler Avrupa kültür ve medeniyetinin oluşumunda Endülüs Emevileri'nin katkısı tartışılmaz bir gerçektir IIIAbdurrahman döneminde en güçlü zamanını yaşayan Endülüs Emevi Devleti iç karışıklıklar ve Hıristiyan İspanya krallıklarının baskıları sonucunda yıkıldı Endülüs Emevileri'nin yerine birçok beylik kuruldu Bunlar arasında en önemlisi Beni Ahmer Devletidir

BENİ AHMER DEVLETİ

Endülüs Emevileri yıkılınca başkenti Gırnata olarak kurulan bir beyliktir Bir bakıma Endülüs Emevileri nin devamı da sayılabilir Başkenti Gırnata olduğu için bu devlete Gırnata İslam Devleti'' de denmektedir Beni Ahmer Devleti döneminde de İspanya da Müslümanlar yüksek bir kültür, sanat, bilim merkezi olmaya devam etmiştir

Kuzeydeki Hıristiyan krallıklar güçlenince Beni Ahmer Devleti daha fazla varlığını sürdüremedi ve yıkıldı (1492) Yaklaşık 800 yıl süren İslam hakimiyeti bu şekilde sona ermiş oldu İspanyollar işgal ettikleri yerde her şeyi yakıp yıktılar, Müslümanları ve Yahudileri öldürmeye başladılar Osmanlı Devleti zor durumda kalan Müslüman ve Yahudilere yardım etti Oruç Reis ve Hızır Reis komutasındaki gemiler İspanya da birçok Yahudi ve Müslümanı ölümden kurtardı
'''