Yalnız Mesajı Göster

Cevap : 2. Dünya Savaşına Damgasını Vuran Komutanlar

Eski 01-23-2009   #5
KRDNZ

Cevap : 2. Dünya Savaşına Damgasını Vuran Komutanlar

JAPONYA

CHUİCHİ NAGUMO (1887 – 1944)

Japon İmparatorluk Donanmasında Oramiral ve çok kısa bir süre Japon İmparatorluk Donanması 1 Hava Filosu kumandanlığı yaptı Ayrıca donanma içinde sınırsız büyüme ve dünyanın en güçlü donanması oluşturma isteği içindeki filo hizipinin de bir üyesiydi

Darwin bombardımanı ve Pearl Harbor saldırısı (Uçak gemisi vurucu gücü bölümünde) filo kumandanıydı ve bir grup askeri cephede de görev aldı Midway Savaşında yenilgiye uğradılar ve sonrasında Saipanda kendini adıyarak intihar etti Torpido saldırılarında uzmanlaşmıştı

ISOROKU YAMAMOTO (1884 – 1943)

II Dünya Savaşının ilk dört yılı boyunca Japon İmparatorluk Donanmasında Filo Amirali ve Başkomutanıydı Japon İmparatorluk Donanması Akedemisi, Birleşik Devletler Donanma Savaş Koleji ve Harward Üniversitesi(1919-1921) mezunudur

Yamamoto Japon İmparatorluk Donanmasının en efsanevi, donanma stratejisti ve taktikçisi olarak en etkili ismi olarak düşünülür ve Japonya’da çok büyük saygı görmektedir Daha az derecede olarak, taktiksel cesareti ve adamlarının savaş suçu işlemesine engel olması nedeniyle Birleşik Devletlerde de saygı görmektedir

Pearl Harbour saldırısının mimarlarındandır; ancak saldırı sonunda ABD’nin savaşa girmesinin pek hayra sebep olmayacağını da açıklamıştır
Solomon Adalarına yaptığı bir gözlem turunda Amerikan uçaklarının hava konvoyuna yaptığı bir pusuda ölmüştür İmparatorluk donanmasında büyük destek görmüş ve bir çok değişiklik ile yeniden düzenlemenin öncüsü olmuştur

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla