Yalnız Mesajı Göster

Gastroenterohepatoloji İle İlgili Soru Ve Cevaplar

Eski 11-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Gastroenterohepatoloji İle İlgili Soru Ve Cevaplar

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili soru ve cevaplar

Öncelikle iyi günler dilerim Tesadüf eseri yaptırdığım anti hcv testim pozitif çıktı, 1,03 bunun dışında karaciğerimde 2 derece yağlanma mevcut ve kolesterolüm 264, trigliserid 440 çıktı, hepatit c virüsü aldığımı söylediler ve biyopsi yaptırmam gerektiği belirtildi Benim sorum, bu yalancı HCV olabilir mi? Yalancı değilse öncelikle ne gibi tetkikler yaptırmalıyım? Sürekli kullandığım Kalp veya tansiyon ilaçlarının bir etkisi olabilir mi? Teşekkür ederim, kolay gelsin

Anti HCV'nin pozitif olması hepatit C virüsünü aldığınız anlamına gelmeyebilir yani yalancı pozitiflik olabilir Bu nedenle gerekli tetkikleri yapmadan biyopsi önermek anlamlı değildir İkinci derece yağlanma için de biyopsi öncesi yapılacaklar vardır Bir Gastroenteroloji Ünitesi sizin için gerekenleri yaptıracaktır Geçmiş olsun

------

Helikobakter

Sayin hocam, 10 ay once yiyeceklere bol sirke ve limon kattiktan sonra midemde boş iken siddetli agrilara maruz kaldim O donemde yurtdisinda oldugum icin doktora gorunmek yerine internetten buldugum bilgilerin isiginda cok siki bir diyet uyguladim 6 ay sonra agri, yanma ve hazimsizlik sikayetlerim azaldi Simdi Turkiye'deyim, midem için endoskopi oldum Biyopsi sonucunda H Pylori bakterisine rastlandi ve kronik antral gastrit denildi Hel ve Ant yazdilar Ancak su anda sikayetlerim yok derecede azaldigi icin bu agir antibiyotik tedavisine baslamaktan cekiniyorum Bu ilaclari alip durumu kotuye giden veya duzelmeyen cok kisiye de rastladim Ne dersiniz, bu ilaclari alayim mi, yoksa sikayetlerim azaldigi icin bu sekilde mi devam edeyim? Bir de doktorum oruc tutabilecegimi soyledi Bu konu hakkinda da fikrinizi paylasirsaniz cok sevinirim Cok tesekkurler

Antral gastrit için antibiyotik tedavisi ile H Pylori'nin yok edilmesi gerekmez Zaten yakınmalarınız da az olduğuna göre olayı abartmaya gerek yok Bu mikroorganizma için hangi durumlarda tedavi gerektiği her yerde yazıyor Antibiyotik tedavisi dışında daha uygun bir yaklaşımla yakınmalarınızın tümüyle geçmesi beklenir Yeter ki konunun uzmanı olan bir Gastroenterologa başvurun Ayrıca mide yakınmalarınız düzeldiğinde oruç tutabilirsiniz Geçmiş olsun

------

Bağırsakta ülser

Dr bey mide şikayetlerimden dolayı altı ay önce endoskopi yapıldı ve antral gastrit, pilor ve bulbus deformasyonu ve kronik aktif bulber ülser tanısı kondu 6 aydır nex ve ant kullanıyorum ancak tedaviyi kestigim zaman bagırsaklarımda aşırı bir agrı hissediyorum Bunun sebebi ne olabilir? İlaç tedavisinden önce böyle bir agrı yoktu bağırsaklarımda da ülser oluşmus olabilir mi? Ne yapmalıyım? Bu ilaçları da artık kullanmak istemiyorum Yardımcı olursanız sevinirim

İlaç tedavisini kestiğinizde yakınmalarınız tekrar ediyorsa bu ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerektiği düşünülür Bağırsaklarınızda ülser oluşmamıştır Böylesi evhamlara kapılmak yerine bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve tedavinizin seyrini düzenlemelisiniz Geçmiş olsun

------

ALT

Çin'de mimar olarak calisiyorum Burda yaptirdigim kan testlerinde 0-40 arasinda olmasi gereken ALT degeri 131 cikti Yaklasik olarakta 2-3 yildir sirtimda gecmeyen bir kabuk baglama olayi var Karacigerle ilerlemis bir baglanti kurulabilir mi? Diyabetik onlemleri aliyorum bu arada faydasi olur mu? Tesekkur ederim

ALT değeri yüksek ise karaciğer açısından araştırılmanız gerekir Ayrıca sırttaki yara ile karaciğerin bir ilgisi yoktur Diyabetik önlemlerden kastınızın ne olduğu anlaşılmıyor Bir Gastroenteroloji Uzmanına gözükmelisiniz Geçmiş olsun

------

Helikobakter

15 sene önce aşırı gaz şişkinlik ve geğirme şikayetiyle dahiliye bölümüne muayene oldum Üfleme testi yapıldı ve helıcobacter pylorı dendi antibiyotik tedavisi verildi kullandım kontrole geleyim mi dediğimde gerek yok bu ilaçlar bu mikrobu yok eder dendi ama şimdi tekrar şişkinlik aşırı gaz problemim oldu Ne yapmalıyım teşekkür şimdiden ederim

Gaz, şişkinlik ve geğirme için (bu yakınmalara neden olmayacağı için) H Pylori'ye bakılmasına gerek yoktur Bu nedenle antibiyotik tedavisinden yarar görmeniz beklenmez Yapacağınız iş bir Gastroenteroloji ünitesine başvurmak olmalıdır Geçmiş olsun

------

H pylori

Hocam saygılar benim herhangi bir sağlık sigortam yok Midemdeki şişlik ağzıma gelen ekşi tat ve tükürüğümün köpürmesi gibi sorunları paylaştığım bir arkadaşım laborant o da kan ve idrar tahlilleri yaptırdı ve helikobacter pylori + pozitif dedi Gaitada eritrosit, lökosit, helmint yumurtaları görülmedi diye yazmış hiç bir şey anlamadım bu arada CHOL YÜKSEK GGT YÜKSEK yazıyor Lütfen yardımcı olun yaşım 39 erkek saygılarımla

Ağza gelen ekşi tat için gaita ve idrar tetkiki fikir vermez Helikobakter organizmasının varlığının bilinmesi de tedavi için yönlendirici olamaz Yani yakınmalarınız için yaptırdığınız tetkikler isabetli değildir Bu nedenle bu işin uzmanı olan hekimlere başvurmalısınız Geçmiş olsun

Alıntı Yaparak Cevapla