Yalnız Mesajı Göster

Cevap : İbret Veren Kısa Hikayeler..:!!!

Eski 07-09-2008   #31
b@ron

Cevap : İbret Veren Kısa Hikayeler..:!!!

Bir zamanlar uzak ülkelerin birisinde, verimli toprakların bulunduğu bir vadide Şeka adında kibirli bir adam yaşardı Uçsuz bucaksız topraklarında at sırtımda gezip sahip olduklarıyla gururlanmayı marifet bilirdi bu adam

Bir gün yine atıyla gezerken Şakir adında ortakçı bir köylüyle karşılaştı Şakir, büyük bir söğüt ağacının altında öğle yemeğini bitirdi, elleri havada dua ediyordu Şeka yanına kadar geldiyse de Şakir onu görmedi Sonunda kafasını kaldırdı ve “Özür dilerim efendim Geldiğinizi fark etmedim” dedi “Verdiği nimetler için Rabbime şükrediyordum da

“Hah!” diye homurdandı Şeka, Şakir’in sofrasındaki yenmemiş yarım ekmeği ve peynirleri görünce:

“Bunlar benim yemeğim olsaydı şükür falan etmezdim!”

“Benim karnımı doyurmaya yettiler ama” diye cevapladı Şakir tevazuuyla Sonra biraz çekinerek “Sizinle bugün karşılaştığım iyi oldu Dün akşam garip bir rüya gördüm

Kibirli adam, merakla rüyasını sordu ona

“Her taraf güzel çiçekler ve huzurla doluydu Ama ‘Bu gece vadinin en zengin adamı ölecek’ diye bir ses duydum

“Rüyalar!” diye tersledi Şeka “Anlamsız şeylerdir onlar!” sonrada atını dört nala sürüp gözden kayboldu

“Bu gece ölmek ha!” diye kendi kendine söylendi yolda “Vadinin en zengini elbette benim Ama saçma sapan bir şey bu Telaşlanmaya gerek yok” En iyi şeyin, yaşlı köylünün rüyasını unutmak olduğuna karar verdi

Böylece, kendini daha iyi hissetti Ama içine kurt düşmüştü bir kere Belki de sağlığı o kadar yerinde değildi Bu düşünceyle, köyün doktorunu çağırdı Eve gelen doktora Şakir’in rüyasında vadinin en zengin adamının öleceği haberini aldığının anlattı

“Bana anlamsız geldi” diye fikrini açıkladı doktor “Ama için rahat etsin diye seni bir muayene edeyim

Gerekli tetkiklerden sonra yüzündeki kocaman gülümsemeyle “At gibi sağlam ve sağlıklısın!” diye müjde verdi Şeka’ya “Bu gece ölmen imkansız!”

Doktor tam çantasını toplatıp evden ayrılmaya hazırlanıyordu ki, kapıya bir haberci geldi nefes nefese

“Doktor, doktor!” diye feryat etti adam “Çabuk benimle gelin! Şakir! Bizim yaşlı Şakir! Sanırım uykusunda öldü!”