Yalnız Mesajı Göster

Edebiyatçılarımızın Unutulmaz Sözleri

Eski 07-24-2008   #1
kezban

Edebiyatçılarımızın Unutulmaz Sözleri

bu bölümde edebiyat büyüklerimizin unutulmaz sözlerini paylaşıcaz arkadaşlarkatkıda bulunursanız sevinirim

BAKALIM MASALLARA KARIŞMIŞ BİR MASALCI OLAN DEDEM KORKUT NE DEMİŞ;

Ecel vakti ermeyince can çıkmaz

çıkan can geri gelmez

yığılı malın mülkün olsada,nasibinden fazlasını yiyemezsin

kara eşek başına gem vursan katır olmaz,hizmetçiye elbise giydirsen hanım olmaz!

FABIL TÜRÜNÜN EN CESARETLİ VE GİZEMLİ YAZARI VE BİR HİNT BİLGESİ OLAN BEYDEBA DEMİŞKİ;

Akıllı bir kimse,düşmaındanda akıl öğrenmeyi ihmal etmez

deniz dalgalarıyla deniz,hükümdar yardımcılarıyla hükümdar olur

dostluk iyi kimseler arasında çarçabuk temelleşir,güçlükle yıkılır

yastık diye başını ateşe dayayan,yatak diye yılanların üzerine yatan bir adam;emniyet ettiği bir dostundan düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur

açık kalple konuşan düşman,içten pazarlıklı dosttan yeğdir!

fas medeniyetinin en büyük bilgesi,ömrü boyunca ölümden sonrasını düşünen,bütün bilim dallarıyla ilgilenip sonunda kendini şiire teslim eden ÖMER HAYYAM bakalım ne demiş:

Adelet evrenin ruhudur

yaşamanın sınırlarını bilseydin ölümün sırlarınıda çözerdin
dünya üç beş bilgisizin elinde

büyüksede isyanım,kötülüklerim,yüce tanrıdan ümit kesmiş değilim

sevgili,seninle ben pergen gibiyiz,iki başımız var,bir tek bedenimiz
ne kadar dönersem dönim çevrende,er geç baş başa verecek değil miyiz?

BİR GÜN FERİDÜDDİN-İ ATTARIN DÜKKANINA BİR BİLGE GELMİŞ VE BENİM SIRTIMDA BİR YELEĞİM VAR,ONU BAŞIMA YASTIK YAPAR BU DÜNYADAN GÖÇERİM SEN BU KADAR MAL BU KADAR AĞIR YÜKLE BAŞININ ÇARESİNE NASIL BAKACAKSIN DEMİŞDEMESİYLE BERABER YELEĞİNİ ÇIKARTMIŞ BAŞINA YASTIK YAPMIŞ VE ORADA CANINI VERMİŞBUNDAN ÇOK ETKİLENEN ŞAİR ZATEN DİNİNİ TANIMA ARZUSUNDAYMIŞTÜM VARINI YOĞUNU YOKSULLARA DAĞITMIŞHAYATINI HEM ÖĞRENEREK HEM YAZARAK GEÇİRMİŞBATIDAN VE DOĞUDAN BİR ÇOK YAZAR ETKİSİNDE KALMIŞ BU ÜSTADINHATTA ÖYLEKİ HOŞGÖRÜNÜN EFENDİSİ MEVLANA BİLE BU ÜSTADIMIZIN ELİNDEN GEÇMİŞ,MEVLANANIN IŞIĞINI İLK FERİDÜDDİN-İ ATTAR FARKETMİŞİŞTE BU ÜSTAD BİZE O KADAR GÜZEL SÖZLER GÖNDERMİŞKİ,İŞTE ONLARDAN BİR KAÇI;

VERDİĞİ SÖZÜ BİRAZ TUTAN BUNU BAŞKALRINADA DİNLETENDİR

ALLAHI UNUTTUĞUN AN YOLDAŞIN ŞEYTAN OLUR!

ÇOK YEMEK,HASTALIK MAYASIDIR

TANE TOPRAĞA DÜŞTÜĞÜ İÇİN EL ÜSTÜNDE GEZDİRİLİR;BAŞAK BAŞ ÇEKTİĞİ İÇİN AYAKLAR ALTINDA EZİLİR

ÖMÜRÜNÜ İLİM ÖĞRENMEK,TALEBE YETİŞTİRMEK VE İNSANLARA DOĞRU YOLU GÖSTERMEKLE GEÇİRDİ,BİR ÇOK ESERİNDE NE YAZIKKİ İSMİ BULUNMAMAKTADIR,İRANLI BİLGE SADİ-İ ŞİRAZİ ASLINDA BİLDİĞİMİZ AMA KİME AİT OLDUĞU KONUSUNDA FİKİR SAHİBİ OLMADIĞIMIZ SÖZLERİN BAŞ TACIİŞTE SÖZLERDEN BİR KAÇI;

İKİ ŞEY HAYATIMIZI KARARTIR,SUSACAKKEN KONUŞMAK,KONUŞACAKKEN SUSMAK!

SORMAZKİ BİLSİN,SORSA BİLİRDİ!BİLMESKİ SORDUN,BİLSE SORARDI

SEVGİSİZ BAKINCA YUSUF BİLE ÇİRKİNDİR,ŞEYTANA AŞKLA BAKINCA ONU MELEK SANIRSIN

BEN SANA DENİZE AÇILMA DEMİYORUM,AÇILACAK OLURSAN TUFANA BİLE KATLAN DİYORUM!

İLK GÜNDEN SİZLERİ ÇOK BOĞMAK İSTEMEDİM,ZAMANLA BÜYÜYECEK BU KONU İNŞALLAHDEĞERLİ YORUM VE KATKILARINIZI BEKLİYORUM

Alıntı Yaparak Cevapla