Yalnız Mesajı Göster

Cevap : Tarihi Eserler, Samsun

Eski 04-29-2009   #15
KRDNZ

Cevap : Tarihi Eserler, Samsun

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi (Taş Medrese) (Vezirköprü)
amsun Vezirköprü ilçesi, Yenimahalle’de bulunan medreseyi Fazıl Ahmet Paşa 1661–1662 yıllarında yaptırmıştır
Medrese 1964 yılına kadar çeşitli amaçlarla kullanılmış, yapılan tadilatlarla özgünlüğünü kısmen yitirmiş ve sonra da Halk Kütüphanesi olmuştur Kütüphane yörenin en zengin eserlerini bir araya getirmiştir İçerisinde 378 Arapça ve Farsça el yazması, 509 çeşitli el yazmaları bulunuyordu Günümüzde kütüphanede 13649 Türkçe kitap bulunmaktadır
Medrese yöreye özgü Karacaviran taşından yapılmıştır Dikdörtgen medresenin giriş ekseninde, dışarıya çıkıntı yapan dershane bölümü bulunmaktadır Medrese iki sıra halinde altta iki, üstte de birer pencere ile aydınlatılmıştır Avluyu çevreleyen medrese hücre ve revakları küçük kubbelerle örtülmüştür Kare planlı medrese odalarının içerisine ocak ve dolaplar yerleştirilmiştir
Dershane kare planlı olup, üzeri kasnaklı merkezi bir kubbe ile örtülmüştür Dershanenin girişi dört sütunla üç bölüme ayrılmıştır Bu sütunlar birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlanmıştır Bunlardan ortadaki ana giriş diğer iki kemerden daha küçük ölçüde yapılmıştır Aynı şekilde üzerlerini örten üç kubbeden ortadaki daha küçük ve daha basıktır
İlk yapılışında üzeri kurşun kaplı olan üst örtü, Osmanlı- Rus Savaşı sırasında üzerideki kurşunları alınmış ve kiremit kaplanmıştır Medrese 1943 depreminde büyük hasar görmüşse de sonradan onarılmıştır

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla