Yalnız Mesajı Göster

Sinemada En'ler

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Sinemada En'ler

En İyi Çizgi Roman Uyarlaması Filmler

Çizgi Romanların sinemaya aktarımı asında zor hadise Çünkü zamanın moda çizgi romanları spiderman, superman, batman vs çoktan beyazperdeye dökülmüş Bu nedenle şöyle bir problem ortaya çıkıyor ya eski filmlerin devamını çekeceksin yada sadece fanlarını hedef olarak görmeyip yeni fanlarının oluşmasını sağlayacak uyarlanmamış bir çizgi roman seçeceksin Evet belki önceden çekilmiş filmlerin yeni uyarlamaları zor gibi görünüyor Mesela Spider Man filmi için bırakın onca efekti, malzemeyi adamlar daha fazla gerçekçi olabilmek adına üniversitelerle, araştırmacılarla uzun süre çalışmışlar Mesela geçen gün tv de, Örümcek Adamın duvarda kalabilmesinin fizik kurallarına uyabileceğine dair bi şeyler anlatıyordu bu akademistlerden biri Adamlar uyarlamayı anlamınca yapmaya çalışıyor

Ama ikinci tip uyarlamalar daha zor bence, keza var olan ve fazla sesi çıkmayan bir fan grubunu koruyup çizgi romanın etki etmediği yeni bir fan oluşturmak çok zor olsa gerek Bunun için hem çizgi roman hem beyazperde de yenilik yapmanız gerekiyor O yüzden listeye öyle bir filmle başlayayım

SIN CITY

Bir çizgi romanı sinemaya en iyi nasıl aktartılır sorusunun cevabı bu filmdir bence Tabiki şimdilik, keza yakında ikincisi gösterime girecek Evet çok sağlam kadrosu olması filmin enfes olmasına büyük etken fakar filmin işlenişi ve kullanılan efektler çizgi romanı beyazperdeye uyarlamada çığır açmıştır Bu tip film meraklılarının kesinlikle izlemesi merak edenlerin bununla başlamasını öneririm

300

Enfes bir uyarlama da 300 Spartans dır benim gözümde Eğer benim gibi cizgi roman uyarlaması olduğunu bilmeden izlerseniz film sonu fazla abartma ve gerçekçilikten uzak olma konusunda eleştiriniz olacaktır illaki Eğer aksiyon ve sağlam efekt arıyorsanız kaçırılmaması gereken bir film Ayrıca filmin tamamının stüdyoda çekilmesi de enteresan geliyor insana

BATMAN

En çok beyazperdeye uyarlaması yapılmış çizgi romanlardan biri heralde Batman Hemen hemen bütün filmlerini izlemiş bir muhterem olarak önerim son iki film olan Batman Begins ve The Dark Knight' ı izlemeniz Zaten geçen sene Dark Knight ın sesleri dağları bile aştı

X-MEN

Sırasıyla X-Men, X2, X-Men: The Last Stand ve X-Men Origins: Wolverine olmak üzere 4 filmden oluşan seri İlk üçü birbirini takip ediyor 4 film adı gibi işin başına dönüyor biraz Kendi tarzı olan ve izlenmesi gereken bir uyarlama çizgi romandaki konusundan da fazla uzaklaşılmamış olması daha zevki yapıyor

V for Vendetta

Uyarlama şeklinden daha çok konusuyla ilgi çeken bir film Ben çizgi romanını okumamış biri olarak filmi çok beğenmiştim spoiler olmasın diye fazla girmiyorum ama es geçilmemesi gereken bir film

TRANSFORMERS

Sinemaya aktarılmasını en çok beklediğim çizgi roman bu olmuştur heralde 80 kuşağı kesin kaçırmamıştır bu filmi izlememiş olanların en büyük kayıbı sinemadaki efekt zevkinden mahrum kalmaları olacaktır

LARGO WİNCH

Bu filmde çizgi roman uyarlaması olmasından çok konusuyla dikkat çeken bir film fakat V for Vendetta tarzında bir konu değil Farklı bir avrupa yapımı macera filmi Avrupalılar macera çekemez diyenlere tavsiyemdir efenim

Bunların dışında tavsiye edeceğim filmler ;

Oldboy
Spider-Man
Spider-Man 2
Blade
Blade II
Blade: Trinity
Spawn
Hellboy
Hellboy II: The Golden Army
Fantastic Four
4: Rise of the Silver Surfer

Varsa tavsiyesi olan veya yav şu filmde vardı nasıl atladın diyen buyursun tabiki, nasiplenelim bizde

Alıntı Yaparak Cevapla